Papoušek šedý - žako

30. května 2006 v 13:12 |  Papoušci
Dva různé druhy
Papoušek šedý neboli žako patří mezi nejčastěji chované druhy papoušků. Je oblíbený především proto, že je schopen naučit se výborně mluvit. Ačkoli se běžně mluví o papoušku šedém, ve skutečnosti existují dva poddruhy: papoušek šedý konžský a papoušek šedý liberijský z nichž první dorůstá velikosti 32-35cm, druhý pouze 30-32cm. Odlišují se také barvou zobáku, konžský žako má tmavě černý zobák, zobák liberejského žaka přechází odshora od černé po barvu rohoviny. Ocasní pera konžského papouška mají jasně červenou až temně rudou barvu, zatímco u papouška liberejského jasou hnědočerná. Liberejský poddruh se v domácnosti moc často nechová.
Původ
Papoušek šedý pochází z Afriky, ve volné přírodě žije v oblasti rozkládající se od Pobřeží slonoviny po Kongo a také v severozápadní Tanzanii.
Rozdíl mezi samičkou a samečkem
Pohlaví lze pouhým okem rozlišit jen obtížně, ale můžeme se držet určitých náznaků. Robustnější ptáci bývají samečci. Hlava samečka je často mohutnější a od nosních dírek sleduje přímou linii k čelu, zatímco hlava samičky je zřetelně mohutná.
Hmotnost: okolo 425g 500g
Věk: Papoušek šedý se dožívá 50-60, vyjímečně až 80 let.
KOUPĚ
Čas
Papoušek je společenský živočich. Pokud jej budete nechávat příliš často samotného, bude trpět. Začne si vytrhávat peří, bude špatně jíst atd. Samota mu může dokonce narušit jeho imunitu, takže snáze podlehne infekci a bude trpět různými zdravotními potížemi.
Papoušek potřebuje 2 - 3 hodiny pozornosti chovatele denně, a to v několika kratších časových úsecích. V té době si musí protáhnout křídla, proto je třeba, aby byl mimo klec, tedy např. na kleci nebo na stromě.
Rámus
Papoušek šedý je poměrně hlučné zvíře. Píská, mluví, směje se atd. Počítejte s tím, že jej občas postihne pětiminutový záchvat šílenství, který však může trvat i déle. Připravte se zktrátka na hluk. Myslete při tom na sebe, ale také na své sousedy.
Papoušci a děti
Mladý papoušek se snáze rodinnému životu přizpůsobí než starší zvíře, které má již zformovaný charakter. Uvědomte si, že děti bývají hlučné, což papouška stresuje a děsí. Rodině s dětmi doporučujeme si pořídit mladého papouška, aby si na sebe děti a papoušek postupně zvykali.
Peníze
Papoušek individuálně odchovaný chovatelem nebývá levný. Výdaje nekončí zakoupením zvířete a vhodné klece, potřebujete rovněž správné hračky a krmivo, včetně čerstvé zeleniny a ovoce. Nezapomeňte na zdravotní péči. V případě nemoci budete muset dopravit zvíře k veterináři, který se specializuje na papoušky, a s tím mohou být kromě úhrady hononáře spojeny nedbatelné cestovní výlohy.
Cena: do 20 000 občasně i více
Věk
Papoušek žako může snadno přežít svého majitele. Proto je rozumné si promyslet, co se s ním v takovém případě stane. Jestliže není v rodině nikdo, ke komu by se mohl nastěhovat, je třeba papouška umístit do útulku, kde může spokojeně dožít ve voliéře s mnoho jinými druhy.
Dovolená
Pokud jezdíte často na dovolenou, předem popřemýšlejte, jestli máte někoho, kdo se bude v době vaší nepřítomnosti o papouška starat. Samozřejmě je obzvlášť výhodné umístit papouška dočasně k někomu, kdo má zkušenosti s chovem ptactva. Jedná-li se ovšem o součastného chovatele, ujistěte se předem, zda jsou jeho ptáci zcela zdraví. Papouškovití jsou totiž značně náchylní k virovým infekcím. Každý papoušek nemusí hned onemocnět, může však infekci přenášet.
UMÍSTĚNÍ A PÉČE
Bidélka
Bidélka se vyrábějí z různých materiálů. Plast má tu výhodu, že jej lze snadno udržovat v čistitě, ale je příliš hladký. Tuto nevýhodu mají ostatně také dřevěná bidélka, která se často vidí v papoušcích klecích. Ideální je přírodní materiál, to znamená hrubé a drsné větve vrby nebo ovocných stromů. Přírodní bidélka musíte ovšem pravidelně čistit, protože se v nich snadno usazuje špína a bakterie. Rozmístěte je tak aby na ně padalo co nejméně trusu.
Brousící bidélka
Brousící bidélka je možno koupit v obchodě s potřebami pro zvířata. Snadno se upevní do klece a zároveň jsou praktická, neboť slouží k lehkému obrušování papouščích drápů. Pokud papoušek pravidelně sedává na brousicím bidélku, není třeba mu stříhat drápky, což je velká výhoda. I když je papoušek velice krotký, stříhání drápků se mu prostě nelíbí. Při boušení dochází zároveň k posilování svalů na papouškových nohách. To se děje proto, že se brousící bidélko směrem ke konci zužuje. Tuto pomůcku pověste vysoko do klece, aby si tam papoušek rád sedal.
Krmítka
Ve většině klecí jsou již kulatá nerezová krmítka. Jsou upevněna na speciálních držadlech a patří k nim malá dvířka, takže je lze vyjmout a naplnit je mimo klec. Krmítka se dají koupit také volně, ale pořádný papoušek taková volně položená krmítka okamžitě převrhne, proto nelitujte prostředků a pořiďte si raději modernější model. Na trhu jsou také krmítka z nezničitelného plastu, jež se vyjímají z držáku pomocí speciálního grifu, a která jsou dobře uchycena, takže papoušek není schopen je vyhodit. Tato krmítka jsou zvlášť vhodná pro zeleniny a ovoce. Krmítka pochopitelně nikdy numisťujte pod bidélko a nezapomínejte je obden čistit, nejlépe pouze horkou vodou, tedy bez přídavku saponátu. Pokud papouškovi předložíte ovoce nebo zeleninu, je důležité je potom řádně vyčistit.
Koupání
Koupelny pro papoušky v obchodech sehnat jen stěží. Papoušci se často snaží mýt v misce na vodu, ale při tom se víc dostane ven z klece než na peří. Nejlépe si pomůžete, když budete papouška sprchovat rozprašovačem na květiny. Někteří krotcí papoušci dokonce nepohrdnou společnou sprchou s majitelem.
Hygiena
Dodržování hygienických zásad chovu je velmi důležité, protože se s tím vyhnete zdravotním problémům papouška i chovatele. Pokud se klec včetně krmítek, bidélek a hraček pravidelně čistí a dezinfikuje, nemohou bakterie napáchat žádné škody. Obvykle je za potřebí klec jednou týdbě důkladně omýt vodou a kartáčkem, jednou za měsíc je třeba ji dezinfikovat. Jak často musíte vy čistit vaši konkrétní klec, závisí ovšem na tom, jak je velká, kolik v ní žije ptáků a jaká je okolní teplota. V létě je rozhodně nutné čistit klec častěji. I když provedete celkové čištění dna jednou za týden, trus odstraňujte průběžně. Tím však neodstraníte neviditelné původce nemocí, proto nezapomínejte jednou týdně vyměnit celou podestýlku a zároveň vydezinfikovat dno. Nádobky na vodu je třeba čistit denně, za teplého počasí se doporučuje dodávaz čistou vodu dvakrát denně. O vhodnosti čistících prostředků se poraďte v obchodě s potřebamo pro zvířata, ptačí klece nelze čistit všemi druhy saponátů.
Pelichání
Pelichání je naprosto normální každoroční výměna peří. Papoušek šedý namí jasně ohraničené období pelichání, pera se mu obnovují postupně celý rok. V době, kdy více pelichá, je třeba mu upravit jídelníček. Dávejte mu více vaječného krmiva a případně speciální vitamíny. Prospěje mu rovněž sprcha. Prachové peří padá papouškovi skutečně každý den, je to zcela běžné.
Ionizátor neboli pračka vzduchu
Pokud chováte více ptáků na omezeném prostoru, jako je uzavřený obývycí pokoj nebo přístěnek, zvažte koupi ionizátoru. Není to levný přístroj, ale chovatelům se dost osvědčil. Ionizátor zajistí, že se mikroskopické částečky prachu, které poletují vzduchem, shluknou a spadnou na zem. Znamená to, že tyto částečky nevdechne ani váš papoušek, ani vy. Pračka vzduchu má vliv na svěžest a pocit čisty v místnosti, odstraňuje nežádoucí zápach a případně likviduje škodlivé mikroorganismy (ty by mohli papouškovi způsobit infekci).
SOCIALIZACE, CHOVÁNÍ A VÝCHOVA
Socializace a výchova
Papoušci stejně jako psi jsou společenská zvířata. Proto je také třeba je zespolečenštit a vychovat, aby se ve vyšším věku nezačali chovat vrtošivě. Péče o dobré vychování se rozhodně vyplatí. Zajistěte, aby každý z členů rodiny trávil s papouškem nějaký čas, abyste předešli ostýchavosti. Není vždy možné zabránit tomu, že se papoušek upne na jednoho člena rodiny, ale nevzdávejte boj příliš brzy. Nepřenechávejte péči o papouška jedné osobě! Pokud se o něj bude starat stále jeden člen rodiny, papoušek si jej zaručeně oblíbí a bude mu dávat přednost před ostatními pečovateli. Mnohem lepší je papouška seznamovat s více lidmi, tedy i s častými návštěvníky vaší domácnosti, kteří jsou jistě také milovníci zvířat. Takový papoušek bude mnohem méně stresován novými věcmi a situacemi.
Krotkost
Chovatelem vypiplaný žako je od začátku velice krotký, protože jej lidé ve věku pěti týdnů vzali z hnízda a pečlivě se o něj starali. Žako vychovaný svými rodiči je obvykle plachý, ale může zkrotnout. Nejdůležitější je, aby pták získal důvěru ve vás a v ostatní členy rodiny. Přibližujte se k němu vždy klidně, ve výši očí a využívejte ve stejných situacích stejná slova. Tedy např: jídlo, když mu dáváte krmení, mňamka, když mu chcete podstrčit nějakou dobrůtku,.... Papoušek se tak naučí tato slova rozeznávat a bude vědět, co se chystá, čímž v něm vytvoříte pocitdůvěry a klidu. Prvních pár dnů nechejte papouška v kleci, protože si musí zvyknou nejen na novou a okolí, ale i na nové lidi.
Poveli k opuštění klece
Jestliže papouškovi dovolíte opustit klec, je důležité, abyste mu k tomu dali povel vy sami. Kdybyste jej nechali vyletět samotného, mohlo by to podporovat jeho teritoriální chování. Pak by vás papoušek při příští příležitosti, kdybyste vsunuli ruku do klece, mohl klovnout. Z výchovných důvodů je tedy zásadní, že jste to vy, kdo papouškovi povolí opustit klec!
Posuňte ruku směrem k ptákovi, zatlačte mu jemně na bříško a řekněte: nastup. Když skutečně nasedne na vaši ruku, odměňte jej správně. Po celou dobu se mu dívejte do očí. Chcete-li aby z ruky zase slezl řekněte: slez. Toto cvičení provádějte několikrát denně. Pokud papoušek hned neposlechne, nevšímejte si toho. Reague-li správně, odměňte jej vlídným slovem. Papoušci se výše uvedené povely učí poměrně snadno. Jakmile se papoušek naučí tímto způsobem opouštět klec a zase se do ní vracet, zopakujte výcvik mimo klec.
Volné poletování po pokoji
Dříve než necháte papouška volně poletovatpokojem a bytem, zkontrolujte, zda je prostor pro ptáky bezpečný. Všímejte si nasledujících věcí:
 • Nejsou v pokoji jedovaté rostliny?
 • Jsou záclony zatažené, aby papoušek nenarazil do skla (této okolnosti je třeba si všímat hlavně v prvních dnech)
 • Nemůže se papoušek dostat k elektrickému vedení?
 • Nejsou v místnosti další domácí zvířata, která by mu mohla ublížit?
 • Jsou dveře i okna zavřená?
 • Není v pokoji otevřený oheň (krb, svíčky) nebo rozpálená kamna, o něž by se papoušek mohl popálit?
 • Pokud jsou v domě další papoušci, nenechejte je zpočátku v kleci.
KRMENÍ
Příklady vhodné zeleniny a ovoce:
 • meruňky (sušené nebo čerstvé)
 • ananas
 • (sladké) jablko
 • banán
 • datle
 • hroznové víno
 • kukuřičný klas čerstvý nebo mražený
 • mandarinky
 • papája
 • hrušky
 • máčené rozinky a korintky
 • celer (malé kousky)
 • měsíčky pomeranče
 • rajčata
 • fíky
 • mrkev
Vhodné zelené krmivo:
 • čerstvé travní seno
 • kokoška pastuší tobolka
 • řeřicha potoční
 • řebříček
 • mléč zelinný
 • pampeliška
 • rdesno červinec
 • pupalka dvouletá
 • řeřicha setá
 • ptačinec žabinec
 • jitrocel
Příklady vhodných bobulovin:
 • ostružiny
 • maliny
 • jeřabiny
 • hloh
 • šípky
 • hlohyně šarlotová
 • bezinky
Pamlsky
Papouška můžete občas rozmazlit nějakou dobrůtkou. V obchodech možná narazíte na sladké tyčky, kuličky a mlsnou směs obsahující sušené ovoce a oříšky. Takové krmení dávejte papouškovi skutečně s mírou, jednou za týden je ž příliš. Papoušek je totiž schopen takovou tyčku spolykat okamžitě a pak nemá chuť na normální krmivo.
NEMOCI A ODCHYLKY
Prevence
Papoušek pochopitelně může onemocnět, tomu se nedá vždy zabránit. Nemocem můžete ovšem začít předcházet hned poté, co papouška koupíte. Nechejte jej bez odkladu vyšetřit veterinářem a dokud neznáte výsledek, držte jej doma v karanténě. Tento postup se obzvlášť vyplatí, pokud máte další papoušky. Zdravého papouška je třeba udržet v dobré kondici. Správno péčí, vyváženou stravou a vyloučením stresu se postaráte o to, aby měl papoušek dobrou imunitu vůči nemocím. Vyhněte se kontaktu s cizími papoušky. Možná vypadá roztomile, když žaka vezmete s sebou na návštěvu ke známým, kteří také chovají papoušky, ale bohužel je zde značné nebezpečí, že papoušek bude vystaven riziku přenosu virové nebo jiné nákazy.
Vyškubávání peří
Nejběžnějším příznakem toho, žr není něco v pořádku, je u ptáků vyškubávání peří a to obvykle na krku a hrudi. Nejčastější příčinou bývá:
 • nuda
 • osamělost
 • nedostatečná nebo špatná výživa
 • kožní choroba
 • bolest (způsobená vnitřní nemocí)
 • infekce (např: Gardia)
 • paraziti
 • (špatně provedené) přistřižení křídel
Otrava
K otravé papouška může dojít následkem požití čisticích prostředků nebo ředidel, v takovém případě může pták i zemřít.l Nebezpečné je také sežrání i jedvaté rostliny, zkaženého krmení, avokáda nebo vdechnutí teflonu. Pokud se domníváte, že papoušek pozřel některou z výše uvedených látek, běžte s ním okamžitě k veterináři.
Některé běžně se vyskytující jedovaté rostliny:
 • amarylis (hvězdník)
 • azalka
 • clematis (plamének)
 • dieffenbanchie
 • hyacint
 • kosatec
 • vánoční hvězda
 • konvalinka
 • lobelie
 • jmelí
 • oměj šalamounek
 • narcis
 • oleandr
 • rododendron
 • tabák
 • tis
fotografie-žaci Rampepurda a Andulka
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Chováte doma papouška šedého?

Ano 57.9% (449)
Ne 10.6% (82)
Uletěl nám 2.8% (22)
Choval(a) jsem, ale umřel 2.8% (22)
Budu mít 20.5% (159)
Jiná odpověď 5.4% (42)

Komentáře

1 verunka verunka | Web | 31. května 2006 v 13:46 | Reagovat

možná ještě nějaký obrázky

2 Muninka Muninka | Web | 31. května 2006 v 21:07 | Reagovat

Ahoj. Jakto, že nejsi ve škole?

3 Lenuška Lenuška | 16. června 2006 v 15:39 | Reagovat

něaký obrázky pls !!

4 Lusinka Lusinka | E-mail | 24. června 2006 v 18:43 | Reagovat

Kolik stojí asi žako šedý ?

A kde se dá koupit ?

5 Lenuška Lenuška | 28. června 2006 v 13:13 | Reagovat

Jo kde ho mám koupit a co když už mám Andulku ?? Nevadilo by to??

6 majitel majitel | E-mail | Web | 28. června 2006 v 15:11 | Reagovat

Papoušek šedý se dá koupit u chovatelů, ve zverimexech (to ale není tak obvyklé) a nebo si najdi na internetu inzerci těchto papoušků...

A radši bych soužití andulky a papouška šedého neriskovala... I když sama nevím jak by to dopadlo a když už, tak alespoň v jiné místnosti...

7 Petra Petra | E-mail | 29. června 2006 v 0:35 | Reagovat

Mohlo by tam byt vic fotek a nejake mp3 zvuky a videa. Jinak super. Mam doma taky zaka Lorinku ma pul roku a uz umi celkem dost slovicek.Je to s mojim pritelem nas velky mazel.

8 ERIK LUDVIK ERIK LUDVIK | 21. července 2006 v 10:27 | Reagovat

NHF

9 Monča14 Monča14 | 7. srpna 2006 v 18:27 | Reagovat

Máš to tu moooooooooooooooooc pěkný

ty stránky o týrání zvířat jsou hrozný jak může být někdo tak necitný a tohle dělat těm chudáčkům zvířátkům no není to pravda?

10 Andrýs Andrýs | E-mail | 24. srpna 2006 v 20:35 | Reagovat

Mám doma papouška žaka jménem Kryštof, koupila jsem ho v loni mému synovy, kterého ale bohužel  Kryštof nemá rád.

11 Kikina Kikina | 13. září 2006 v 14:46 | Reagovat

Tvoje stránky se mi moc líbí, žaka doma sice nemám, ale je to můj nejoblíbenější papoušek!!!  Chtěla bych jen vědět kolik stojí,nemohla bys to tam přidat?

12 majitel majitel | E-mail | Web | 14. září 2006 v 20:19 | Reagovat

už by to tam mělo být... U článku PENÍZE

13 Žabka Žabka | E-mail | 6. listopadu 2006 v 16:35 | Reagovat

Chci chovat Žaka..... Žadám o nějaké rady do začátku....???? Děkuji!!!!!!!!

14 Pro všechny ! Pro všechny ! | E-mail | Web | 21. listopadu 2006 v 13:30 | Reagovat

Žaka mám už 2 roky stojí asi kolem 16 000kč!!Je to velmi náročný papoušek. ŽAKO JE MOCCC CHYTRÝ!!Dokáže se naučit až klidně 100 slov a dožije se až 80 let to znamená že  Vámi bude žít do konce života!

P.S.:Kdyby někdo potřeboval poradit tak mi napište e-mail!!

15 zuzka zuzka | E-mail | 30. listopadu 2006 v 22:43 | Reagovat

Ahoj. Chovám doma 2 papoušky.Jednoho mám od mala. Ten je v poho,vykládá, hraje si prostě je normální, ale ten druhý.  Druhého papouška jsem si vzala jako dvouletého. Mám ho doma už dva roky a pořád si jakoby nemůže zvyknout. Škube si peříčka,skovává se do tmavých koutů,nekomunikuje a má pořád průjem. Zkusila jsem už všechno ale nic nefunguje. Jestli máte někdo nějakou radu,poraďte prosím.

16 Anett =) Anett =) | E-mail | 21. ledna 2007 v 20:24 | Reagovat

ŽAKO A ANDULKA : Jak jste se tu někdo zmiňoval o soužití žaka a andulky tak můj názor je,že by spolu klidně mohli být pač ja mám v jedný kleci žaka i andulku...a ještě tam s nima bydlí korela.Sice někteří se snášet nemusí tak to vám asik neporadím,ale já je v jedné kleci mám a nic se neděje.Ono to totiž je takhle:záleží to na každém jedinci,každý má trošičku jinou povahu než druhý a to taky ovlivní zda se snesou nebo ne.Víc vám neporadím.Tak se mějte všichni hezky a zatím paaa...

17 Lea Lea | E-mail | 2. února 2007 v 10:44 | Reagovat

Poradím z choem papouška šedého pište na e-mail!!!!!

18 Thomas Thomas | 19. února 2007 v 20:18 | Reagovat

Nemáte někdo na prodej mládě  papouška šedého do15000

19 Petra Petra | Web | 15. dubna 2007 v 15:19 | Reagovat

ne máme 10tiletýho papouška žaka a tady máš že se dožívaj tak 50-60 let

výjmečně až 80 let a někde psaly že 70 let tak nevim co je na tom pravdy

20 Eliška Eliška | 22. dubna 2007 v 17:30 | Reagovat

máme doma žaka , je skvělí a mluví

21 maeooosek maeooosek | 28. srpna 2007 v 14:09 | Reagovat

tenhle papoušek je ten nej na světě

22 Inka Inka | E-mail | 27. října 2007 v 17:37 | Reagovat

chtela bych se zeptat, a kolik mesicne tak zako vyjde? Tak prumerne, i s veterinarem a tak.. dik!

23 ferda1 ferda1 | 2. listopadu 2007 v 8:27 | Reagovat

Je tady někdo?Potřebuji radu....

24 ferda1 ferda1 | E-mail | 2. listopadu 2007 v 8:29 | Reagovat

Žako přestal včera žrát a má křeče a sedí na dně klece a roztahuje křídla,nemáte s tím zkušenosti?

25 martinka martinka | 18. listopadu 2007 v 11:05 | Reagovat

ahoj já s tím sice zkušenosti nemám ale jestli ti mám poradit............jestli ti to připadá fakt vážný radila bych ti jít k veterináři...jistota je jistota

a přeju aby se žako uzdravil

26 Michal Michal | E-mail | Web | 2. ledna 2008 v 14:41 | Reagovat

Ahoj já mám žaka už 2 roky a je to můj kamarád, můžu si s ním dělat co chci. Denně s ním trávím aspoň 3 hodiny. Jestli potřebujete radu tak mně napište na E-mail.

27 Michal Michal | E-mail | Web | 2. ledna 2008 v 14:41 | Reagovat

Ahoj já mám žaka už 2 roky a je to můj kamarád, můžu si s ním dělat co chci. Denně s ním trávím aspoň 3 hodiny. Jestli potřebujete radu tak mně napište na E-mail.

28 terka terka | 3. února 2008 v 11:12 | Reagovat

to je fantastyckej blog moc si mi pomohla  dik mas ten nej blogisek o papouskovi zakovi i o kreccich pac a pusu

29 MILAN MILAN | 16. února 2008 v 14:06 | Reagovat

MAM ŽAKA A PĚKNE ŘVE

30 MILAN MILAN | 16. února 2008 v 14:10 | Reagovat

CO MAM DĚLAT ABY NEPÍSKAL?PÍSKÁ I KDYŽ JE MIMO KLEC

31 Jarča Jarča | E-mail | 20. února 2008 v 14:58 | Reagovat

ahoj prosím o radu, máme taky žaka...je šikovná,ale strašně klove a ohání se zobákem,někdy se nechá pohladit ale z toho se pak při hlazení ožene a kousne. jak ju to odnaučit?

32 Pavlína Ludlová Pavlína Ludlová | E-mail | 27. března 2008 v 17:02 | Reagovat

Prosím poradí někdo zda-li papoušek Žako narozený 8.1.2008 může čerstvý zelený hrášek z lusků?

33 molly molly | 11. srpna 2008 v 11:34 | Reagovat

Ahojda potrebovala bych poradit,mam doma 2 roky stareho zaka konga,ale mam u nej jeden problem je to samec jeho uceni slov neni nic vynikajiciho,ale to neni ten problem kvuli kteremu pisu...tento papousek je vice upaty na me nez na manzela,ale i pres to neustele do jednoho z nase agresivne klove pritom se k nemu chovame velice pekne.Je pravda,ze s nim asi nejsme tolik casu,jelikoz rano okolo 7 hodiny odjizdime do prace a vracime se az okolo 21 hodiny...mnoho lidi mi rika ,ze ho rozmazluji jako male dite...da se to kousani nejak odnaucit????dekuji za odpoved

34 Karina Karina | 28. srpna 2008 v 18:39 | Reagovat

Molly:Zřekmě jste si o papoušcích žako nic nenaučily že ???!!Vy asi nevíte že papouškovi žako se musíte věnovat 3hodiny denně a navíc je to tu i napsané váš papoušek zřejmě trpí samotou měli byste ho dát někomu jinému kdo na něj bude mít více času uvědomte si že je 10hodin sám doma je to jako vaše dítě a stím tím rozmazlováním vy rozhodně nerozmazlujete spíše ho týráte.Měli byste se nad tím doopravdy zamyslet protože tohle vážně nejde.Já také vlastním papouška žaka a musím se mu opravdu hodně věnovat.Takže hodně štěstí a doufám že si porádíte

35 Tereza Tereza | 16. prosince 2008 v 16:06 | Reagovat

Dobrý den Molly, Karina Vám to řekna tak vlastně narovinu a docela netaktně, ale musím s ní souhlasit. Já jsem si v Irsku pořídila také jednoho šedivého Morlora.... je to malej zmetek, ale miluji ho nade vše. Jednou týdně se stane, že s přítellem máme celodenku  a tak je sám doma a druhý den je pěkně vzeklej. Jinak ho máme puštěného celý den když jsme doma. Je milej hravej, ale přítele nesnáší i přesto, že se mu věnuje a snaží se s ním zkamarádit. Do mě klove pouze ve vyjímečných případech. Pouze pokud mu vezmu něco co ho zaujalo. Mám ho jen 3 měsíce a je na mě hodně upjatý. Nikdo jiný se ho dotknout moc nesmí jen vyjímečně a to pouze ženská!!!! Jakmile slyší či vidí muže je jako balón načepejřenej a klove.

Kdyžmá být celý den doma sám, ráno vstávám, aby jsem ho pustila alespoň na chvíli a dáváme si snídini společně.

Asi budete mít opravdu problém v tom, že má málo pozornosti. Nemáte třeba někoho, kdo by se v polovině dne u vás zastavil a strávil s ním alespoň hodinu? To by mohlo trochu pomoci, ale je to také jen dočasné si myslím!

No přeji Vám hodně zdaru A NEBO MU ZUSTE KOUPIT KAMARÁDA ... NE PŘÍMO STEJNÝ DRUH POKUD NA TO NEMÁTE, ALE TŘEBA JEN KORELU A UVIDÍTE!

36 hanik hanik | 4. února 2009 v 19:01 | Reagovat

ahoj mam moc rada papousky a jednoho mam

37 Kikushka Kikushka | 17. května 2009 v 10:47 | Reagovat

Prosím budu mít papouška žako asi za měsíc a nevím jestli mám koupit klec novou nebo případně z bazaru (použitou) nabízejí se tam klece omega a nevím zda mužu koupit nebo nemužu předem díky za odpověd

38 Veronika Veronika | E-mail | 4. června 2009 v 8:49 | Reagovat

Pěkný den, prosím o radu... Mám papouška Žaka 3 roky. Máme spolu moc hezký vztah, Sorbonek je kamarádský, veselý , vtipný :) a trávíme spolu denně cca 7h, z toho 3 h je Sorbon volně puštěný. Společně obýváme byt s mými rodiči a pejskem Bakem, na které Sorbon velmi pozitivně reaguje. Nyní nás čeká velká změna. Máme se přestěhovat do jiného bytu, kde budu jen já, přítel a můj Sorbon. Dopoledne bude trávit sám, z práce za ním budu jezdit každý den asi až po 14. h. Bojím se, abych mu tou velkou změnou prostředí a větší samotou neublížila... Ale dát ho někomu jinému si nedovedu představit. Moc mě to trápí, děkuji za radu. P.S. Pomohlo by koupit Sorbonkovi kamaráda Žaka?

39 Sabik Sabik | 13. června 2009 v 22:39 | Reagovat

[15]:4 zuzka: tak s tímhle bych šla k veterináři.. ten průjem to neni moc dobrý a to že si škube peří to už vůbec! Půjde zřejmě o psychickou poruchu. Řekla bych, že ho něco stresuje.. Ale tak skuste se zamyslet nad tím, jak se k papoškovi chováte, jestli do něj náhodou ten druhý papoušek nešije.. faktorů je hodně

40 Sabik Sabik | 13. června 2009 v 22:45 | Reagovat

4 Kikushka[37]: klec z bazaru bych určitě nekupovala, může mít vadu a ty bys pak mohla být nepěkně překvapená. Navíc nikdy nevíš kdo tu klec kde měl a co v ní choval. Já bych to neriskovala, a když už máš mít takového hezkého a inteligentního papouška jako je žako, tak bych mu pořídila hezkou novou klec.. to je můj názor

41 Leniisek Leniisek | 20. března 2010 v 10:03 | Reagovat

ahojky, máš to tu fakt pěkný... nacpaný informacema, takže se z toho dá dobře čerpat. Ale je pravda že trochu víc obrázků by tu být mohlo...

42 milan milan | E-mail | 12. dubna 2010 v 14:16 | Reagovat

zdravim tak muj sen se splnil  a  mam doma  žakynka  je to muj  zobaček   jinak se jmenuje   bertik  ale pohlavi nevim,,,,   ma  90 dnu   už začina  mluvit  ale jen malo   hodně   se snaži  je  to nadhrny  papoušek ,,,,

43 kakao kakao | Web | 25. dubna 2010 v 14:23 | Reagovat

já mám doma 2 žaky, je to samice a samec (holka a kluk)

44 anca anca | E-mail | 13. prosince 2010 v 20:51 | Reagovat

mam jednoho zaka ten stal tak kolem 50 tisis je mu teprve tyden a mluvi sproste nevim kdo ho uci ale chci aby s tim prestal kdyz k nam prisla navsteva tak tam pekne mluvil sproste mama rika ze ho mame dat pric ale ja nechci protoze vipada roztomile pomohli byste mi...................

45 veve veve | E-mail | 7. ledna 2011 v 0:54 | Reagovat

Dobrý večer,
nemohl by mi někdo poradit moc by mně zajímalo a chtěla bych pochopit našeho papouška(Žaka Vendulka roka a něco),kterého máme u nás na prodejně. Stalo se mi to už u jiného papouška.Co mi tím říká hladím ji blbneme (sem tam mně klovne protože je tak zvané pubertě)jde mi ruku a najednou jda křídla nazvala bych to podél a od těla a začne dělat takový chraptivý zvuk který se těžko dá popsat a nechce jít z ruky.Nevíte co tím dává najevo.Jestli má radost atd.Doufám,že má někdo podobný zážitek a že mi dokáže odpovědět.
omlouvám se za případné provopisné chybi .

Moc děkuji

46 Jana Jana | 15. ledna 2012 v 16:42 | Reagovat

Můžu mu dát sušené šípky? Diky :-)

47 SHAUNA24Vega SHAUNA24Vega | E-mail | Web | 30. srpna 2012 v 22:42 | Reagovat

I think that to get the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/home-loans">home loans</a> from banks you ought to have a great motivation. Nevertheless, one time I've got a student loan, just because I wanted to buy a car.

48 tomáš tomáš | E-mail | 18. března 2017 v 7:46 | Reagovat

dobrý den příští týden si máme jet pro žaka k chovateli ale je mu už 1 rok a já nevím jestli je to dobře. je tu možnost že bude těžko ochočitelný nebo tak něco? předem děkuji tomáš.

49 Ta co miluje papoušky Ta co miluje papoušky | 15. října 2017 v 14:34 | Reagovat

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jestli by se žako snesl s andulkou. Budu moc ráda za odpověď.

50 Shamkinarer Shamkinarer | E-mail | Web | 29. října 2017 v 3:10 | Reagovat

cialis fast acting online

      <a href=http://cialisokl.com/>cialis cheap</a>

    <a href="http://cialisokl.com/">order cialis online</a>

    cialis 20mg secure

51 Shamkinarer Shamkinarer | E-mail | Web | 29. října 2017 v 4:15 | Reagovat

we use it super cialis

      <a href=http://cialisokl.com/>generic cialis online</a>

    <a href="http://cialisokl.com/">generic cialis online</a>

    use of cialis for bph

52 Makritskayarer Makritskayarer | E-mail | Web | 1. listopadu 2017 v 18:57 | Reagovat

viagra add url

      <a href=http://viagraoail.com/>cheap viagra</a>

    <a href="http://viagraoail.com/">generic viagra online</a>

    viagra en barcelona

53 Makritskayarer Makritskayarer | E-mail | Web | 1. listopadu 2017 v 22:20 | Reagovat

viagra preisvergleich 12

      <a href=http://viagraoail.com/>viagra cheap</a>

    <a href="http://viagraoail.com/">buy viagra online</a>

    d nde comprar viagra

54 Makritskayarer Makritskayarer | E-mail | Web | 1. listopadu 2017 v 23:01 | Reagovat

only here viagra online cheap

      <a href=http://viagraoail.com/>viagra cheap</a>

    <a href="http://viagraoail.com/">buy viagra</a>

    viagra giovani

55 Makritskayarer Makritskayarer | E-mail | Web | 2. listopadu 2017 v 2:38 | Reagovat

viagra en barcelona

      <a href=http://viagraoail.com/>viagra online</a>

    <a href="http://viagraoail.com/">cheap viagra</a>

    cialis viagra vendita

56 Makritskayarer Makritskayarer | E-mail | Web | 2. listopadu 2017 v 4:30 | Reagovat

viagra en barcelona

      <a href=http://viagraoail.com/>online viagra</a>

    <a href="http://viagraoail.com/">buy viagra online</a>

    penis viagra

57 Bulinokrer Bulinokrer | E-mail | Web | 2. listopadu 2017 v 15:55 | Reagovat

viagra pfizer anwendung

      <a href=http://viagraolx.com/>buy generic viagra</a>

    <a href="http://viagraolx.com/">generic viagra online</a>

    buy viagra cialis levitra

58 Bulinokrer Bulinokrer | E-mail | Web | 2. listopadu 2017 v 20:58 | Reagovat

very good site buy viagra usa

      <a href=http://viagraolx.com/>cheap viagra</a>

    <a href="http://viagraolx.com/">cheap viagra</a>

    viagra commander franc

59 Zhannarer Zhannarer | E-mail | Web | 4. listopadu 2017 v 3:08 | Reagovat

try it generic viagra india

      <a href=http://cheapviagraols.com/>viagra online</a>

    <a href="http://cheapviagraols.com/">buy viagra</a>

    csn viagra get you high

60 Zhannarer Zhannarer | E-mail | Web | 4. listopadu 2017 v 22:03 | Reagovat

online pharmacy - viagra

      <a href=http://cheapviagraols.com/>cheap viagra</a>

    <a href="http://cheapviagraols.com/">buy generic viagra</a>

    can i buy viagra in hk

61 Zhannarer Zhannarer | E-mail | Web | 4. listopadu 2017 v 22:31 | Reagovat

viagra prix foru

      <a href=http://cheapviagraols.com/>online viagra</a>

    <a href="http://cheapviagraols.com/">buy viagra</a>

    cialis viagra levitra uk

62 Alarer Alarer | E-mail | Web | 6. listopadu 2017 v 12:50 | Reagovat

cialis for women online,

      <a href=http://cialisbva.com/>cialis online</a>

    <a href="http://cialisbva.com/">canadian cialis</a>

    cialis 10 mg prezz

63 Alarer Alarer | E-mail | Web | 6. listopadu 2017 v 15:37 | Reagovat

venta de cialis en andorra    

      <a href=http://cialisbva.com/>cialis canada</a>

    <a href="http://cialisbva.com/">cialis online</a>

    cialis soft pills users group

64 Alarer Alarer | E-mail | Web | 6. listopadu 2017 v 17:08 | Reagovat

40mg cialis canada

      <a href=http://cialisbva.com/>generic cialis online</a>

    <a href="http://cialisbva.com/">canadian cialis</a>

    anchor 36 hour cialis

65 Alarer Alarer | E-mail | Web | 6. listopadu 2017 v 19:10 | Reagovat

cialis wirkung la?t nach

      <a href=http://cialisbva.com/>cialis canada</a>

    <a href="http://cialisbva.com/">canadian cialis</a>

    cialis tadalafil tabletas

66 Osmininarer Osmininarer | E-mail | Web | 7. listopadu 2017 v 17:34 | Reagovat

viagra ahnliche mittel

      <a href=http://viagrahsk.com/>buy viagra</a>

    <a href="http://viagrahsk.com/">generic viagra online</a>

    viagra 25 mg fiyati

67 Osmininarer Osmininarer | E-mail | Web | 8. listopadu 2017 v 3:55 | Reagovat

viagra time release

      <a href=http://viagrahsk.com/>viagra cheap</a>

    <a href="http://viagrahsk.com/">viagra cheap</a>

    viagra facts

68 Vovarer Vovarer | E-mail | Web | 9. listopadu 2017 v 17:45 | Reagovat

cialis acquisto farmacia

      <a href=http://cialisubz.com/>generic cialis</a>

    <a href="http://cialisubz.com/">cheap cialis</a>

    5 mg original brand cialis

69 Vovarer Vovarer | E-mail | Web | 9. listopadu 2017 v 19:49 | Reagovat

compra cialis en linea seguro

      <a href=http://cialisubz.com/>cialis online</a>

    <a href="http://cialisubz.com/">cialis</a>

    cost cialis tadalafil

70 Vovarer Vovarer | E-mail | Web | 10. listopadu 2017 v 1:09 | Reagovat

best canadian cialis

      <a href=http://cialisubz.com/>buy cialis</a>

    <a href="http://cialisubz.com/">cialis</a>

    cost cialis tadalafil

71 Vovarer Vovarer | E-mail | Web | 10. listopadu 2017 v 1:49 | Reagovat

enter site cialisbest cialis

      <a href=http://cialisubz.com/>cialis cheap</a>

    <a href="http://cialisubz.com/">buy cialis</a>

    le meilleur cialis

72 Vovarer Vovarer | E-mail | Web | 10. listopadu 2017 v 5:41 | Reagovat

cialis opakowanie

      <a href=http://cialisubz.com/>generic cialis online</a>

    <a href="http://cialisubz.com/">generic cialis online</a>

    best canadian cialis

73 Danilarer Danilarer | E-mail | Web | Pondělí v 10:03 | Reagovat

cialis 5mg terapia

      http://cialisonlinefas.com/ - generic cialis online

    <a href="http://cialisonlinefas.com/">buy cialis online</a>

    can i use cialis for one night

74 Evelinarer Evelinarer | E-mail | Web | Pondělí v 19:30 | Reagovat

only today cheap cialis in usa

      http://canadiancialisus.com/ - cialis online

    <a href="http://canadiancialisus.com/">canadian cialis online</a>

    cialis original overnight

75 Evelinarer Evelinarer | E-mail | Web | Pondělí v 20:00 | Reagovat

cialis vendu au canada

      http://canadiancialisus.com/ - cialis online

    <a href="http://canadiancialisus.com/">generic cialis</a>

    cialis 20mg en france

76 Evelinarer Evelinarer | E-mail | Web | Úterý v 1:38 | Reagovat

try cialis for free

      http://canadiancialisus.com/ - cialis online

    <a href="http://canadiancialisus.com/">cialis cheap</a>

    i use it generic cialis canada

77 Evelinarer Evelinarer | E-mail | Web | Úterý v 4:30 | Reagovat

cialis 5 mg lowest price

      http://canadiancialisus.com/ - generic cialis online

    <a href="http://canadiancialisus.com/">cialis canada</a>

    parody cialis

78 Evelinarer Evelinarer | E-mail | Web | Úterý v 13:06 | Reagovat

bodybuilding cialis dosage

      http://canadiancialisus.com/ - generic cialis online

    <a href="http://canadiancialisus.com/">generic cialis online</a>

    i use it generic cialis canada

79 Evelinarer Evelinarer | E-mail | Web | Úterý v 13:09 | Reagovat

proper cialis dosage

      http://canadiancialisus.com/ - cialis

    <a href="http://canadiancialisus.com/">generic cialis</a>

    cialis fegato

80 Evelinarer Evelinarer | E-mail | Web | Úterý v 14:21 | Reagovat

cialis oral jelly 20mg

      http://canadiancialisus.com/ - generic cialis

    <a href="http://canadiancialisus.com/">buy cialis</a>

    indien cialis 20mg

81 Evelinarer Evelinarer | E-mail | Web | Úterý v 15:18 | Reagovat

how cialis to for get

      http://canadiancialisus.com/ - generic cialis

    <a href="http://canadiancialisus.com/">generic cialis online</a>

    can you take half cialis 20mg

82 Evelinarer Evelinarer | E-mail | Web | Úterý v 15:56 | Reagovat

cialis generico a basso costo

      http://canadiancialisus.com/ - cialis cheap

    <a href="http://canadiancialisus.com/">generic cialis online</a>

    cheap female cialis pills

83 Evelinarer Evelinarer | E-mail | Web | Úterý v 22:01 | Reagovat

cialis and fat burners

      http://canadiancialisus.com/ - canadian cialis online

    <a href="http://canadiancialisus.com/">cialis cheap</a>

    cialis 10 mg online bestellen

84 Evelinarer Evelinarer | E-mail | Web | Středa v 0:40 | Reagovat

cialis cheap next d

      http://canadiancialisus.com/ - buy cialis

    <a href="http://canadiancialisus.com/">cialis online</a>

    overnight shipping of cialis

85 Evelinarer Evelinarer | E-mail | Web | Středa v 7:05 | Reagovat

cialis pille

      http://canadiancialisus.com/ - cialis online

    <a href="http://canadiancialisus.com/">cialis cheap</a>

    how do i get cialis cheaper

86 Olegrer Olegrer | E-mail | Web | Středa v 18:57 | Reagovat

viagra rx prescription

      http://viagraonlinelka.com/ - viagra online

    <a href="http://viagraonlinelka.com/">buy generic viagra</a>

    viagra non pres473cription

87 Lyubarer Lyubarer | E-mail | Web | Včera v 21:36 | Reagovat

viagra super active pricelist

      http://viagradiscountg.com/ - buy viagra online

    <a href="http://viagradiscountg.com/">cheap viagra</a>

    buy viagra and condoms online

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama