Ve světě lidí

6. srpna 2006 v 13:56 |  Savci
Člověk je dnes nejpočetnější velký savec na světě. Jeho vliv na veškerý ostatní život na Zemi je daleko větší než u všech ostatních živočichů. Lidé využívají a mnohdy zneužívají ostatní savce, kteří s námi sdílejí planetu. V mnoha případech lidé ostatní živočichy domestikují a zotročují a je jen několik málo příkladů, kdy je přijali za partnery.
Myš domácí
Malinký savec, který je, stejně jako my, schopný sníst téměř vše, na co přijde. Myši záhy zjistili, že jim člověk přináší potravu a úkryt. Myši domácí, krysy černé a potkani často žijí v lidských obydlích jako nezvaní hosté a představují vážné nebezpečí. Přenášejí nakažlivé choroby a navíc dokáží vážně znehodnotit různé zásoby.
Myš domácí
Potkan
Krysa
Ovčácký pes
Již tradičně střeží náš majetek, stáda a je i našim věrným druhem. V současnosti pomáhá postiženým lidem, vyhledává ztracené osoby, dokáže najít i různě zboží nebo drogy.
VELRYBÁŘSTVÍ
V dávných dobách lovili lidé živočichy, aby získali potravu. Dnes to nemá většina lidí za potřebí, ale mnozí živočichové jsou přesto neustále zabíjeni pro komerční účely. Jendím z takových případů je velrybářství. Hejna velkých druhů velryb byla na celém světě již velmi blízko úplnému vyhubení. Lidé je zvláště v posledních sto letech lovili zcela bez rozmyslu a s velkou krutostí. Dnes pokračuje v komerčním lovu pouze Japonsko a Norsko. Lovem byly do značné míry zdecimovány i stavy malých druhů velryb, a tak lze jen doufat, že bude zastaveno i jejich vybíjení. Pak se oceány stanou velrybími rezervacemi, jak to některé státy navrhují.
DOMESTIKACE
Většina zdomásnělých (domestikovaných) zvířat, jako krávy, prasaty, sloni a velbloudi, soužila lidem k nošení břemen nebo jako zdroj mléka, masa a kůže. V případě koně však šlo spíše o přátelství., částečně asi proto, že kůň byl v minulosti velmi důležitý pro vítězství ve válečných tažení. Nyní byl ve velké části světa nahrazen stroji, ale přesto si zachovává své místo na dobytkářských rančích nebo ve sportu, zvláště dostihovém.
Shirští koně a jim podobná plemena byli původně šlechtěni proto, aby unesli rytíře v plné zbroji. Později našli uplatnění na frmách.
Bližší seznámení
Městské lišky
Lišky se již dávno naučili, že jim člověk přináší určitý užitek, třeba v podobě kuřat na farmách. Proto je lovili,kde jen to bylo možné. V současné době objevili novou věc - popelnice jsou často plné potravy. Došlo to tak daleko, že v některých městech je dokonce více lišek než na venkově.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 verunka verunka | Web | 7. srpna 2006 v 18:59 | Reagovat

neni to náhodou VELRYBAŘENÍ?? a ne VELRBAŘENÍ

2 majitel majitel | E-mail | Web | 7. srpna 2006 v 20:39 | Reagovat

veru...nech si ty tví připitomělý komentáře...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama