Západosibiřská lajka

26. března 2006 v 20:14 |  Psi
Původ: Pochází z rozsáhlého pásma lesů Západní Sibiře a Uralu a z povodí řeky Ob, kde byla chována kočovnými kmeny Chantů a Mansů. Pomáhala při lovu pernaté zvěře, ale především zvířat, jako jsou medvědi, losi, sobi, divoká prasata či rysové. Pro všechny lajky byl charakteristický způsob lovu: samostatně a značné vzdáleny od člověka vyhledávali zvěř, aby ji pak ohlásily hlasitým štěkotem (odtud pramení název lajat znamenající rusky štěkat). K stabilizaci této lajky došlo ve třicátých letech našeho století.
Popis: Pes přírodního typu střední velikosti, suché konstituce. Hlava ve travu rovnoramenného trojúhelníku, suchá, s dlouhým a šoičatým čenichem. Uši vzpřímené, vysoko nasazené. Oči oválné, sešikmené. Tělo takřka kvadratické, s rovným, pevným hřbetem, záď široká a svalnatá, břicho mírně vztažené. Ocas zatočený do prstence, nesený nad hřbetem nebo nad bokem. Srst rovná, hrubá, kratší. Na krku a plecích hříva. Zbarvení: různé, od bílé přes šedou, pepř a sůl, až po červenou a černou, případně kombinaci uvedených barev. Velikost: Kohoutková výška u psů 54-60cm, u fen 52-58cm. Váha u psů 20-24kg, u fen 18-22kg.
Charakteristika: Živý lovecký pes s vyrovnanou povahou. Drsné prostředí Sibiře, z něhož pochází, ho formovalo k mimořádné odolnosti, skromnosti a nenáročnosti. Je to velmi samostaný pes, zvyklý poradit si v každé situaci.
Užití: Univerzální lovecký pes.
Výskyt: V Rusku poměrně hojná, jinak chovaná spíše sporadicky. Několik jedinců se vyskytuje i v naší republice.
Možná záměna: S dalšími uznanými i neuznanými lajkami, jejichž rozšíření je pro laika takřka nemožné. U nás se vyskytující karelský medvědí pes je o něco mohutnější a vždy černobílý.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Máte doma západosibiřskou lajku?

Ano 35.8% (19)
Ne 9.4% (5)
Ano, ale nechtěl(a) jsem 0% (0)
Ne, ale chci 39.6% (21)
Ano a chtěl(a) jsem 3.8% (2)
Ne a nechtěl(a) jsem 11.3% (6)

Komentáře

1 Mgr.Milada Dostálová Mgr.Milada Dostálová | E-mail | Web | 30. října 2006 v 14:47 | Reagovat

Chovatelská stanice ZS lajek Z Letné, Olomouc 779 00, Na Letné 47

2 GabrielaCasey26 GabrielaCasey26 | E-mail | Web | 5. června 2012 v 1:50 | Reagovat

One admits that today's life seems to be expensive, nevertheless we need cash for different issues and not every one earns big sums cash. Therefore to get good <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/mortgage-loans">mortgage loans</a> and bank loan will be a proper solution.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama