Stálá tělesná teplota

22. července 2006 v 9:41 |  Savci
Savci patří mezi takzvané teplokrevné živočichy, což znamená, že jejich tělesná teplota je chemickými procesy v organizmu udržována na stálé výši, bez ohledu na teplotu okolí. Dokáží tak žít i v chladných částech světa. Studenokrevní živočichové, jako jsou třeba plazi, mohou obývat pouze teplé krajiny, protože jsou závislí na teplotě okolí.
Kůže a chlupy
Většině savců pomáhá udržovat tělesnou teplotu hustý pokryv z chlupů - srst. Chlupy mají kořínky v hlubších vrstvách kůže, škáře, a chrání tělo před vlivy počasí.
POTRAVA A ZUBY
Podel toho, čím se savci živí, mají různé typy zubů. Jednoduché řezáky slouží k uštipování a uřezávání potravy. Ostré špičáky slouží k uchopení a přidržení kořisti, zatímco složitě stavěné zuby třmenové (prremoláry) a stoličky (moláry) slouží především k rozmělnění potravy. Ale některé druhy savců, třeba mravenečníci nebo velryby, se živí tak drobnou potravou, že ji musejí kousat, a proto nemají vůbec žádné zuby. Masožravá zvířata, jako je třeba tygr, mají drobné řezáky a muhutné špičáky, al enejdůležitější jsou pro ně trháky, což jsou proměněné premoláry moláry, kterými porcují maso na kousky. Býložravcům, například koni, čast špičáky chybí a mají velké řezáky, kterými utrhávají trávu a drtí ji mezi plochými, hrbolatými stoličkami. Delfíni jsou vybaveni množstvím kolíkovitých zubů, které jim slouží jen k přidržení kořisti.
JAK SE SAVCI POHYBUJÍ
Většina savců jde při pomalém pohybu krokem, nebo kluše. kladou při tom vždy jednu přední a jenu zadní nohu ve stejném okamžiku dopředu a jejich páteř se vlní ze strany na stranu. Vysoká tělesná teplota však umožňuje savcům v případě nutnosti i daleko rychlejší pohyb. V běhu se někteří savci pohybují tryskem. Při něm jsou v pohybu souačasně obě přední a obě zadní nohy a páteř působí jako pružina, která se střídavě smršťuje a natahuje. Gepard dokáže díky své ohebné páteři běžet tryskem více než 110 km/h. Ale i třeba kůň, s poměrně neohebnou páteří, dokáže běžet tryskem rychlostí až 60 km/h.
Přijem potravy
Býložraví neboli herbivorní savci požírají obvykle značné množství různých listů. Koala však vyhledává pouze listí několika druhů eukaliptů. Masožraví (karnivorní) savci se živí masem. Všežraví (omnivorní) savci, jako je třeba člověk, medvědi nebo někteří holdavci, mají v potravě zastoupeny rostliny i maso.
Bližší seznámení
Hibernace
V zimě kdy je nedostatek potravy, upadají někteří drobní savci, například plši, do hlubokého zimní´ho spánku, nazývaného také hibernace. Zpomalý se jim dýchání a tep a tělesná teplota poklesna na minimum. To jim pomůže ušetřim množství energie a vydržet bez úhony do jara.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama