Smysly a chování

24. července 2006 v 9:33 |  Savci
Všichni živočichové získávají informace o okolí prostřednictvím svých smyslů. Savci využívají pět hlavních smyslů: zrak, sluch. čich, hmat a chuť. Většina savců se spoléhá při vyhledávání potravy i zjišťování přítomnosti nepřátel na čich, který také využívá ke vzájemnému dorozumívání. Opice, lidoopi a lidé spoléhají daleko více na zrak, a mají proto dokonale vyvinuté barevné i prostorové vidění.
ŠIKULOVÉ
Šimpanzi žijí ve společnostech, kde každý jedinec musí neustále reagovat na chování ostatních členů skupiny. Pokud některý učiní nějaký prespěšný objev, ostatní ho rychle převezmou. Šimpanzi také dovedou používat nástroje. Jiným takovým zvířetem je vydra mořská - kalan, která obývá severní Tichý oceán. Chceme-li se dostat do tvrdým mušlí nebo ježovek, které jí slouží za potravu, lehne si ve vodě na záda a rozbije je kamenem, který si pak uschová pro další použití pod paží.
OSTRÝ ZRAK
Dobrý zrak varuje zebry před nebezpečím, třeba ldyž je v blízkosti na lovu smečka lvů. Stádo pak může včas utéci. Zrak ale slouží zebrám i ke vzájemnému rozpoznání, protože pruhování jednotlivých zvířat se poněkud liší. Přestože je zrak zeber velice ostrý, nedokáží rozeznat barvy tak jako my (a šimpanzi). Namísto toho vidí vše v různých odstínech šedi, možná s lehkým nádechem barev.
Noční vidění a vousy
Velké oči kuskuse dokáží využít i sebeslabší světlo při nočním slídění za potravou v pralesích Nové Guineje. Kolem čenichu a očí má dlouhé vousy (vybrysy), které jsou citlivé na dotek a pomáhají mu při bezpečném pohybu ze větvích.
Bližší seznámení
Supersmysly
Někteří savci, kteří svou kořist loví potmě, jako jsou delfíni nebo netopýři, vydávají hvizdy o velmi vysoké frekvenci. Jejich ozvěnu odraženou od předmětů v okolí dokáží analyzovat podobně jako námořní sonar. Tomuto způsobu orientace se říká echolokace.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 fanys11 fanys11 | E-mail | 12. prosince 2007 v 12:24 | Reagovat

je to tu nudny

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama