Hory

20. listopadu 2006 v 20:04 |  Hory a polární regiony
Život ve vysokých polohách a ledovými větry, řídkým vzduchem, chudou vegetací a příkrými svahy je těžký. Některá zvířata, jako horské kozy, se tomuto prostředí přizpůsobily. Mnoho obyvatel hor, například zástupci jelenovitých, se stávají migranty, kteří se sem stěhují pouze na léto. Další, jako třeba pumy, sem z jejich původního prostředí vytlačili lidé.
AMERIKA
Predátoři
Hory Severní Ameriky jsou posledním útočištěm predátorů, kteří se dříve vyskytovali i v mnoha jiných oblastech, jako třeba kojoti, vlci, medvědi, rysi a pumy. V Andách je jedinou masožravou šelmou pouze puma, na rozdíl od býložravého medvěda.
Dravci
Jen málo zvířat se tak adaptovalo na vysoké polohy jako ptáci s jejich hřejivým peřím a plícemi ideálními do řídkého vzduchu. Draví ptáci přelétají a hledají potravu. Americké hory jsou domovem mnoha druhů dravců - hlavně jestřábů, orlů skalních a sokolů.
Velcí savci
Mnoho velkých býložravců se obratně pohybuje po skalách, aby se dostali k čerstvím rostlinám. Kozorožci, ovce tlustorohé a kamzíci běláci V Severní Americe a vikuni v Jižní Americe, ti všichni mají v červených krvinkách víc krevního barviva, což jim pomáhá přijímat z řídkého horskéhovzduchu více kyslíku.
Drobní savci
Pro malé savce představuje chladné horské podnebí velký problém. Mnoho drobných savců, jako třeba svišti, se ukryje v doupatech a zimu prospí. Ti, kteří zůstávají aktivní i přes zimu, například pišťuchy, se spoléhají na své zásoby potravy naschromážděné během podzimu.
EUROASIE
Hmyz a bezobratlí
Ve vysokých polohách se vyskytují chvostoskoci, mouchy, slunéčka a motýli jasoni, kteří se zde živí alpínskými rostlinami a sporami lišejníků a mechů ve skalních rozsedlinách. Chvostoskoci a mouchy se ukrývají pod kameny společně se stonožkami, škvory a pavouky skákavkami.
Drobní savci
V Himaláji a dalších euroasijských oblastech zůstávají malí hlodavci, jako pišťuchy a hraboši, aktivní celý rok a zimu přežívají díky zásobám sena, které si schromáždí na suchých místech. Svišť horský, černohlaví a další druhy svišťů spí zimním spánkem.
Ptáci ve vzduchu
Někteří ptáci, jako například pěnkavák sněžný, kavče, velekur či bělokur, žijí vysoko v horách po celý rok a živí se semeny a hmyzem, kterého tu překvapivě nacházejí víc než dost. V létě sem zalétají havrani a husy. Vysoko na obloze lze spatřit migrující hejna bekasín a husí.
Velcí savci
Na jaře šplhá po vysokohorských loukách za pastvou mnoho koz a ovcí, například tahr himalájský, koza šrouborohá, kozorožec sibiřský s obrovskými rohy, a argali, největší divoká ovce. V Himaláji žijí ve výšce až 6 000 m. nad mořem huňatí jakové.
Dravci
Obnažené horské stěny jsou ideálním lovištěm pro dravé ptáky: v horách Evropy a Asie žije celá řada vzácných dravců, jako je orel královský, sokol stěhovavý či káně. Žije zde i mnoho mrchožroutů, jako například sup himalájský nebo kondor havranovitý.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pajinka pajinka | 9. dubna 2007 v 19:19 | Reagovat

Mocinky diky si mi s tím moooc pomohla !!

2 Aneta Aneta | E-mail | 16. května 2007 v 17:01 | Reagovat

Pomohlo mi to z domacim ukolem

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama