Amazoňané

21. června 2006 v 19:16 |  Papoušci
Amazoňané žijí ve Střední a Jižní Americe a na přilehlých ostrovech. Všichni mají zelené opeření, od světlé, žlutavě zelené až po tmavě olivově zelenou. Peří má často kovový třpyt buď po celém těle, nebo jen z části. Jednotlivé druhy se odlišují především nápadnými barevnými skvrnami na jednotlivých částech těla, například na hlavě, na tvářích, ramenech a zrcátkách křídel nebo na rýdovacích perech.
Všichni amazoňané žijí ve vlhkém teplém klimatu a potřebují stejně jako doma nebo ve voliérách chovaní ptáci dostatečnou vlhkost vzduchu. Tu obstaráváme ostřikováním sprchou nebo teplým deštěm, jinak by se jejich peří lámalo.
Ozývají se silným hlasem, který vydávají i amozoňani zvyklí na člověka a dlouho chovaní v jeho péči. Mladí amazoňani si ryhle zvykají na nové okolí i na přítomnost člověka. Snadno zkrotnou a stanou se přítulnými. Pokud jim nedopřejete dost pozornosti a mají dlouhou chvíli, strádají, často až k smrti.
Nešetrně chovaní amozoňani mohou být agresivní a také, když v době rozmnožování nemají žádného partnera, poškozují věci ve svém okolí. V takovém případě pomůže přemístění do prostorné voliéry společné s jiným papouškem.
AMAZOŇAN MODROČELÝ
Popis: Peří na prsou je lehce černě sametové, temeno a okolí očí, nekdy i stehno a hrdlo jsou žluté, rameno křídla a zrcátko na křídle červené, žlutý proužek na konco ocasních per, konce rýdovacích per tmavě modré, neopeřený lem kolem oka je světlý, čelo a uzda světle modrá. Samci a samice se neliší vzhledem.
Celková délka: 36 cm
Mláďata: Modré a žluté tóny opeření jsou matné, nebo jedna z obou barev převládá.
Rozšíření: Brazílie, Bolívie, Severní Argentina
Chov: častý a oblíbený domácí pták, chytrý a přátelský, dobře se přizpůsobí. Ze všech amazoňanů se nejlépe naučí mluvit.
AMAZOŇAN BĚLOČELÝ
Popis: Peří na zádech, krku a prsou je tmavé lemované, bílé čelo. modré temeno, červený kroužek kolem šedého očního lemu. Okraje svrchních krovek křídel a zrcátko na křídle jsou červené, ruční letky černé a zelenomodré.. Zobák je žlutý, uprostřed se světlou rohovinou. Kraje svrchních krovek křídelních jsou u samice většinou zelené, červený kroužek kolem očí je méně vytvořen, chybí červené zrcátko na křídle. Samice je často výrazně menší než samec.
Celková délka: 25 cm
Mláďata: Neúplný červený kroužek kolem očí a bílé čelo je žlutě přepudrováno, nebo jen naznačeno.
Rozšíření: Západní Mexiko, Guatemala, Honduras, Salvador, severní Kostarika
Chov: Jako pták pro chov je amozaň běločelý půvabný, brzy zkrotne, snadno se učí mluvit, je přítulný a milý.
AMAZOŇAN ORANŽOVOKŘÍDLÝ
Popis: Peří vzadu na hlavě a na šíji má nádech lehce modrý. Uzdička modrá, brada bledě modrá, čelo a temeno modrožlutě skvrnité, žluté tváře, oranžově červené zrcátko na křídle, oranžově červené vnitřní krovky ocasní, tmavě modré a zelené rýdovací pera, neopeřený šedomodrý kroužek kolem očí. Samci a samice se neliší vzhledem.
Celková délka: 30-32 cm
Mláďata: Podobají se rodičům.
Rozšíření: Sever Jižní Ameriky s vyjímkou And a východního pobřeží Brazílie, ostrov Trinidad a Tobago
Chov: Roztomilý čilý domácí pták, má silný hlas, dobře se učí mluvit a snadno zkrotne.
AMAZOŇAN POMOUČENÝ
Popis: Tmavě zelené peří má na zádech světlešedý nádech. Pro tento pomoučený vzhled dostal své pojmenování. Kontrastně červené je zrcátko na křídle a okraje křídel, nápadná žlutá skvrna na čele se liší co do velikosti a uspořádání jedinců. Peří na zádech je tmavě lemováno, ocas je zelenožlutě páskován. Lehce oválný bílý lem kolem oka. Samci a samice se neliší vzhledem.
Celková délka: 38-40 cm
Mláďata: Žlutá skvrna na čele je naznačena je naznačena jen několika žlutými pírky.
Rozšíření: Jižní Mexiko, sever Jižní Ameriky po jižní Bolívii.
Chov: Mladí ptáci se snadno ochočují a překvapují znamenitým napodobováním. Enormní hlas!
AMAZOŇAN ZELENOLÍCÍ
Popis: Tmavě zelené opeření, čelo, temeno a uzdička šarlatově červená, svítivě zelené tváře, lemované modrofialovými peříčky. Ruční letky jsou modročerné s červeným zrcátkem na křídle, neopeřený bílý lem kolem očí. Samice mají červené zbarvení na temeni hlavy menší.
Celková délka: 33 cm
Mláďata: Červená se objevuje jen na čele, temeno je převážně zelené.
Rozšíření: Severovýchod Mexika
Chov: Jednotlivě chovaní ptáci jsou velmi vděční, pokud se o jim věnujeme nebo mají různé zaměstnání. V lidské společnosti jsou velmi klidní a působí flegmatickým dojmem. Amazoňani zelenolící by měli být chováni pouze v párech. Ráno a večer se projevují hlasitým křikem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Chováte doma nějakého amazoňana?

Ano chovám 34.6% (44)
Ne nechovám 11% (14)
Ne, ale chci 35.4% (45)
Uletěl nám 3.1% (4)
Budu mít 5.5% (7)
Už nám umřel 2.4% (3)
Budu mít 7.9% (10)

Komentáře

1 ufinak ufinak | 28. ledna 2007 v 14:17 | Reagovat

ffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2 Majitel Majitel | E-mail | Web | 28. ledna 2007 v 16:51 | Reagovat

di jebat ledničku kreténe

3 vlabin vlabin | E-mail | 28. února 2007 v 19:43 | Reagovat

Krásný pozdrav.

Prosím, mohu dát amazoňana jako společníka k Žakovi, 9 měsíců starému ?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama