Co to jsou ptáci?

21. srpna 2006 v 10:18 |  Ptáci
První ptáci se na Zemi objevili asi před 150 miliony let. Dnes jich nalezneme nepřeberné množství ve všech možných tvarech a velikostech, ale u všech najdeme určité společné znaky - všichni mají tělo pokryté peřím, jsou teplokrevní, snášejí vejce a mají křídla, i když ne všichni dovedou létat.
Kostra
Ptáci patří mezi obratlovce, to znamená, že páteř mají složenou z obratlů a mají kostěnou kostru. U létajících druhů ptáků je je kostra velmi lehká, což jim umožňuje létat s minimání námahou. Hmotnost kostry je malá hlavně díky dutým kostem, jejichž vnitřní struktura připomíná stavbu včelího plástu. Taková stavba jim dodává velkou pevnost. Hrudní kost létavých ptáků se vyznačuje nápadným hřebenem, který slouží k úponu moutných hrudních svalů, potřebných k mávání křídly při letu.
VELIKOST A TVAR
Tvar křídel, zobáku a nohou je přizpůsoben podmínkám, ve kterých ptáci žijí. Létající ptáci mají lehká těla proudnicového tvaru, která jim usnadňují let. Podobný tvar však mají i někteří nelétaví ptáci, například tučňáci, kterým pomáhá při pohybu pod vodou.
Kolibříci mavají křídly tak rychle, že se mohou vznášet na jednom místě a sát nektar z květů. Kondoři na svých širokých křídlech plachtí téměř bez námahy, pštrosům silné nohy zase umožňují rychlý běh.
Tučňák je nelétavýpták přizpůsobený k životu v moři.
Kolibříci se díky své velikosti stali symbolem pro drobné věci.
Kondor je velký mohutný pták s rozpětím křídel až 2,75 m. Dokáže plachtit ve výšce až 6000 m.
Pštros africký je nelétavý pták, který dokáže běžet rychlostí až 70 km/hod.
Vývoj ptáků
V éře dinosaurů ovládali vzduch létající plazi s kožovitými křídly, kteří se nazývali pterosauři. V téže době dělali prní ptáci, jako třeba Archeopteryx teprve nesmělé pokusy o létaní. Archeopteryx je prvním známým ptákem, a i když vyhynul, jeho opeření příbuzní ovládali oblohu, jakmile pterosauři zmizeli.
Bližší seznámení
Hoacin
Hoacin, který žije v Jižní Americe, má některé velmi primitivní znaky. Mláďata se líhnou s drápy na ohbí křídel, podobým těm, jaké měl Archyopteryx. Používají je, vedle zobáku a nohou, ke šplhání po stromech.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 gta 5 money cheat ps4 gta 5 money cheat ps4 | Web | 3. července 2017 v 3:36 | Reagovat

•    I've read your entire information that you stocks in your article and I must say I love it. Many thanks for writing this post. I appreciate it.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama