Citáty a Glosy o zvířátkách (o jejich utrpení)

25. května 2006 v 18:24 |  Zvířátka a jejich utrpení
Statisíce let
v nenávisti a zlosti
kterou zastavit nejde
se v hrnci dusí kosti.
Chcete-li vědět, z čeho je na světě zlo a
válka,
jen poslouchejte,
jak o půlnoci křičí jatka.
* * *
Pokud se mne týká, velice se pozastavuji nad stavem citů, duše a rozumu člověka, jemuž jako prvnímu zachutnalo zabité zvíře, a vzal do úst jeho mrtvé tělo, položil před ostatní lidi jídlo mrtvol a nazval masem a potravou to, co ještě před chvílí křičelo, kvičelo, hýbalo se a vidělo; jak mohl jeho zrak snést pohled na zabité tělo, sedřené z kůže a rozčtvrcené; jak mohl jeho čich snést ten zápach; a jak to, že mu hnus neznechutil přežvykování něčího živého masa a vysávání šťáv z něčích smrtelných ran.
* * *
Odkud to přišlo, že vás jakási dravost a šílenství v této šťastné době vede k tomu, že se špiníte krví, ačkoliv máte tolik jiných způsobů obživy? Proč popíráte, že vás země dokáže uživit?... Nestydíte se přilévat k plodům země krev a zabíjení? Máte ve zvyku nazývat hady, leopardy a lvy divokými bestiemi; sami jste však ušpiněni krví a vaše ukrutnost není menší než jejich. Oni zabíjejí proto, aby si opatřily svou běžnou obživu, vy ale zabíjíte proto, aby jste měli bohatěji prostřený stůl.
* * *
Jaká hanebnost, krmit živé tělo jinými živými těly, cpát svá chamtivá těla jinými těly, živit jedno stvoření smrtí jiného stvoření!
* * *
Snad jednou nadejde den, kdy i zbytku živoucího stvoření budou vrácena práva, která mu mohla býti odňata pouze tyranií. Francouzi již prokázali, že tmavá barva kůže není žádným důvodem k tomu, aby byla lidská bytost ponechána bez ochrany svévoli kdejakého trýznitele. Snad si jednoho dne nakonec uvědomíme, že ani počet nohou, ochlupenost pokožky nebo zakončení os sacrum nejsou dostatečným důvodem k tomu, abychom témuž osudu ponechali kteroukoli citlivou bytost. Neboť podle jakého jiného znaku bychom měli načrtnout hraniční čáru? Měla by to být schopnost uvažovat, nebo snad schopnost hovořit? Dospělý pes nebo dospělý kůň jsou mimo jakoukoli pochybnost mnohem rozumnější i mnohem společenštější než novorozenec starý jeden den, jeden týden, či dokonce jeden měsíc. Ale i za předpokladu, že by tomu bylo jinak, změnilo by se na věci něco? Otázka totiž nezní Mohou myslet? ani Mohou hovořit?, nýbrž Mohou trpět?
* * *
Právě jsi dojedl oběd; jakkoliv daleko jsou jatka, jsi spoluviník.
* * *
Dokážeme jíst maso jedině proto, že nemyslíme na to, jak je to kruté a hříšné. Existuje mnoho zločinů, které jsou dílem člověka a jejichž zlo plyne z opuštění zvyků, obyčejů a tradic. Ale krutost mezi ně nepatří. Je to smrtelný hřích a nepřipouští žádné argumenty ani racionalizace. Jen jestliže nedovolíme svým srdcím, aby ztvrdla, vyvarují se krutosti a vždy budou jasně slyšitelná. Ale my dovolujeme, aby se v nás bezstarostně zahnízdila krutost - a ten kdo se liší, se nám zdá divný... Jestliže umlčujeme své city i přesto, že pociťujeme lítost, jen proto, abychom dělali to, co druzí, a parazitovali na životě, urážíme všechno, co je v nás dobré. Rozhodl jsem se jít vegetariánskou cestou.
* * *
Utrpení zvířat je pro svědomí člověka daleko nesnesitelnější než lidské utrpení. Neboť lidské utrpení je aspoň pokládáno za zlo, a kdo je způsobí, je zločinec. Ale tisíce zvířat vraždíme každý den zbytečně a bez stínu lítosti. A kdo by se o tom zmínil, dělal by se jen směšným.

* * *


Nikdo ať se nevyhýbá odpovědnosti. Protože zacházíme tak zle se zvířaty, protože křik žíznivého dobytka z železničních vagonů nikdo neslyší, protože je na jatkách tolik surovosti, protože v našich kuchyních tak mnoho zvířat umírá strašlivou smrtí z nešikovných rukou, protože zvířatům způsobují nevýslovné utrpení lidé bez citu, protože se zvířata stávají objekty surových dětských her, jsme my všichni vinni a musíme nést znamení této viny.


* * *


Skutečnost, že zvířata byla používána k vědeckým pokusům, při kterých tolik vytrpěla, a při kterých tolik pomohla trpícím lidem, vytvořila nový vyjímečný solidární vztah mezi člověkem a zvířaty. Jeho výsledkem je naše povinnost konat tolik dobra, kolik je možné vůči všem bytostem za všech okolností. Když pomáhám nějaké mouše z jejího trápení, snažím se pouze zbavit se části viny, která na mě spočívá za všechny zločiny proti zvířatům.


* * *


Bolest a utrpení jsou špatné a mělo by jim být zabráněno nebo by měly být minimalizovány a to bez ohledu na rasu, pohlaví nebo druh živočicha, který trpí. Jak těžká bolest je záleží na tom, jak je intenzivní či jak dlouho trvá, ale bolest té samé intenzity a trvání je shodně špatná, ať už je pociťována člověkem či bytostí jiného druhu.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 nik nik | 20. září 2006 v 15:14 | Reagovat

A těla zabitých zvířat stane se jejich vlastním hroben,nebot,pravím vám,kdokoli zabíjí,zabíjí sama sebe a kdokoli jí maso zabitých zvířat,jí tělo smrti

                                                                                             Ježíš

2 to sem vymyslel! to sem vymyslel! | E-mail | 13. listopadu 2006 v 21:15 | Reagovat

prestanu byt vegetarianem az se budou jist lide!!!

3 Pojinka Pojinka | 10. března 2007 v 10:43 | Reagovat

Ty jsi vegetariánka? Jak tak na to koukam,tak taky zacinam bejt

4 smrt za smrt smrt za smrt | 12. dubna 2007 v 16:24 | Reagovat

vubec to neni spatny a da se vpohode bez masa zit. Je to pouze nase romlsanost a pohodlnost, egoismus a nevedomi, nebo ignorace toho, ze kvuli pouze nasim chutim musi umirat zivi tvorove. A kdyby se to alepon delo rychle a bezbolestne, ale za techto okolonosti, kdy zvirata nejen pri porazkach, ale i za sveho bidneho zivota-zivoreni a pred porazkou nevyslovne casto trpi, tak maso opravdu ne. A koho znam, kdo se nejakou nahodou dostal na jatka, stal se z nej vegetarian ze dne na den, protoze na tu hruzu neslo zapomenout, je to jen pro otrle.

5 s. s. | Web | 5. července 2007 v 8:00 | Reagovat

okopírováno  z http://animalrights.webz.cz/

6 barulinnek barulinnek | E-mail | 11. září 2007 v 20:11 | Reagovat

Mě by nevadio být vegetariánem, ale našim by to vadilo.......tak jím z jen kuřecí..jinak maso moc nemusim.....ale jak říkám..mohla bych být vegetarián...

7 fefeornka fefeornka | Web | 12. září 2007 v 15:36 | Reagovat

LOL ja sem vegetarian a je to v poho doporucuju

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama