Živlem je vzduch

3. srpna 2006 v 10:27 |  Savci
Více než čtvrtina znýmých savců patří mezi letouny. Netopýři a kaloni jsou jediný savci, jejíchž křídla jsou schopna skutečného aktivního letu, ale mnozi jíní dovedou klouzat vzduchem na značné vzdálenosti jako papírové vlaštovky. Většinou to jsou obyvatelé pralesního stromového patra, kteří se tak při stěhování z jednoho stromu na druhý vyhýbají nebezpečí na zemi.
Noční let
Všichni letouni jsou noční živočichové. Několik druhů se živý rybami, jiní nektarem nebo ovocem, někteří sají dokonce krev, ale většina chytá létající noční hmyz. Svou kořist vyhledávají pomocí echolace (viz Smysly a chování). Pokud jsou ve vzduchu, vydávají neustále vysokofrekvenční zvuky a jejich ozvěna jim zajišťuje stálý přísun informací o jejich okolí. Kožní výrustky, které má mnoho netopýrů na obličeji, pravděpodobně pomáhají koncentrovat vydávané zvuky. Blány netopýřích křídel obsahují elastická vlákna, takže se v klidu stáhnou a složí.
VYNIKAJÍCÍ LETCI
Letouni za letu mávají křídly. Obrázek (dole) ukazuje jak jsou křídla stavěna. Jenmá kůže je podpírána štíhlými pažemi a extrémně prodlouženými kůstami prstů. Vzadu je létající blána připojena ke kotníkům a je napínána nepatrnými pohyby nohou, Takže netopýři při letu vlastně používají oba páry končetin. Část létající blány, která je napjatá mezi zadními končetinami a ocasem, netopýři často používají jako vak na chycený hmyz. Netopýří let vypadá třepotavě a neobratně, ale netopýři ho dovedou řídit s vysokou přesností.
Netopýři dokáží létat značně rychle a vytrvale: nejvyšší rychlost může činit až 80 km/h a někteří podnikají tahy až na vzdálenost 100 km.
VAKOVEVERKY
V Austrálii nežijí pravé veverky, ale vakoveverky, které patří mezi vačnatce. Žijí podobným způsobem jako poletuchy v ostatních teplých oblastech světa. Tato drobná zvířátka jsou aktivní v noci. Při skocích mezi stromy překonávají vzdálenosti až 100 m. Čas od času chytí v letu i nějaký hmyz, ačkoli nedokáží využívat echolaci.
POLETUCHY
Poletuchy mají létací blány napjaté mezi předními a zadními končetinami. Poletucha menší obývá pralesy jihovýchodní Asie. Při přeletech mezi stromy široce roztáhne končetiny a dokáže prý klouzat až do vzdálenosti 450 m. Je schopná v letu zatočit nebo změnit výšku. Před přistáním natáhne zadní nohy dopředu a nahoru, takže ztrácí výšku jen pozvolna.
Bližší seznámení
Letucha
Jedním z nejlepších letců využívajících svého padáku je letucha, vzhledem poněkud připomínající lemura. Žije v jihovýchodní Asii a létající blánu má napjatou kolem celého těla, mezi končetinami i ocasem. Díky tomu může mezi stromy plachtit mezi na dost velké vzdálenosti, přesahující až 100 m.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama