Život na pláních

24. července 2006 v 19:58 |  Savci
Většina velkých savců obývá otevřené pláně. Obvykle žijí ve stádech a nezdržují se dlouho na jednom místě. Pomalu táhnou krajinou a živí se při tom čerstvou travou. Když se navrátí na místa, odkud vyšli, rostliny, pohnojené jejich trusem, jsou již opět bujně vzrostlé.
TRAVNATÉ PLÁNĚ
Trávy, které tvoří potravu většiny velkých savců, se mezi rostlinymi objevili teprve nedávno. Širšího rozšíření se dočkali teprve před 30 miliony let, ale hned jak pokryly rozlehlé planiny, objevilo se množství zvířat, která se naučila tento nový potravní zdroj využívat.
Štvanice
Šelmy obývající travnaté pláně se snaží před útokem připlížit ke své bystrozraké kořisti co nejblíže. Gepard je nejrychlejší ze všech savců a dokáže velmi rychle vyvinout rychlost vyšší než 100 km/hod. Za kořistí však jen málokdy běží dále než 200 metrů.
Stavba končetin
Zebry a antilopy se pohybují po špičkách prstů, takže kosti prstů ještě prodlužují jejich nohy a dovolují jim při běhu dělat delší kroky. Velcí savci, jako třeba nosorožci a sloni, mají větší počet kratších prstů, na které je rozložena váha jejich těla.
PLÁNĚ ARKTIDY
Větrné pláně arktické tundry jsou domovem lumíků, zajíců polárních, rosomáků, lišek polárních a sobů. Většina sobů se na zimu stěhuje do pohostinnějších míst. Sob na obrázku žije na ostrovech Špicberky, odkud se na zimu nemůže nikam odstěhovat. Snaží se proto před příchodem zimy co nejvíce vypást na kvetoucích travinách, aby získal dostatek energie.
Sob polární (Rangifer tarandus) // DE: Rentier Ren CZ: sob polární NL: rendier SE: ren NO: rein FI: Poro Metsäpeura UK: caribou reindeer
Různé úrovně ,,stolování"
Africké savany mohou uživit tak obrovská stáda různých zvířat hlavně proto, že každý druh využívá jinou část životního prostředí, živí se jinými roslinami a spásá větve stromů vyrůstající okolo vodních toků v jiné výšce. Žirafy a sloni dosáhnou nejvýše, zatímco antilopa žirafí se musí postavit na zadní nohy, aby se mohla dostat alespoň k nejnižším větvím.
Žirafa kapská (Giraffa camelopardalis) //
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lenka lenka | 25. srpna 2006 v 10:37 | Reagovat

sou to moc hezký obrázky!:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama