Skotský ovčák - Kolie

25. března 2006 v 13:28 |  Psi
Původ: Původní evropský ovčák. Pojmenování získal nejspíše po starém ovčím plemeni colley, chovaném od 18. století ve Skotsku. K jejímu většímu rozšíření došlo až poté, co si jí oblíbila britská královna Viktorie. Je velmi pravděpodobné, že pro celkové zušlechtění typu došlo k přikřížení barzoje.
Popis: Velmi atraktivní středně velký pes obdélníkového formátu, s mimořádně bohatou srstí. Dlouhá, úzká, klínovitá hlava. Oči středně velké, mandlového tvaru, psu dodávají milý výraz. Uši malé, polovztyčené, jejich vrchní třetina je překlopená dolů. Ocas dlouhý a bohatě osrstěný. V klidu nesen zavěšený a na konci zahnutý, při vzrušení se může zdvihnout nejvýše do linie hřbetu. Srst velmi dlouhá a hustá, na omak drsná, na obličeji a uvnitř uší krátká. Zbarvení: Zlatobílé, tricolor a blue merle. Velikost: Psi v kohoutku 56-61cm, feny 51-56cm. Hmotnost: 18-30kg.
Charakteristika: Vznešený a elegantní pes. Ve vztahu k cizím je velmi zdrženlivý, někdy působí až plachým dojmem. Svému pánovi a jeho rodině je stoprocentně věrný a oddaný, ve vztahu k dětem spolehlivý.
Zvláštní nároky: Povaha kolie je velmi citlivá, proto je nutno volit jemný přístup (který však nevylučuje důslednost), bez náznaků hrubosti. Kolie je poměrně náročná na péči o srst. Je nutno ji denně kartáčovat. Lze ji držet v bytě (i když celodenní pobyt venku její srsti prospívá více), ale v období líhání je nutno počítat přinejmenším s každodením luxováním vypadávajících chlupů.
Užití: Původně ovčák, dnes společník a průvodce.
Výskyt: Kynologická stálice, i když dnes trochu na ústupu.
Možná záměna: Nepřichází v úvahu. Podobná šetie je více než dvakrát menší. (Pozn. Kromě dlouhosrsté kolie existuje ještě jako samostatně uznané plemeno i vzácná krátkosrstá kolie)
Kolie dlouhosrstá

Krátkosrstá kolie
kolie dlouhosrstá-blue merleBlue merle
kolie dlouhosrstá-blue merleA další blue merle
kolie dlouhosrstá-tricolortricolor
kolie dlouhosrstá-tricolorA zase tricolor
Normal
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Máte doma kolii?

Ano 27.9% (17)
Ne 16.4% (10)
Ano, ale nechtěl(a) jsem 3.3% (2)
Ne, ale chci 32.8% (20)
Ano a chtěl(a) jsem 11.5% (7)
Ne a nechtěl(a) jsem 8.2% (5)

Komentáře

1 Katka Katka | E-mail | 30. března 2007 v 17:51 | Reagovat

hezkej pes!!!o tom sem snila jako malá,to zrovna v telce běžel seriál Lasie :-)

2 Whitney Hawkinberry Whitney Hawkinberry | E-mail | Web | 12. října 2010 v 12:31 | Reagovat

Jsi chytřejší než Natalia Sadness? http://bit.ly/natalie_kviz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama