Volné pobíhání po místnosti

6. července 2006 v 19:32 |  Křečci a křečíci
Domnělá velká volnost představuje - při rozumném uvažování - pro křečka spíše nebezpečí ohrožující jeho život, které převažuje nad přednostmi. Jistě může být takový výlet velmi milý a křečkům poskytuje zpetření. Pravděpodobnost, že se přihodí neštěstí, je však přece jen příliš vysoká.
Odchyt křečka, který nějaký čas běhá po místnosti, není nikterak snadný. Ani ochočený křeček nevleze potom dobrovolně do vaší ruky.
Aby taková zábava nepřinesla křečkům a vám jen stres, raději, zejména křečíkům, volný pohyb po místnosti neumožňujte. Velká, různorodě zařízená klec garantuje vašim křečkům většinou dlouhý život spíše než několik hodin volnosti denně.
Snad jedině zlatého křečka můžete (pokud se domníváte, že mu bezpodmínečně musíte dopřát výběh) velmi opatrně a pod neustálím dohledem, nechat běhat po místnosti. Velký nebezpečím jsou většinou podceňované lezecké schopnosti zvířat. Bezpočet křečků se při pokusu slézt z garnýže nebo skříně, kam se bez potíží vyšplhají, zřítí. křečci šikovně šplhají nahoru, pokud se ale chtějí vrátit zpět dolů, jsou velmi neobratní. Ve většině případů prostě spadnou, čímž si snadno způsobí (podle okolností i smrtelné) poranění páteře. křečci také rádi vyhledávají úzké štěrbiny a může se snadno stát, že v nich uvíznou.
Mnohé vestavěné skříně mají - z našeho pohůedu nepatrnou - štěrbinu u zdi. Křeček tam může shora (!) zapadnout. Zachránit ho pak bude možné jen tak, že skříň - pokud to vůbec jde - odsunete.
Několik zásad, které by jste měli mít na paměti, když křečka vypustíte po bytě:
  • Elekrické rozvody a především zásuvky musí být pro křečka nedosažitelné
  • Zakryjte všechny otevřené nábody s vodou, jako jsou vázy, kbelíky a akvária
  • Odstraňte všechny nebezpečné nebo jedovaté rostliny, jako jsou váboční hvězda, ostnaté kaktusy, diefenbachie a břečťan
  • Dávejte pozor na všechny textilie, jako jsou koberce, látkové tapety nebo polštáře. Křečci kousky těchto materiálů rádi používají jako vystýlku do svých hnízd
  • Hlídejtze kočky a psy! Jen vyjímečně bývají tak přátelští a lovecké pudy mají natolik potlačené, že soužití s křečky probíhá zcela bez problémů a bez rizika.
  • Kontrolujte, kam si sedáte a kam šlapete, pokud je váš miláček právě na vycházce. Stovky křečků byly nedopatřením rozmačkány vlastním majitelem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 teka teka | 21. ledna 2007 v 11:22 | Reagovat

oni sou bozí jednoho mam doma

2 Martina, chovatelka džungarského křečka :o) Martina, chovatelka džungarského křečka :o) | 23. července 2008 v 19:10 | Reagovat

Hm...ale koho myslíš Teko??Nebo Terko?? :o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama