Afgánský chrt

14. března 2006 v 21:39 |  Psi
Původ: Předch§dci afgánského chta byli chrtovití psi afgánských pastevců, kteří se na území dnešního Afgánistánu vyskytovali již v prvním století našeho letopočtu. Ve své domovině jsou používány k lovu antilop a gazel až do dnešnívh dnů. Moderní afgánský chrt je ovšem produktem chovatelského umění britských chovatelů a délkou srsti i celkovou ušlechtilostí se od svých předků výrazně odlišuje.
Popis: Velký, harmonický a elegantní pes čtvercového formátu. Dlouhá hlava včetně čenichové partie. Oči trojúhelníkové a mírně zešikmené, uši nízko zavěšené, porostlé dlouhou hedvábou srstí. Končetiny dlouhé, rovné a silné. Hřbet rovný, hrudník dosti hluboký. Ocas nízkonasazený a stočený do kroužku, ne příliš bohatě osrstěný. Srst velmi dlouhá a jemná, na hřbetě kratší, a zcela krátká na obličeji. Zbarvení: Všechny barvy jsou přístupné. Velikost: psi 68 - 74cm, feny 63 - 69cm.
Charakteristika: Typická chrtí povaha - hrdá, důstojná, nejen k cizým lidem, ale i k vlastní rodině poněkud rezervovaná. Vyžaduje vlídný a citlivý přístup, velkou osobní svobodu a hodně pohybu.
Užití: Původně lovecký, dnes společenský a sportovní pes, který se dobře uplatní na dostihoné dráze.
Zvláštní nároky: Velmi náročný na pohyb, na péči o srst i na výchovu. Jen málokdo si troufne pouštět afgánského chrta navolno.
Výskyt: Jak u nás, tak ve světě patří k nejznámějším a také nejrozšířenějším plemenům chrtů.
Možná záměna: Nepravděpodobná, v délce srsti mu žádný chrt nemůže konkurovat.
Kliknutím se dostanete na stránku TOP ORIENT !
Afgánský chrt
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Máte doma afgánského chrta?

Ano a chtěla jsem 11.6% (8)
Ne a nechtěl(a) jsem 7.2% (5)
Ne, ale chtěl(a) bych 43.5% (30)
Ano, ale nechtěl(a) jsem 4.3% (3)
Jiná odpověď 8.7% (6)
Ano 14.5% (10)
Ne 10.1% (7)

Komentáře

1 makyka1 makyka1 | 5. června 2006 v 14:21 | Reagovat

mi jednoho máme:o)) je fakt moc krásnej a miloučkej!!mno ale někdo napadá jiné psi....škoda co?:oDale je fakt rotomiloučkej

2 Eva Eva | 4. srpna 2006 v 10:46 | Reagovat

Chceme si ho koupit.Asi v polovině října.Jsme zvědavi na tu povahu.

3 Martina Martina | 4. srpna 2006 v 10:48 | Reagovat

Šetřim na něho.Moc se těším.Asi si ho koupím od Boučkove

4 zuzík zuzík | E-mail | 27. listopadu 2006 v 20:18 | Reagovat

Mám ho doma....je to prostě osobnost,má svoji hlavu,ale dokáže člověka potěšit!hodně jsem četla články,že se nedoporučuje afgánského chrta venčit bez vodítka,ale není to pravda u všech.Ten můj nepoužívá vodítko už pěkně dlouho a nikdy neutekl!pokud měl nějaký problém s pejskem(jako,že má šílený strach ze všech plemen) tak se dal do běhu ale tak vždy aby mě měl na očích!Když se mu náhodou stratím z očí(nácházím se zrovna za stromem nebo jinou překážkou) žačne pobíhat ze strany na stranu a usilovně hledat,když mě najde utíká ke mě a je rád!i když s povely jako:sedni apod je to těžší...sedne si,ale ne vždycky stačí říct,někdy i zatlačit na hřeb potřebuje!asi si myslí,proč by si měl sedat zrovna teď,když se mu nechce...jak říkám má prostě sovji hlavu a nechápe proč by měl tohle dělat....jinak prostě luxusní pejsek a každopádně doporučuje pořídit!!

5 Majda Majda | E-mail | 27. března 2007 v 21:14 | Reagovat

My máme Afgánskáho chrta doma... je neuvěřitelně khásná, ale bohužel i hrdá... Věnujeme-li ji dostatečnou pozornost, dokáže být i neuvěřitelně přítulná...U těchto psů se doporučuje pevný a tvrdý výcvik, bohužel jsme poznali, že je to pravda, vzali jsme si ji od chovatele , kdy ji bylo 3.5 měsíce, a u afgánů je tento věk na převýchovu kritický... co se týče poslouchání, je to opravdu chytrý pes a tak poslouchá jen když se jí chce a má dobrou  náladu, dozvěděla jsem se, že to tak bývá u naprosté většimy těchto psů.... ale to neznamená, že sní nejsme naprosto spokojeni.... :o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama