Co jsou to savci?

21. července 2006 v 8:56 |  Savci
Savci mají vnitřní kostru tvořenou z pravých kostí a chrupavek. Osu jejich těla tvoří páteř složená z obratlů, proto je vědci řadí spolu s rybami, obojživelníky, plazy a ptáky mezi obratlovce. SAvci dýchají vzdušný kyslík plícemi a jsou teplokrevní. Tělesnou teplotu jim pomáhá udržet srst nebo v některých případech zvláštní vrstva podkožního tuku. Samice živí svá mláďata mateřským mlékem.
Megazostrodon
První savci se vyvinuli z malých therapsidních plazů již v průběhu triasu, kdy vládly na zemi dinosauři. Většina z nich jako Megazostrodon, dosahovala velikosti krysy. Živili se hmyzem a jinými drobnými živočichy. Největši rozvoj savců však nastal po vyhybutí dinosaurů.
VNITŘÍ STAVBA SAVCŮ
Všichni savci jsou inteligentní živočichové s velkým, dobře vyvinutým mozkem. Mícha, chráněná páteří, zprostředkovává přenos signálů mezi mozkem a ostatnímu částmi těla. Krev, poháněná mohutnými stahy srdce, přenáší do celého těla kyslík, který se do ní vstřebává v plicích. Většina savců rodí živá mláďata, která prodělají svůj zárodečný vývoj uvnitř matčina těla.
VEJCORODÍ
Ptakopysk, ježury a paježury jsou jedinými savci, kteří nerodí živá mláďata, ale kladou vejce. Samice ptakopyska nemá mléčné bradavky, ale když se z vajíčka vylíhne mládě, slízává mléko z políček na kůži, kam prosakuje zvláštními póry.
ptakopysk
ježura
paježura
KOSTRY SAVCŮ
Všichni suchozemští savci mají podobnou kostru. Mají lebku, která chrání mozek a nese ozubené čelisti. Všivhni s výjimkou lenochodů, mají sedm krčních obratlů. Nezáleží na tom, zda jde o žirafu nebo člověka. K obratlům jsou připojena žebra, která chrání plíce a srdce, také kyčelní kosti nasedají na páteř, ale lopatky jsou připojeny jinak. Končetiny savců jsou také stavěny podle jednotného plánu a pohybují se podobným způsobem. Všechny se skládají z jedné velké kosti, ke které jsou klouby připojeny dvě menší, pak následují kosti hlezenní nebo zápěstní a nakonec prsty končetin.
Bližší seznámení
Dýchání
Savci dýchají , podobně jako všichni suchozemští živočichové, vzdušný kyslík. Dokonce i mořští savci, žijící trvale ve vodě, jako třeba plejtvák obrovský, musejí vyplouvat k hladině aby se nadechli. Dovedou však zadržet dech na více než hodinu, po dobu kdy loví v hlubynách.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Natasha Natasha | 17. listopadu 2006 v 9:00 | Reagovat

Moc super blog našla jsem tady docela zajímavý věci ale mrzí mě ,že je tady tak málo o tundře ,protože mám referát.Ale jinak je to tady strašně hezky!  :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama