Životopis Vigga

9. října 2006 v 17:17 |  Viggo Mortensen
Jeho otec je Dán a Matka Američanka. Své dětství strávil na několika různých místech v Argentině, Venezuele a Dánsku. Díky čemuž hovoří plynule španělsky a dánsky. V jedenácti letech se společně s rodiči vrátil zpět do USA. Herectví začal studovat ve škole Warrena Robertsona "Theatre Workshop" v New Yorku, kde získal svou první divadelní roli.

Po škole se rozhodl odjet do Los Angeles, kde se seznámil se svou budoucí ženou Exene Cervenkovou (1987-1997), hlavní zpěvačkou punkové skupiny X, se kterou má syna. Přestože jeho první filmová role byla malá, podařilo se mu ji získat ve velmi úspěšném kriminálním dramatu sHarrisnem FordemSvědek "Whitness" (1985). Dalšími vedlejšími rolemi se prodíral po několik následujících let. Významnou roli získal v dramatu a režijním debutu Seana Penna Indiánský posel "The Indian Runner" (1991), kde si zahrál větnamského veterána po boku Davida Morseho.

O dva roky později si zahrál s hereckou legendou Al Pacinem v kriminálním dramatu Carlitova cesta "Carlito's Way". S dalšími hereckými osobnostmiGenem Hackmanema Denzelem Washingtonem v thrilleru Krvavý příliv "Crimson Tide" (1995). Stejný rok si ještě zahrál Lucifera ve filmu Boží armáda "The Prophecy".

Výraznější průlom v herecké kariéře získal v dramatu sNicole Kidmana Johnem Malkovichem Portrét dámy "The Portrait of a Lady" (1996), kde si zahrál ve vedlejší roli nápadníkaNicole Kidman. S dalsí sexy Hollywoodskou celebritouDemi Mooresi zahrál v akčním vojenském filmu "G.I. Jane" (1997).

Jen o rok později si zahrál významnou roli v thrilleru Dokonalá vražda "A Perfect Murder" spolu sMichaelem DouglasemaGwyneth Paltrow. Ve filmu si zahrál milenceGwyneth, který je vydíranýDouglasemaby ji zabyl.

V roce 1999 si zahrál hlavní mužskou roli v romantickém filmu Procházka po měsíci "A Walk on the Moon". O rok později si seSandrou Bullockovouzahrál ve filmu 28 dní "28 Days". Název filmu je podle osmadvacetidenní odvykací kůře v léčebně pro pacienty závislé na alkoholu a drogách, kde se Gwen (Sandra Bullock) snaží odvyknout pití alkoholu.

Největší průlom v jeho kariéře nastal, když získal roli Aragorna místo herce Stuarta Townsenda (jenž byl z natáčení odvolán) v trilogii J.R.R.Tolkiena Pán prstenů. Celá trilogie se natáčela na Novém Zélandě 18 měsíců (Viggo se k natáčení připojil o 4 měíce později). První díl Pán prstenů 1 - Společenstvo prstenu "The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring" byl uveden do kin v roce 2001.Film se ihned stal absolutní jedničkou, která bořila statistiku nejen v návštěvnosti, ale i tržbách. Spolu sElijahem Woodem(Frodo)Ianem McKellenem(Gandalf - čaroděj),Liv Tyler(Arwen - elfka) aOrlando Bloomem(Legolas Greenleaf) se stali středem zájmu všech světových médií.

Druhý díl Pán prstenů 2 - Dvě věže "The Lord of the Rings: The Two Towers" byl uveden do kina o rok později a kopíroval úspěchy prvního dílu. Třetí pokračování Pán prstenů 3 - Návrat krále "The Lord of the Rings: The Return of the King" bude uvedeno do kin v USA v roce 2003 (u nás pravděpodobně na počátku roku 2004).

Je také uznávaným básníkem (kniha básní "The Last Night"), fotografem a malířem. V roce 2002 založil nezávislé vydavatelství Perceval Press, které se soustředí na neznámé autory fikce a poezii, jakož i vydávání kritických spisů. Cílem vydavatelství je publikovat texty, obrázky a nahrávky, kterým by se jinou cestou nedostalo publicity. Mortensen vystavoval svou fotografickou kolekci "Miyelo" v losangeleské Stephen Cohen Gallery a ve washingtonské Addison Ripley Gallery.

V roce 2005 vytvořil hlavní roli ve filmuDavida Cronenberga,Dějiny násilí. Objevil se zde v roli Toma Stalla, který žije poklidným životem ale jediná noc od základu změní život celé jeho rodiny. Tom svou rozhodností zmaří loupež, ke které došlo v jeho bystru ale v sebeobraně při tom zabije dva z hledaných kriminálníků. Je prohlášen hrdinou ale ...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pretty Pretty | 28. května 2007 v 16:26 | Reagovat

J e moc rozkošnej dobrej herec.

Fajn co vi na něj.

2 Jane Jane | 29. září 2007 v 17:41 | Reagovat

je sladkej:-****

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama