Způsoby létání

3. prosince 2006 v 13:57 |  Ptáci
Ptačí křídla mívají různý tvar podle způsobu života jejich majitele. Krátká, zaokrouhlená křídla, jaká mají pěnkavi, jim dovolují provádět ve vzduchu rychlé obraty a jiné manévry. Sup má křídla dlouhá a široká, která mu umožňují využívat vzestupných teplých proudů vzduchu k plachtění. Rorýsi mají dlouhá srpovitá křídla, vhodná pro let vysokou rychlostí.
Třepotání
Třepotání vyžaduje množství energie. Poštolka se krátce tepotá nad vyhlédnutou kořistí předtím, než ji střemhlavým letem uloví. Kolibříci drží při letu na místě tělo v úhlu 45° a mávají při tom křídly dopředu a dozadu, namísto nahoru a dolů. Tak vzniká vztlak i při zpětném pohybu křídel.
Poštolka ve vzduchu
Kolibřík
VZLÉTÁNÍ
Věšina ptáků nakloní při vzletu tělo dopředu, pokrčí nohy, zárověň prudce švihne roztaženými křídly dolů a tak se dostane do vzduchu. Někteří větší ptáci, třeba albatrosy, mají se vzlétáním potíže, protože jsou dost těžcí. Musí proto běžet se široce roztaženými křídly proti větru, dokud pod křídly nevznikne dostatečný vztlak, který je udrží ve vzduchu.
PŘISTÁVÁNÍ
Při přistávání vzpřímá pták tělo a natáhne nohy dopředu k místu přistání na zemi nebo na vodě. Ocas rozprostře do šířky a tím přibrzdí, zatímco křídly rychle mává proti směru pohybu. Křidélko (alula) je při přistávacím manévru rozprostřeno, aby zabránilo propadnutí (náhlé ztrátě výšky) při snížení rychlosti.
PLACHTĚNÍ V TEPLÝCH PROUDECH
Suchozemští ptáci se širokými, okrouhlými křídly, například orli, supi nebo káňata, mohou kroužit vysoko na obloze, aniž by hnuli křídly. Dosáhnou toho tak, že využívají stoupající proudy teplého vzduchu - termickou konvekci. Slunce ohřívá zemi, ta zase ohřívá vzduch. Teplý vzduch je lehčí než studený, a proto stoupá vzhůru. Svým pohybem však vyvolá i klesání proudů studeného vzduchu. Stoupavých proudů dokáží někteří ptáci využít k plachtění, podobně jako piloti větrňů. Říká se tomu plachtění v termice.
Orel skalní
Sup
Káně lesní
Plachtění nad mořem
Velcí mořští ptáci mají dlouhá špičatá křídla, která jim umožňují klouzavý let. Patří mezi ně albytrosi, fregatky, rackové, burňáci a orlovci. Tito útávi využívají neustálého proudění vzduchu nad mořem. Vítr je nadnáší a oni mohou stoupat výše a výše bez jediného mávnutí křídel. Po dosažení určité výšky se spustí střemhlavým letem k hladině a naberou při tom vyšší rychlost. Pak opět vystoupají do výšky a vše se může opakovat. Tomuto způsobu letu se říká Dynamické plachtění.
Bližší seznámení
Typy létání
Ptáky je možné rozpoznat i podle toho, jako létají. Orli plachtí v kruzích ve stoupavých vzdušných proudech . Pěnkavy létají ve vlnovce a prudce přitom rozevírají a zavírají křídla. Kachny létají přímočaře prudkým letem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama