Křídla a let

28. srpna 2006 v 8:55 |  Ptáci
Od těch dob co před 65 miliony let vymřeli pterosaurové, se ptáci stali pány vzduchu. Ve vzduchu se někteří ptáci mohou pohybovat tak rychle, jako to nedokážou žádní jiní živočichové. Mohou podnikat delší cesty než pozemní tvorové, protože pro ně hory, jezera a moře neznamenají žádnou překážku. Za svůj úspěch vděčí tvaru svých křídel.
Palivo pro let
Když se pták nadechne, Proud vzduchu prochází skrze jeho plíce do vzdušných vaků. Při výdechu proudí vzduch plícemi ještě jedou, takže kyslík v něm obsažený může být vstřebován dvakrát. Tak jsou pokryty obrovské energetické požadavky během letu.
TVAR KŘÍDEL
Křídlo, podobně jako u letadla, vytváří vztlak, jestliže kolem něj proudí vzduch. Když pták mávne křídly, tlačí vzduch křídlo, a tím i celé svoje tělo nahoru, a když pták plachtí, dovoluje mu udržet se ve vzduchu.
Loketní letky (od přelomu křídla do přehybu) jsou tvarovány tak, aby rozšířily nosnou plochu křídla.
Křidélko, neboli alula (malá vyvýšenina peří v přehybu), je skupina per, která zabraňuje ztrátě rychlosti při pomalém letu nebo při přistávání.
Velké pera (na okraji křídla) se nazývají primární nebo také ruční letky. Na nich vzniká při mávnutí křídla směrem dolů hlavní vztlaková síla.
ÚMĚNÍ LÉTAT
Ptáci při normálním letu mávají křídly nahoru a dolů. Když se křídla pohybují dolů a dopředu, jsou široce roztažena. Ruční letky jsou rozevřeny do souvislé polohy, a tak při mávnutí vznikne pod křídly značný tlak, který vymrští ptáka do vzduchu. Při mávnutí vzhůru složí pták křídla tak, aby jejich plocha byla co nejmenší. Jednotlivá pera letek se vzájemně oddělí a natočí se tak, aby mezi nimi mohle vzduch, co nejsnázr protéci. Při mávnutí křídly vzhůru pták nestoupá.
Je to neuvěřitelné, ale žádný pták, který je těžší než 22 kg, není schopný létat. Svaly takového ptáka by nedokázali vytvořit tolik energie, aby ho udrželi ve vzduchu.
Bližší seznámení
Jak létají tučňáci
Tučňáci jsou nelétaví ptáci, kteří obývají jižní polokouli. Mají tuhá, veslovitá křídla, která jim dovolují rychle plavat pod vodou. Přitom křídly mávají podobně jako ostatní ptáci při letu. Křídla jsou pokryta hustými, šupinovitými pírky, která slouží jako tepelná izolace.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama