Landéský pony

23. října 2006 v 17:45 |  Koně a poníci
Landais je původní polodivoký poník žijící v hustě zalesněné oblasti Landes, na jih od Bordeaux podél Stříbrného pobřeží k Biarritzu a k bariéře Pyrenejí. Předpokládá se, že je potomkem tarpana a totéž platí i o větším typu, kterému se obyčejně říká Barthais a který si hledá lepší pastvu na planinách Chalosse.
VLIVY
V 19. stol. byla mezi landéské poníky zavedena arabská krev a znovu v roce 1913, kdy v oblasti žilo asi 2000 koní. Po druhé světové válve byla landéský pony blízký vyhynutí, nebylo tu víc než 150 kusů. A odvrátili nebezpečí příliš úzké příbuzenské plemenitby, nadšení chovatelé křížili hřebce welšeské sekce B, silně ovlivněné arabem.
Vytvořené francouzského klubu chovatelů poníků na počátku 70. let našeho století podpořil chov landéských poníků jako vhodných koní pro děti. Plemeno se stalo základem francouzského jezdeckého ponyho (Poney francaise de selle), který se, jak doufají, stane časem ryvalem svého britského protějšku.
Současný landéský pony je lepší kvality, připomíná araba a držením úhledných uší velšská plemena. Zůstal však otužilí a snado se přizpůsobuje libovolným teplotám. Je nenáročný a skromný, učenlivý a inteligentní.
Barthais, větší typ landéského koně, žijící v oblasti rozvětvených přítoků řeky Adour, nebyl pro chovatele tak lákavý. Díky tomu so uchoval původí typ, zejména hrubší hlavu.
STAVBA TĚLA
Hlava: Landéský pony má malou, úhlednou a jemnou hlavu, prozrazující vliv araba. Krátké špičaté uši však mají zřetelně charakter velše a oči jsou široce otevřené. Profil je rovný a celkový vzhled docela příjemný. Hlava se ke krku připojuje hladce, bez náznaku masitosti žuchev.
Krk: Krk je poměrně dlouhý, základna se výrazně rozšiřuje a navazuje na svalnatou plec.
Horní linie: Horní obrys ponyho lze přijatelně popsat termínem délka otěže - od kohoutku přes krk k temeni. Je protiváhou slabosti plecí.
Hřbet: Hřbet je obyčejně rovný a kohoutek plochý, takže se sedlo obtížně upevňuje. Celkem se zdá, že koník má lepší spíše ,,přední ruce".
Zbarvení: Převládajícím zbarvením je tmavý a černý hnědák, vraník a ryzák.
Záď: Záď je skloněná od kříže a má dostatečnou délku. Snesla by zlepšení kvality vhodným křížením. Ocas kůň v pohybu nese vysoko.
Kopyta: V celku kopyta odpovídají typu primitivních předků landéského poníka, jsou tvrdá a pěkně tvarovaná.
Ocas a hříva: Ohon i hříva husté, dlouhé a jemné.
Nohy: Nohy ponyho se zdají příliš lehké, ač standard považuje míry16,5 - 18 cm obvodu holení za dostatečné. Má sklon k tzv. ,,svázanému" lokti, což omezuje volnost pohybu.
Výška: 114 - 133 cm.
OSTATNÍ
Pottock (první obrázek)
Polodivoký pottock je domovem v hornatém Baskicku. Je to jeden z mála dochovaných původních francouzských poníků. Pro zlepšení vzhledu byl křížen s velšem sekce B a s arabem. Existují tři typy, standadní a piebald, vysocí 112 - 123 cm a double, větší koník měřící 124 - 124 cm. Pottock je méně ušlechtilý než landais, ale vyniká neobyčejnou houževnatosí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 barunka barunka | 24. října 2006 v 20:40 | Reagovat

jo je super přímo nádhernej

2 Tera Tera | 31. října 2006 v 16:27 | Reagovat

O tady tom poníkovi jsem v životě neslyšela. Musím ale přiznat, že je NÁDHERNÝ

3 renca renca | E-mail | 19. prosince 2006 v 7:15 | Reagovat

cauky jsou nadherni.jestli nekdo mate jeste naky poslete prosim na muj mail.mooooooooooooooooooooooc   prrrrooooosssiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim

4 lucifr1 lucifr1 | E-mail | 13. dubna 2007 v 15:11 | Reagovat

ja se v konich vyznam a to co tu pise je pravda tak si toho vazte ze tu pro vas schani

5 . . | 16. dubna 2007 v 20:56 | Reagovat

Ahoj já jen chci říct že tyto stránky jsou bezva !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

koni koni koni koni koni koni koni koni koni koni koni koni koni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

6 zuza zuza | 13. září 2007 v 13:01 | Reagovat

ten první je nejhezčí

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama