Péče o mláďata

21. července 2006 v 10:51 |  Savci
Jednou z nejdůležitějších věcí pro vešchny živé tvory je založení rodiny. Samice některých savců se starají o potomstvo samy, u jiných druhů se na péči o mláďata podílejí oba rodiče a u některých , obvykle dlouhověkých druhů, pečuje o příští generaci celá rodina.
Klokan
Nejmenší mláďata mezi savci mají vačnatci. Uvnitř matčina těla prodělávají jen velmi krátký vývoj a po porodu se musí sama dostat do vaku na matčině břiše.
VLCI
Před tím než lidé na mnoha místech vlky vyhubili, patřili tyto šelmy mezi savce s největším areálem rozšíření. Jedním z předpokladů jejich úspěchu byl vysoce vyvinutý rodinný život. Každá smečka obývá území, které se může překrývat s územím patřícím jiné smečce. Uvnitř tohoto území je teritorium, které si smečka hájí jen pro sebe. Ve smečce rodí obvykle mláďata jen nejvýše postavená samice. Ta jediná je může kojit, ale když mláďata opustí doupě, přináejí jim potravu i ostatní členové smečky. Ti mají svůj podíl i na učení mláďat při lovu. Mláďata tak vyrůstají jako součást společnosti, ve které je každý člen závislý na ostatních.
ZEBRY GRÉVYHO
Zebry grévyho s úzkými pruhy obývají vyprahlé krajiny a tvoří jen nepočetná stáda, pravděpodobně proto, že by jinak nenalezli dostatek potravy. Hřebci si hlídají svá teritoria, ve kterých strpí jen klisny a hříbata. Pokud je klisna v říji, spáří se s ní hřebec, na jehož území se právě nalézá. Mladí hřebci žijí, stejně jako klisny, v oddělených stádech.
ŠIMPANZI
Důležitým rozdílem, kterým se liší člověk a jeho nejbližší příbuzný šimpanz od ostatních savců, je doba, po kterou lidé i šimpanzi pečují o svá mláďata. Doba dětství je u vyšších primátů mnohem delší, protože mláďata se musí naučit mnoha dovednostem a zvyklostem, aby se mohla úspěšně zařadit do složité společnosti. Matka šimpanze pečuje o své mládě asi sedm až osm let, lidská matka se stará o svého potomka asi do čtrnácti let, tedy přibližně dvakrát déle.
Bližší seznámení
Sloni
Sloní mládě se rodí do společnosti, kterou tvoří dospělé samice spřízněné s jeho matkou. Spolu s ním žijí ve skupině i další slůňata, od novorozených po zhruba dvanáctiletá, takže má dostatek kamarádů ke svým hrám. O malé slůně pečuje především jeho matka, ale ,,tety" jí v hlídání potomka vydatně pomáhají.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama