Proposition

5. listopadu 2006 v 19:26 |  Drama
Hudebník Nick Cave se svým kolegou, režisérem Johnem Hilcoatem, vlil vodu živou do dnes už téměř mrtvého žánru a ve stopách Sama Peckinpaha stvořli drsný, s ničím se nemazlící western.
Proposition Zapomeňte na konvence, zapomeňte na vymydleného Vinnetoua a Old Shatterhanda. Špína, prach a pot tu na vás dýchají z každého koutu, až je cítíte i na svém těle. Všudypřítomné mouchy bzučí i u vašich uší. V této nelítostné australské krajině konce devatenáctého století se nevyplácí hrát si na hrdinu, co bojuje na vlastní pěst…
Proposition Všudypřítomné zlo v podobě sourozenců Burnsových otřásá malým městečkem. Jeho obyvatelé se téměř topí v krvi obětí, jež padly do rukou těmto krutým násilníkům. Poté, co jsou dva z nich (Charlie a Mike) dopadeni, se situace ještě více přiostří, neboť místní šerif jim udělá nabídku, která se neodmítá.
Proposition Charlie (Guy Pearce téměř k nepoznání) má najít svého psychopatického bratra Artura, jenž má očividně na svědomí převážnou většinu zločinů, a zabít ho. Když to neudělá, jeho mladší bratr Mike bude oběšen. Slovo dá slovo a rodinná zrada je na světě. Pobouřený lid se ale chce pomstít vrahům hned a navzdory šerifovým námitkám dají mladičkého Mikea bičovat. Krev tak městečkem opět teče proudem. Ale ne naposled…
Proposition Ano, červené tu opravdu poteče hodně. Ve valné většině téměř nečekaně, tudíž buďte připraveni na vše. Spousta věcí je zde jen tak naťuknuta, Guy Pearce jako hlavní hrdina toho také zrovna moc nenamluví (stejně jako Eastwood v Leoneho filmech), takže abyste se něco dozvěděli, musíte zapojit mozek a aktivovat intuici.
Ačkoliv Proposition zřejmě nebudete chtít vidět podruhé, jedná se o velmi kvalitní kousek v tomto žánru, na nějž jsme hodně dlouho čekali. Nezapomenutelná hudba a dialogy z pera australského barda Nicka Cavea jsou v krajině, kde bratr nezná bratra, něčím naprosto nezapomenutelným.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Olga Olga | 15. června 2009 v 15:30 | Reagovat

To sem viděla a bylo to hustý.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama