zabíjí se v Česku psi a kočky kvůli kůži?!

3. srpna 2006 v 13:17 |  Zvířátka a jejich utrpení
Heather, manželka zpěváka Paula McCartneyho, bojovnice proti nášlapným minám a ochránkyně zvířat, která přišla v roce 1993 při motocyklové nehodě o část nohy, je přesvědčena, že jí bylo předurčeno seznámit se s Paulem, s nímž má dvouletou dcerku Beatrice.
Nenáviděla, že se stala středem pozornosti, když začala chodit s bývalým členem proslulých Ale prý jen do té doby, než zjistila, že jeho sláva je velkým přínosem pro její charitativní práci.
"Uvědomovala jsem si, že toho muže miluji, ale nechtěla jsem žít takovým způsobem života," říká Heather. "Pak se ale začaly otevírat dveře. Ruský prezident Vladimir Putin se chtěl sejít kvůli pozemním minám".
Heather stojí v čele kampaně proti výrobě a prodeji psích a kočičích kožešin v Evropě. Zlobí se na čínskou vládu. Nedávno totiž shlédla VIDEO , na kterém jsou záběry koček a psů zaživa stahovaných z kůže. Dovolila, aby se záběry uveřejnily na jejích osobních webových stránkách. "Sledovali jsme záběry, na kterých je pes ještě dalších dvacet minut živý, hází sebou a je v naprostém šoku. Znám to, když jsem ztratila nohu… cítíte bolest, ale pořád jste v absolutním šoku. A toho psa pak jen hodí na hromadu masa," rozhořčuje se oprávněně. "Číňané ze psa buďto snědí maso a kůži vyhodí, nebo použijí kůži, ale to maso nesnědí. Je to barbarské." Její manžel Paul McCartney ji podpořil a oznámil, že nebude koncertovat v Číně, dokud tam tyto praktiky nebudou postaveny mimo zákon.
Nyní se Millsová-McCartneyová snaží, aby Evropská unie zakázala dovoz kožešin z Číny. Její snaha je zaměřena celkově proti využívání kožešin v módě. Je ostře proti této praxi.
Česká republika patří podle manželky zpěváka Heather k zemím, kde jsou psi a kočky zaživa stahováni z kůže kvůli dodávkám oděvnímu průmyslu. V rozhovoru pro týdeník Observer Heather Millsová- McCartneyová řekla, že v Číně se to děje asi dvěma milionům psů a koček ročně, ale že tato praxe se používá i v Belgii.
Heather plánovala, že se vypraví tajně do České republiky, aby nafilmovala počínání tamních chovatelů, ale nakonec musela do nemocnice. České velvyslanectví odmítlo její tvrzení jako nepodložené. Čeští ochránci zvířat připustili používání kůží ze psů a koček v kožešnickém průmyslu ČR, ale popřeli, že se se zvířaty krutě zacházelo.
České velvyslanectví v Londýně ČTK sdělilo, že Heather Millsová-McCartneyová se zastupitelským úřadem v této věci nijak nekomunikovala. Mluvčí ambasády upozornil, že v článku nejsou o možném krutém zacházení se zvířaty v ČR žádná hmatatelná fakta. "
"Je pravda, že u nás jsou zpracovávány a prodávány kožešiny koček a psů. Jejich původ ale zatím není zcela jasný. Víme, že jsou do ČR dováženy z Číny a máme zprávy také o tom, že by v České republice měl být speciální chov koček určených pro kožešnictví. Máme informace také o tom, že existují výkupny těchto kožešin. Nevíme však o tom, že by zvířata měla být stahována z kůže zaživa a týrána takovým způsobem," řekl ČTK koordinátor kampaně PROTI SRSTI z organizace Svoboda zvířatJan Lorenc. Řekl zároveň, že sdružení nyní prověřuje zprávy o údajných chovech psů a koček pro potřeby kožešnictví. "Budeme se snažit podobné chovy odkrýt," řekl. Psí a kočičí kůže podle něj v ČR zpracovávají velkovýrobny kožešin i drobní producenti.
I Michal Kolesár ze sdružení Ochránců hospodářských zvířat uvedl, že nemá informace, že by v Česku byli psi a kočky zaživa stahováni z kůže. "Nevíme, že by se tady podobné případy děly, ani odkud pocházejí tyto zprávy," řekl.
Heather vystoupila ve čtvrtek. prosince 2005 na tiskové konferenci v budově Evropského parlamentu v Bruselu.
Nejhorší slova odsouzení přitom adresovala České republice, kde podle ní dochází k zabíjení koček a psů za účelem obchodu s kožešinami.

"Domácí kočky jsou v České republice kradeny na ulicích. Mluvíme zde o dvou až třech tisících jenom v České republice, ne v celé Evropě," prohlásila Heather. "Stahují je zaživa."
Na doklad svého tvrzení ukázala dětskou pokrývku ušitou z 20 kočičích kůží a videozáznam, který zachycuje vyhublé psy a kočky v tmavých, těsných místnostech a klecích. Na záznamu je vidět i zabití jednoho psa.

Prohlášení McCartneyové podpořilo několik poslanců Evropského parlamentu. Britský labouristický poslanecPhilip Whitehead uvedl, že problém se týká především Číny. "Nyní existuje důkaz, že se to děje i v České republice," dodal Whitehead.

Britský poslanec za Konzervativní stranu StruanStevenson je téhož názoru: "Musí to přestat. Hlavní věcí, o kterou usilujeme, je zákaz dovozu, vývozu a obchodu s psími a kočičími kožešinami v celé EU." Zákazy tohoto typu už platí v USA, Austrálii, Belgii, Dánsku, Francii, Řecku a Itálii.
"Máme důkaz, že již nejde pouze o záležitost Asie. Děje se to i v nové členské zemi EU," citovala televize ABC Richarda Swaina z vedení organizace HSI (Humane Society International) . Ta svou kritiku staví na video nahrávce, kterou měl její pracovník tajně pořídit právě v Česku.
S kamerou navštívil obchod s výrobky ze psí a kočičí kůže i blíže neurčenou továrnu, kde se kůže zpracovávají. Záběry zachycují desítky kočičích kůží i pracovnici továrny předvádějící jednotlivé kousky. Z nahrávky, kterou mají Lidové noviny k dispozici, však není možné určit, o jakou továrnu jde. Podle LN veškerá tvrzení o zabíjení koček v Česku navíc zaznívají z úst překladatelky, čeština zazní pouze krátce v úvodu dokumentu.
Rok a půl trvalo tajné vyšetřování, které ukázalo jedno z nejšpinavějších tajemství světového kožešinového průmyslu: surové a kruté zabíjení - psů a koček - kvůli obchodování s kožešinou. Na vyšetřování se podílela Humánní společnost Spojených států (HSUS) a Mezinárodní humánní společnost (HSI) spolu s německým nezávislým novinářem Manfredem Karremanem. Víc ZDE
Humane Society svá zjištění prezentovala i Evropskému parlamentu a zahraniční média tak v uplynulých týdnech informovala o podezření z krutého zacházení s domácími mazlíčky v Česku, ale i v dalších zemích střední a východní Evropy.
Státní veterinární správa ČR tvrzení Humane Society odmítá. "Je to nesmysl. Česko je právě jednou z těch zemí, které se k nelidskému zacházení s kočkami a psy již dříve vyjadřovaly a protestovaly na mezinárodní úrovni," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.
Čeští ochránci zvířat jsou ale jiného názoru. "Faktem je, že v Česku se kočičí a psí kožešiny běžně prodávají, a hlavně vykupují. To znamená, že se tady také musejí ta zvířata zabíjet. Máme informace o možné existenci farem na našem území, ale nejsou zatím ověřené. Druhá věc je, že pravděpodobně se ty kočky odchytávají z ulic," řekl LN Tomáš Popp z organizace Svoboda zvířat. *
Na internetu kočičí a psí kůže nabízí například kožedělný závod Snaha Brtnice : "Naše družstvo již od roku 1950 zpracovává všechny druhy kůží ze všech druhů kožešinových zvířat jako je liška, králík, norek, nutrie, bizam. Také z větších zvířat - psa, ovce, kozy, černé a spárkaté zvěře". Podle závodu "jde o kusy, které zbyly na skladu. Kočičí ani psí kůže už deset let nedovážíme. Není o to zájem," jak sdělil tamější vedoucí výroby Vlastimil Koudela. Firma prý kůže dovážela z Asie. "Nejčastěji se z kočičí kůže dělají ledvinové pasy, protože kočičí chlup má velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti a tradovalo se, že je léčivý," vyzdvihl Koudela přednosti kočičí kůže. Další je i nižší cena. V obchodním domě Centrum v Brně se prodávají kožichy ze psů a koček už několik let. Výrobky z "korejského psa" jdou prý slušně na odbyt. V obchodním domě Kotva v Praze se prodávají, nebo ještě nedávno prodávaly ledvinové pásy z koček. Jejich dodavatelem je podle Kotvy český výrobce Votava z Brtnice u Jihlavy, kůže jsou prý dováženy z Číny. Figurky kožešinových zvířat prodávají hlavně stánkaři. Ti většinou tvrdí, že figurky jsou z králičí kožešiny
Cílem Humane Society je zákaz dovozu, vývozu a prodeje kočičích a psích kůží v celé Evropské unii. Podobný zákaz již platí například ve Spojených státech nebo v Itálii. "V Evropě v této otázce vládne všeobecná shoda. Je jen otázku času, kdy bude takový zákon přijat. My s ním souhlasíme," řekl Duben.
Heather Mills- McCartneyová vystoupila na tiskové konferenci v budově Evropského parlamentu letos podruhé. Ve svém prvním prohlášení 1. března 2005 se o České republice nezmínila.

Tvrzení ochránců zvířat o tom, že v ČR bují průmyslová výroba psích a kočičích kožešin, důrazně odmítli zástupci České obuvnické a kožedělné asociace (ČOKA). "Je to absolutní nesmysl. Zřejmě se nějaká celebrita nudí," oponuje prezident asociace Petr Kubát.
České velvyslanectví v Londýně ČTK sdělilo, že Heather Millsová-McCartneyová se zastupitelským úřadem v této věci nijak nekomunikovala. Mluvčí ambasády upozornil, že v článku nejsou o možném krutém zacházení se zvířaty v ČR žádná hmatatelná fakta."

Ani Státní veterinární správa (SVS) nemá žádné informace, které by svědčily o pravdivosti tvrzení Heather Mills-McCartneyové. "Jestli si někdo z nějaké zastřelené kočky udělá doma kožešinový pás, tak to samozřejmě vyloučit nelze. Ale že by u nás existovalo celé průmyslové odvětví, tak o tom nemáme absolutně žádné informace. Nemají je ani nevládní organizace na ochranu zvířat, se kterými spolupracujeme," poznamenal mluvčí SVS Josef Duben. "Nedorumnění možná vzniklo tak, že si nás paní McCartneyová spletla s nějakou asijskou zemí," domnívá se Duben. Podle něho v ČR v současné době fungují pouze 3 farmy s kožešinovými zvířaty, zatímco na začátku 90. let jich bylo zhruba 30. SVS se prý v minulosti vyslovila proti dovozu kožešinových suvenýrů z Číny, protože byly vyrobeny z psích a kočičích kožichů.
Nechce se ani mně věřit, že by u nás existoval podobný "průmysl". Vždyť nejsme až tak velká a významná velmoc. Doufejme že ani ve výrobě psích a kočičích kožešin. Naše republika je právě jednou z těch, které se k nelidskému zacházení s kočkami a psy již dříve vyjadřovaly a protestovaly na mezinárodní úrovni," uvedl mluvčí veterinární správy Josef Duben.
Od roku 1992 veterináři evidují osm případů nedovoleného usmrcení koček, přičemž viníci byli potrestáni, citoval Duben statistiky. Zprávy nepotvrdili ani čeští ochránci zvířat, když připustili používání kůží ze psů a koček v kožešnickém průmyslu, ale popřeli, že se se zvířaty krutě zacházelo.
Informace o stahování zvířat zaživa byly podle Dubna zveřejněny již několikrát a několikrát byly také vyvráceny. "Naposledy se ohradila za naši republiku státní veterinární správa na konci loňského prosince," uvedl. Připomenul, že naopak před třemi lety veterináři veřejně odsoudili skutečnost, že celá řada hraček, napodobenin zvířat a podobných výrobků z asijských zemí je vyrobena z kožek psů a koček, kteří jsou převážně velice drasticky usmrcováni. Víc zde: Otevřený dopis ÚKOZ veřejnosti
Mluvčí poukázal i na shodnost českého veterinárního práva s evropským. "Již v roce 1992 byl u nás přijat zákon na ochranu zvířat proti týrání. A tato veterinární legislativa je u nás dodržována. Potvrdily to dosud všechny mise z Bruselu," konstatoval Duben.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Monča14 Monča14 | 7. srpna 2006 v 18:21 | Reagovat

Je to hrozné,příšerné ti hajzli co to vyrábějí by se měli stydět

2 Nikča Nikča | 28. října 2006 v 14:45 | Reagovat

Chudáci,při tom videu jsem se málem rozplakala.6e se nstydí,Ty hnusní

LIdé.Ještě štěstí že to dnes už není!

3 41 boy 41 boy | 20. listopadu 2006 v 17:25 | Reagovat

to jsou asi nejhorsi lidi na svete ja bych jim to udelal takyyyyyyyyyy

4 Girl Girl | E-mail | 4. ledna 2007 v 19:39 | Reagovat

Co ?????? Udělala bych jim to co oni těm zvířatům(co jiného???)

"Ještě štěstí že to dnesuž není??"

To by ses divila  a že HODNĚ!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama