Maremmana

2. července 2006 v 17:36 |  Koně a poníci
Maremmana prochází ze stejnojmené toskánské provincie. Ačkoliv v Itálii nastal v posledních padesáti letech prudký pokles stavů koní, jezdečtí koně, často smíšené krve, se chovají v Maremma, v údolí Po, na Sicílii a na Sardinii.
Historie
V nejstarších dobách pravděpodobně v Itálii neexistovali koně a poníci místního původu, první stáda byla dovezena ze Španělska, Íránu a Norika, vasalských států Římské říše. Ovšem již Etruskové znali koně, které podle typu nejspíše získávali z řeckých kolonií. Avšak už před dvěma tisícíletími byl chov koní významný a stále vzrůstal. V sedmnáctém století byla Itálie na předním místě mezi chovatelskými zeměmi Evropy. Zdejší plemeno - neapolský kůň, odvozený od Španělů, berberů a arabů, byl velmi známý. Později byla Itálie známá chovem nejlepšího světového plnokrevníka. Dostihy v zápřeží byly v Itálii od antických dob velmi populární, proto se zde chovali i prvotřídní klusáci.
Mnoho cizích vlivů zatemnilo původ maremmany, který zcela jistě není domorodým italským plemenem ani vyhradněným typem. V devatenáctém století byly místní koně zušlechtěni křížením s anglickými koňmi, především norfolmským roadsterem. Určitě se však v chovu objevovala i neapolská krev. Výsledkem byl selský kůň. Pevně stavěný a nepříliš hezký, vytrvalý, odolný a všestraný. Sloužil v zemědělství jako lehký tažný kůň a jako spolehlivý vozatajský u policie i vojska. Maremmna je také oblíbeným dobytkářským koněm místních butterů, což je italská verze kovboje.
STAVBA TĚLA
Zbarvení: Pro tohoto koně smíšeného původu neexistuje omezení barvy. Všechny základní barvy jsou povoleny a žádná není dominantní.
Kohoutek: Kohoutek bývá plochý, což se projevuje i na těžším pohybu, ale struktura je dostatečně silná.
Krk: Krk je přiměřený tělu a doplňuje plochý kohoutek a nedostatečně šikmou lopatku.
Hlava: Starší typ maremmany byl hrubý a dokonce ošklivý, a to zejména hlava.
Nohy: Kosti jsou obyčejně vyhovující kvality. Zlepšování prostřednictvím lepších hřebců se projevilo především na koreknosti končetin.
Temperament
Ačkoliv toto plemeno nebylo nikdy cílevědomě šlechtěno, přece je maremmana nenáročný, klidný, spolehlivý, dobromyslný a ochotný a tyto jeho kvality se znamenitě uplatňují při práci v zápřehu i pod sedlem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 SANULA SANULA | E-mail | 3. září 2006 v 12:09 | Reagovat

hezky

2 chovatelka chovatelka | 10. září 2006 v 15:26 | Reagovat

supr

3 barunka barunka | 16. října 2006 v 20:01 | Reagovat

suprereeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

4 Míša Míša | E-mail | 9. ledna 2007 v 20:35 | Reagovat

máš to v poho ,nejlepší je na tom že tam toho maš hodně a velky vyběr máš to faktt pěkny!!!!!!!!!!!!!!!! nejhezčí zatim co jsem našla tak ahoj

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama