Podzemní savci

31. července 2006 v 21:33 |  Savci
Drobní avci často hledají ochranu před nepřízní počasí i před různými nepřáteli v podzemních norách. Někteří, jako například krtci nebo rypoši, tráví pod zemí celý svůj život. Jiní, třeba králící, vycházejí za potravou ven na povrch. Někteří podzemní savci žijí samotářsky, ale mnoho jich vytváří velká společenstva. Psoun prériový žije v tak početných koloniíích, že se jim říká ,,města".
Psoun Prériový
Vombati
Vombat je australský vačnatec, blízce příbuzný koale. Je to jeden z největších podzemních savců, protože dosahuje délky okolo 1 m a může vážit až 25 kg. Ve svém teritoriu mívá několik nor, které mohou být dlouhé až 20 metrů. Přes den odpočívá pod zemí a v noci vychází za potravou. Živí se převážně trávou.
PODZEMNÍ OBYDLÍ
Většina malých savců, jako jsou třebba králíci, si buduje své podzemní příbytky tak, že předníma nohama vyhrabává zeminu a zadníma ji vykopává na povrch. Mnozí podzemní savci hrabouu svých doupat několik východů, aby mohli uprchnout před nepřáteli. Jejich činnost je pro step užitečná, protože se na povrch dostává černá zem. Zemědělci je však příliš nemilují. V jejich doupatech si totiž mohou zlomit nohy krávy i koně a mohou se v nich poškodit i zemědělské stroje. Proto jsou podzemní savci často masově hubeni.
Podzemní hlodavci
Mnoho druhů hlodavců podobných myším, například hrabošům, si buduje své mělké nory mezi kořeny trav nebo v povrchových vrstvách půdy, zatímco křečci si vyhrabávají doupata hlubší. Nejlepšími podzemními staviteli jsou však hlodavci z příbuzenstva veverek - psoun, sysli a svišti.
Sysel obecný
Svišť vrchovský
ZIMNÍ ÚTOČIŠTĚ
Nory vyhrabané ve sněhu slouží jako útočiště mnohým živočichům obývajícím daleký sever. Chrání je před nízkými teplotami a ledovým větrem. Největší z těchto zvířat je samice medvěda ledního, které si ve sněhu vyhrabávají strmou chodbu dlouhou několik metrů, zakončenou jednou nebo i více prostornými komorami. Vchod do doupěte bývá často zavátý sněhem, ale medvědice udržuje větrací otvor ve stropě. Bezpečně chráněna před okolním nehostinným světem, odpočívá medvědice celou zimu ve svém příbytku, a dokonce tu v té době rodí i mláďata.
Svišť lesní
Svišť lesní tráví zimní spánek v dlouhé, hluboké noře a nevyleze, dokud není nahoře jaro v plném rozkvětu.
Bližší seznámení
Zásoby potravy
V norách podzemních savců je obvykle prostor pro ukládání zásob poravy. Křečci mají po stranách tlamy lícní torby, které si dokáží nacpat k prasknutí, když přenášejí zrní do své spižírny. Křeček polní dokáže ve své zásibárně naschromáždit až 10 kg potravy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama