Zařizování klece

28. května 2006 v 20:19 |  Křečci a křečíci
Zařízení klece - tedy její smysluplné zařízení - je pro spokojený život našeho svěřence minimálně stejně důležité jako její velikost.
Nejvhodnější podestýlkou jsou hobliny, které obsahují relativně málo prachu, výborně sají a jsou lehké. Piliny z truhlářských dílen jsou příliš znečištěné, obsahují hodně prachu a proto nejsou pro křečky zdravé.
Pro křečíký čínské, džungarské a Roborovského můžete použít také jemný, suchý písek, který obchody s potřebami pro zvířata nabízejí pro ptáky a činčily. nevýhodou ovšem je, že méně saje vlhkost, je těžší a jeho pořízení je dražší. V zemině se zase často vyskytují paraziti nebo původci různých nemocí, proto ji na podestýlku raději nepoužívejte. Rašelinu nedoporučejeme kvůli ochraně přírody. Beztoho jsou zemina i rašelina použitelné ke stavbě chodbiček jen ve vlhkém stavu - což je pro křečky, kteří mají rádi sucho, zásadně nevhodné.
Jako úkryt se pro většinu hlodavců osvědčily překlopené neglazované květináče nebo hliněné misky. Jsou levné, lze je lehce vyčistit horkou vodou a mají vestavěné větrání (otvor na odtok vody).
Pro křečky se dobře hodí i dřevěné budky původně určené pro andulky. Odklopná stříška usnadňuje kontrolu hnízda a dno hnízdní budky umožňuje vyčistit klec, aniž křečkům narušíte jejich hnízdo. Vletový otvor budky trochu zvětšete, aby březí samička neměla problémy s lezením dovnitř.
Domečky pro křečky, které nabízejí obchody s potřebami pro zvířata, nybývají moc účelné. Často jsou příliš malé (zvláště pro zlaté křečky), vyrobené z umělé hmoty nebo z lakovaného dřeva a nedají se otevírat, takže nemůžete kontrolovat mláďata v hnízdě. Malé plastové úlomky nebo kousky lakovaného dřeva mohou zvířeti poranit sřeva nebo ho přiotrávit.
Jako materiál na hnízdo jsou nejvhodnější buničina (toaletní papír nebo neparfémované papírové kapesníky) nebo seno. Při používání vaty se může stát, že se do ní zvířátko zachytí drápky.
Čistou papírovou nebo lepenkovou krabičku můžete místo do sběrny přinést svému křečkovi. Může ji ohryzávat a ukrývat se v ní. Natrhané kousky papíru často křečci používají jako materiál do hnízda.
Na potravu, jak na šťavatou, tak i na zrní, používejte mělké keramické nebo kameninové misky. Plastové misky hlodavci dřív nebo později rozhryžou.
Všichni křečci dokážou uspokojit svou potřebu tekutin jen příjmem šťavnaté stravy. Pokud chcete pro jistotu dávat křečkovi i vodu, můžete používat napáječku, kterou upevníte zvenčí na mříže klece. Do akvárií použijte misky s vodou nebo na sklo přilepte úchytky na napáječku pomocí silikonu či speciálního lepidla na sklo.
POZOR: Misky na vodu mohou křečci občas zahrabávat a voda bude zvlhčovat vystýlku, což zdravý těchto suchomilných zrovna neprospějě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 serine18 serine18 | 19. listopadu 2006 v 17:31 | Reagovat

tak lidi ci je piste!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2 kokot kokot | 10. ledna 2007 v 15:42 | Reagovat

nic moc

3 Martina, chovatelka džungarského křečka :o) Martina, chovatelka džungarského křečka :o) | 23. července 2008 v 18:40 | Reagovat

Moc hezký blog!! :o)) Vůbec jsem třeba nevěděla, že může být jako podestýlka dokonce i písek.A mimochodem...mám ráda barevné blogy, asi jako je tenhle!! :o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama