Slovníček

8. srpna 2006 v 19:00 |  Savci
BRACHIACE - Pohyb ve větvích stromů v závěsu za ruce. Tímto způsobem se pohybují některé druhy opic a lidoopů, zvláště giboni a orangutani.
DOMESTIKOVANÁ ZVÍŘATA - Zvířata, která byla ochočena člověkem a u nichž se chovem v zajetí změnily jejich vlastnosti. Většinu domácích zvířat si lidé ochočili dávno před tím, než přešli k usedlému hospodaření.
DRUH - Soubor jedinců stejných vlastností, kteří jsou za normálních podmínek schopni rozmnožovat se pouze mezi sebou a plodit zdravé potomstvo.
ECHOLACE - Zjišťování podoby okolí prostřednictvím odazu (ozvěny) vysokofrekvenčních zvuků vydávaných některými zvířaty. Slouži jim jako navigace za tmy a je využívána i při lovu kořisti. Nejvíce ji používají delfíni, netipýři a velryby.
ESTIVACE - Hluboký spánek, do kterého upadají někteří savci během nepříznivých podmínek v letním období.
HERBIVORNÍ ŽIVOČICHOVÉ - Živočichové, kteří se živí rostlinami - býložravci.
HIBERNACE - Hluboký spánek připomínající komatický stav. Klesá při něm tělesná teplota a zpomalují se životní funkce. Někteří savci v něm přečkávají zimní období, kdy je nedostatek potravy.
KARNIVORNÍ ŽIVOČICHOVÉ - Živočichové, kteří se živí masem - masožravci.
OBRATLOVCI - Živočichové, jejichž tělesnou osu tvoří páteř složená z obratlů - ryby, obojživelníci, ptáci, plazi a savci patří všichni mezi obratlovce.
OMNIVORNÍ ŽIVOČICHOVÉ - Živočichové, kteří se živí jak rostlinou, tak i živočišnou potravou - všežravci.
ŘEZÁKY - Přední zuby savců.
STOLIČKY (MOLÁRY) - Velké ziby, které mají několik kořenů a jsou uloženy v zadní části tlamy. Býložravci jimi rozmělňují potravu, šelmy mají přední stoličky s ostrými hranami a potravu jimi ukrajují.
STUDENOKREVNÍ ŽIVOČICHOVÉ - Živočichové, kteří nedovedou udržovat stálou tělesnou teplotu, a jejich aktivita je proto závislá na teplotě okolí.
ŠPIČÁKY - Velké, ostře zahrocené zuby, vyvinuté zvláště u šelem.
TEPLOKREVNÍ ŽIVOČICHOVÉ - Živočichové, kteří jsou schopni udržovat stálou tělesnou teplotu nezávisle na teplotě okolí. Na rozdíl od studenokrevných živočichů nezávisí jejich aktivita na počasí.
TERITORIUM - Životní okrsek jednoho zvířete nebo skupiny zvířat, který zajišťuje všechny jejich potřeby a je jimi hájen proti jedincům stejného druhu. Teritoria se mohou na okrajích překrývat.
ULTRAZVUK - Vysoko frekvenční zvuk, neslyšitelný pro lidské ucho (o kmitočnu vyšším než 20 000Hz) používaný některými savci při echolaci.
VAČNATCI - Savci obývající převážně Austrálii, ačkoliv několik druhů žije i v Jižní Americe a vačice opossum i v Severní Americe. Jejich mláďata se rodí na nízkem stupni vývoje a dokončují ho ve zvláštním vaku na břiše matky, kde je také vyústění mléčných žláz.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama