Gepardi

13. března 2006 v 20:02 |  Kočkovité šelmy
gepardi obecně
U gepardů se jen velni zřídka setkáváme s barevnými odchylkami. Melanismus je zatím znám jen ve dvou případech a to z území dnešní Keni a Zambie. Albinismus dosud nebyl publikován.
U geparda existuje snad ze všech koček největší rozdíl mezi zbarvením mláďata dospělých kusů. Mláďata gepardů se totiž rodí pokryta velmi dlouhou jednobarevně šedobílou, někdy žlutavě světle šedou srstí. Teprve za určitou dobu se u mláďat objevují na srstí první skvrny a to s tím jak je původní juvenilní srst vyměňována za žlutavě zbarvenou skvrnitou srst, připomínající již zbarvení dospelých zvířat. K výměně srsti dochází od břišní strany těla a ve stáší okolo 10 týdnů je srst mláďat prakticky vyměněna již na celém těle až na pruh velmi dlouhých světlých chlupů, který se v podobě hřívy táhne od zátylku až na kořen ocasu a zůstává mláďatům velmi dlouho.
Gepard je na rozdíl od většiny ostatních kočkovitých šelem, včetně velkých koček, převážně denní šelma, která se vydává na lov nejčastěji brzy ráno a během dopoledne. Jen zřídka loví kořist i po soumraku a to ještě jen za světlých měsíčních nocí. Při lovu se orientuje především zrakem, již méně sluncem. Čich nemá pro vyhledávání kořisti vůbec žádnou úlohu.
V Africe jsou kořistí geparda různé druhy menších a středně velkých antilop a gazel, jako je např. gazela Grantova, gazela Thosonova, antilopa impala a antilopa dikdik nebo mláďata velkých druhů, jako jsou buvolci, pakoně, vodušky, kudu aj. Gepard však loví i menší zvířata, mezi nimi zajíce, dikobrazy a různé ptáky žijící na zemi. Méně často loví gepard mláďata zeber a prasata bradavičnatá.
Kořist začíná žrát většinou tam, kde ji zabil. Je-li však na blízku keř nebo strom, odtahuje ji do stínu. Pokud kořist nzkonzumuje najednou, obvykle se k ní už nevrací. Vyžaduje tedy vždy čerstvé maso. Jestliže je však někde na dohled tlupa lvů, gepardi poměrně často o svou kořist přijdou. Lvi totiž gepardy od kořisti nemylosrdně odhánějí a přicházejí tak lacino k potravě.
Gepardi žijí většinou samotářsky, někdy však po určitou dobu i v párech a to ojediněle i mimo dobu rozmnožování.
Úkrytem gepardů bývá ponejvíce husté křovisko nebo prohlubeň v půdě hustě zarostlá vegetací. Mláďata pokud jsou jejich drápy ještě pohyblivé, dovedou dobře šplhat po stromech. Dospělý gepardi si pak náklonost ke stromům uchovávají i tehdy, kdy již zůstávájen při neobratných pokusech o šplhání, ty ovšem bývají neúspěšné.
Doba březosti trvá 90 až 95 dní a samice rodí obvykle 3 až 4 mláďata. Ve vrhu však může být až 6 mláďat, ale tento počet, stejně jako 1 nebo 2 mláďata, je vyjímečný.
Je třeba zmínit to, že gepard se dá snadno ochočit. Tato skutečnost byla rozpoznána již dávno a zejména v Indii se jí využívalo k tomu, že se ochočení gepardi cvičili k lovu.
PODDRUHY
Gepard kapský: Je již vyhubená subspecies, která obývala Kapsko a jižní Oraňsko. Svým výskytem byla omezena na vnitrozemí nejjižnější Afriky na západ od hoeského systému Dračích hor a její areál se tak víceméně kryl a areálem lva kapského, dnes již rovně vyhubeného. Základní zbarvení bylo poměrně světlé, načervenale krémově šedé. Skvrny hnědavé, nikdy zcela černé. Proužek směřující od oka ke koutku tlamy, tzv. gepardí kroužek, málo výrazný. Srst delší než u ostatních afrických forem.
Gepard středoasijský: Je středně velká forma obývající sovětskou střsní Asii a nejsevernější Írán. Dnes je velmi vzácný. Zbarvení je světle šedé se žlutavým nádechem. Skvrny poměrně velké, místy černohnědé, nikoli černé. Gepardí proužek dobře vytvořený, černohnědě zbarvený. Vzhledem k poměrně drsnému klimatuoblasti, kde tato subspesies žije, je srst, zejména v zimě, velmi dlouhá a hustá. Šíjová hříva silně vytvořena. Chlupy hřívy jsou až 130mm neb 150mm dlouhé, vyjímečně i více.
Gepard súdánský: Je menší poddruh, která obývá Súdán, kromě jeho jižních částí a zasahuje odtud pásmem subsaharských stepí až do západní Afriky. Základní zbarvení je většinou okrové, někdy s našedlým tónem. Skvrny černé, velmi drobné nepříliš hustě rozložené. Gepardí proužek je jasně černý, ale úzký. Hříva je slabě vyvinuta.
Cheetah Art Print by Keith Levit
Cheetah Cubs Crop Note Card
Cheetahs Note Card
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 barunka barunka | 16. října 2006 v 19:49 | Reagovat

ty mládátka sou rostomilouškáááááááá

2 k2 k2 | 4. dubna 2007 v 11:52 | Reagovat

jsou úžasní

3 Slasy Slasy | 18. července 2007 v 17:24 | Reagovat

Taká moc krsna ztvorenie tyto Gepardy =o*

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama