Obyvatelé pralesů

24. července 2006 v 13:02 |  Savci
Pralesy jsou na savce bohaté. Po zemi se však pohyuje jan málo obyvatel pralesa, většinou jsou to jen velcí tvorové, jako jeleni nebo tapíři. Ostatní, třeba veverky či opice, využívají všech pater porostu a pohybují se čile nahoru a dolů po kmenech stromů. Většina z nich jsou nesmírně živá, rychlá zvířata, která jsou schopna předvádět akrobatické kousky jako součást svého běžného denního programu. Jen některá např. lenochodi, vedou poklidný život.
PROVAZOCHODCI
Pohybovat se rychle v korunách stromů je nebezpečné, a proto musí být pralesní živočichové schopni se pevně přidržet, aby nespadli. Jeden ze spůsobů ukazují veverky se svými ostrými drápky, kterými se zasekávají do kůry. Tato metoda je však vhodná jen pro pohyb po kmenech stromů nebo po silnějších větvích. Na slabších větví je vhodnější obemknout je jedním nebo několika prsty, postavenými proti ostatním, tak jak to dělají třeba opice a lidoopi, kteří mají palec v opozici na rukou i nohou. Koala má v opozici nejen palec, ale i další prst a navíc je má opatřeny důkladnými drápy!
Líný lenochod
Lenochod patří mezi nejméně pohyblivá zvířata. Lenochod tříprstý urazí jen málokdy víc než 38 m za den. Obvykle tráví svůj život na cekropiích, jejichž listy se živí.
Tapír jihoamerický
Tapír obývá přízemní patro pralesa. Málokdy se vzdaluje od vody, v níž vyhledává útočiště, je-li pronásledován. Den tráví v úkrytu a na pastvu vychází až v noci. V poslední době se dostal na seznam ohorožených živočichů.
NOČNÍ ŽIVOT
Pralesy bývají temné i ve dne, ale někteří živočichové přesto vyčkávají, až se setmí, a teprve pak vyrazí shánět potravu. Většina z nich se živí nočním hmyzem, ale někteří, jako třeba netopýři živící se nektarem, jsou odkázáni na to, až se po setmění otevřou květy některých stromů. Noční savci, jako třeba nártouni, používají k vyhledávání potryvy a ke zjištění nebezpečí nejen oči, ale také dokonalý sluch.
Skákající nártouni
Dlouhé nohy umožňují nártounům až dvoumetrové skoky. Přilnavé polštářky na prstech jim dovolují bezpečně přistát a přichytit se i na svislyých kmenech.
Bližší seznámení
Maskování v pralese
Mnozí pralesní savci mají kožešinu pokrytou skvrnami - obvykle černými nebo tmavohnědými - na žlutém podkladu. Skvrnitost rozbýjí obrysy těla a takového živočicha je pak téměř nemožné v mihotavém světle pralesa rozeznat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 :-) :-) | E-mail | 3. února 2007 v 16:36 | Reagovat

no,ten poslední je levhart a ten pokud vím tak nežije v pralesu...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama