Český horský pes

8. dubna 2006 v 13:39 |  Psi
Původ: Od roku 1977 se formující plemeno, které má být specialistou na podmínky v českých horách. Jako základ byli použiti slovenští čuvači a z Kanady dovezení alaskani, což jsou kříženci nejrůznějších plemen, šlechtění pro mnoho generací pouze na maximální výkon ve spřežení.
Popis: Velký dlouhosrstý strakatý pes. Hlava s širokou mozkovnou, s pozvolným stopem a s ne příliš hlubokou čenichovou partií, která je jen o málo větší než lebeční. Oči středně velké, oválné, hnědé, mírného výrazu. Uši vysosko a ze široka nasazené, trojúhelníkovité, převislé. Krk středně dlouhý, poměrně silný, dobře osvalený, bez laloku. Tělo mírně obdélníkového formátu, s pevným rovným hřbetem, dlouhým hrudníkem, dosahujícím k loktům, a mírně vtaženým břichem. Končetiny delší, rovné, silné. Ocas nesený v linii zádě, dosahující k hleznům, bohatě osrstěný. Srst delší (kolem 10cm), rovná, tvrdší a hustá, krátká jen na hlavě a na středních stranách končetin. Zbarvení: Vždy bílé se žlutými či černými skvrnami. Velikost: Kohoutková výška psů 62-70cm, fen 58-66cm. Hmotnost psů 32-40kg, fen 26-36kg.
Charakteristika: Silný, odolný, sportovní pes, schopný pracovat velmi dlouho a neúnavně i za eytrémních klimatických podmínek. Přátelský pes, snášenlivý ke psům i ostatním domácím zvířatům. Učenlivý a dobře ovladatelný.
Zvláštní nároky: Měl by být celoročně ubytován venku, pro držení ve městech se nehodí. Je nutno mu poskytnou pracovní využití nebo pravidelné dlouhé vycházky do přírody.
Užití: Používá se jako saňový, ale i ovčácký a záchranářský pes. Vídán bývá i na soutěžích agility, i když tam díky vyšší tělesné hmotnosti nemůže soupeřit s drobnějšími a štíhlejšími plemeny.
Výskyt: Ročně je u nás odchováno několik desítek jedinců.
Možná záměna: Snad s některým z pasteveckých horských plemen (čuvač, kuvas, pyrenejský horský pes od všech se však odlišuje na první pohled strakatým dvoubarevným zbarvením.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Máte doma českého horského psa?

Ano 22.1% (15)
Ne 26.5% (18)
Ano, ale nechtěl(a) jsem 4.4% (3)
Ne, ale chci 26.5% (18)
Ano a chtěl(a) jsem 4.4% (3)
Ne a nechtěl(a) jsem 16.2% (11)

Komentáře

1 Český horský pes Český horský pes | 30. dubna 2006 v 15:27 | Reagovat

Jsem chlupatá koule a je mi horko !!!

2 Verča Verča | E-mail | 16. prosince 2006 v 18:43 | Reagovat

Mě se móóóc líběj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama