Moc Málo Ryb

9. července 2006 v 14:24 |  Zvířátka a jejich utrpení
UVÝŽILIVÝ RYBOLOV MŮŽE ZARUČIT TRVALE OBNOVITELNÝ ZDROJ POTRAVY.
Moře a sladké vody celého světa hostí miliony tun ryb a jiných živočichů. Ryby jsou nejdůležitějším zdrojem potravy v přírodě. Jak je však patrné vzhledem k obrovskému rozmachu lovu, ani rybí hejna nejsou nevyčerpatelná. Budeme-li si brát příliš mnoho z moří a řek, rybí populace se zhroutí. Njede jen o ohrožení ryb, korýšů a měkkýšů, ale také mnoha živočichů, kteří závisejí na rybách jako na potravě. Jenom omezení rybolovu může zaručit trvalý zdroj potravy a ochranu vodních živočichů.
Ohrožený měkkýš
I někteří mlži jsou ohroženi nadměrným lovem. Zéva obrovská byla lovem přivedena až na hranici vyhubení podél pobřeží mnoha ostrovů v západním Tichém Oceánu. Jiní cenní měkkýši jsou intenzivně loveni pro maso. Ovšem také korýši, jako krabi a humři, jsou příčinou, proč lidé stále drancují moře.
Zéva Obrovská
Krab
Humr
SUMEC Z ŘEKY MEKONGU ZŘÍDKA DOSÁHNE PLNÉ VELIKOSTI 2M, PROTOŽE VĚTŠINA RYB JE ULOVENA JEŠTĚ NEDOSPĚLÁ.
Zhroucení rybolovu
Nadměrný lov ryb, například makrel, může vést k situaci, kdy čliny rybářské flotily nebudou mít po dlouhou dobu čím naplnit své sítě. Jak se mění technologie lovu ryb, rybí populace jsou decimovány na celém světě nenapravitelným způsobem. Jediným řešením jsou mezinárodní dohody omezující rybolov.
Sladkovodní oběti
Arapaima je velmi ceněná a chutný ryba z Amazonky, ale dnes je velmi vzácná. Důvodem rychlého úbytku je to, že lovci ne cždy chytají ryby do sítí nebo na udici. Často používají k lovu arapaimy dynamit nebo na ně střílejí z pušek.
Ničivé metody
Dynamit vybuchující u korálového útesu, v tomto případu u Filipín, zničí část útesu a zabije mnoho druhů ryb. Mrtvé ryby jen zřídka vyplavou nad hladinu. Použití dlouhých vlečných sítí zase více než jakákoliv jiná metoda postihuje nažádoucí druhy, např. mořské želvy a delfíny.
SARDINKY, SLEDI, PLACKY A SARDELE JSOU ROVNĚŽ OBĚŤMI NADMĚRNÉHO LOVU.
Ekologické následky
Nadměrný lov ryb postihujevážně i jiné živočichy. Hromadné lovy smačků písečných kolem Shetlendských ostrovů u Skotska ohrožují kolonie papuchalků. Mláďata těchto ptáků hynou hladem, protože rodiče nedokážou sehnat dostatek potravy - lidmi zdecimovaných smačků.
Rybářská hlídka
Rybářské hlídky patrolující kolem korálových útesů na Filipínách jsou užitečnou zbraní proti nedovolenému rybolovu. Tyto hlídky se snaží zabránit lidem v rybaření dynamitem. Dohlížejí také na složení úlovku a dodržování pravidel o ochraně druhů a předepsané velikosti úlovku. Tyto hlídky organizují rybářské komunity samy.
VĚDCI CHOVAJÍ KORÁLY, ABY JE TRANSPLANTOVALI NA POŠKOZENÉ ÚTESY.
NĚCO UDĚLEJME!!!
Seznam se s pravidly rybolovu ve svém oklí a hleď, aby je všichni kolem tebe dodržovali.
Zkus kupovat jen rybí konzervy s heslem: delfínům přátelské (dolphin friendly).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sabina sabina | 6. srpna 2006 v 21:07 | Reagovat

je to je smutny

2 sabina sabina | 11. září 2007 v 15:00 | Reagovat

je to je smutny

3 kundolap kundolap | E-mail | 17. dubna 2008 v 9:28 | Reagovat

nahovno cela stranka !!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama