Úvod

18. listopadu 2006 v 22:16 |  Hory a polární regiony
Hory a polární oblasti jsou nejstudenější a nejextrémější oblasti světa. Ve vnitrozemí polárních oblastí a na nejvyšších vrcholcích hor je taková zima, že jsou stále pokryty ledem a sněhem. často jsou též zahaleny nebo bičovány studenými vychry a blizzardy.
Stoupáńí na horu v tropické oblasti je tak trochu jako cesta od rovníku k pólům. Teplota se s každými 200 m převýšení snižuje o jeden stupeň Celsia a vegetace se mění od tropického pralesa přes smíšený a severský les po vysokohorskou tundru, až dosáhne hranic věčného sněhu.
Blízko pólů a vysokých horských štítů přežívá pouze několik málo živočichů, jako medvěd lední v Arktidě nebo jaci v Himaláji. Nejvíce zvířat v polárnícha horských oblastech však nachází svůj domov u hranic věčného ledu - ve větrné tundře nebo dále v severských lesích.
KDE NAJDEME HORY A POLÁRNÍ OBLASTI
Alpy
Alpy se nacházejí v oblasti mírného pásma blíže k pólům, kde je hranice věčného sněhu a ledu poměrně nízko, ve 2 700 m. Pod touto hranicí se vegetace zonálně mění až po smíšený opadavý les. Tyto zóny jsou velmi proměnlivé v závislosti na poloze svahu vzhledem ke slunci.
Afrika
Sněhová hranice je v tropické Africe mnohem výše. Na nejvyšších štítech východní Afriky je to kolem 5 000 m, na hoře Kilimandžáro 5 895 m a 5 199 m na hoře Keňa. Pod touto sněhovou linií vegetace sestupuje přes alpínskou tundru až k akfrické savaně. Alpínská tundra je vystavena prudkému slunci ve dne a mrazivému chladu v noci, díky němuž se zde vyskytují unikátní rostliny.
Himaláj
Himaláj je nevyšším pohořím této planety, s nejvyšší horou světa Mt. Everest měřícím 8 850 m. Ve výšce nad 4 572 m jsou všechny štíty pokryté věčným sněhem a ledem. Pod touto hranicí sestupuje vegetace přes alpíńskou tundru k subtropickému lesu. V Tibetu, který leží v Himaláji, najdeme pusté, vysoko položené náhorní plošiny, kde je příliš chladno a sucho, než aby tam rostlo cokoli jiného než nízké alpínské trávy. Tento region je často nazývaný horská step.
HORSKÉ A POLÁRNÍ OBLASTI
Horské a polární habitaty mají hodně společného. Stejně extrémní prostředí lze nalézt pouze na nejvyšších vrcholech hor v rovníkové oblasti. V mírné zóně se taková stanoviště vyskytují níže. U pólů jsou v nulové nadmořské výšce.
Vysoké štíty hor
Úzké skalní římsy, strmé svahy a věčný chlad zde dovolují růst pouze lišejníkům, neboť na samých vrcholcích hor se nic jiného neuchytí. Horské štíty jsou vlastně arktické pouště.
Alpínská květena
V oblasti mírnhé pásma jsou patrné sezonní změny. Na jaře sníh, který pokrýval celé horstvo, roztaje až k hranici věčného sněhu. Na vysokohorských loukách právě pod touto hranicí rozkvetou drobné houževnaté alpínské byliny. Podobné květiny rostou na jaře i v Arktidě.
Mlžný prales
V tropických oblastech jsou nižší svahy hor často zahaleny v oblacíc. Roste zde hustý mlžný les, který je domovem mnoha vzácných rostlin a celé řady ohrožených živočichů, jako je třeba gorila horská.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama