Dingo

28. června 2007 v 17:00 |  Psovité šelmy
Canis dingo
Délka: 0,72-1,1 m
Ocas: 21-36 cm
Hmotnost: 9-21,5 kg
Sociální jednotka: skupina
Stav ochrany: místy běžný druh
Rzšíření: Austrálie (les mírného pásma včetně zalesněné krajiny, tropický les, deštný les, otevřené biomy - louky, pastviny, vřesoviště, savany, pole a křovinaté plochy)
Tento pes byl a je považován za poddruh psa domácího (Canis familiaris dingo), nebo za poddruh předka psa domácího, vlka obecného C, lupus dingo, aneb za právoplatný a odlišný pravý druh.
Zbarvení srsti dinga kolísá od světle písčité barvy po temnou, červeně béžovou barvu. Kříženci dinga a psa domácího mohou vypadat velmi podobně, ale lze je rozlišit podle tvaru špičáků a trháků.
Dingo má nepravidelné bílé skvrny na čenichu, hrudi, břiše a na nohách, huňatý ocas, na konci někdy bílý.
Dingo pravděpodobně vznikl z psa domácího během posledních 10 000 let a nyní je schopen žít v mnohých přírodních terénech. Dingové se vyskytují v celé Austrálii kromě jihozápadní a a jihovýchodní oblasti, které jsou proti dingům oplocenym, aby nenapadali hospodářská zvířata.
Nahlíží se na ně jako na škůdce hospodářských zvířat a narušovatele opatření proti vzteklině. Psi podobní dingům se též vyskytují v přírodě nebo jsou polodivocí či částečně zdomácnělí v jižní a jihovýchodní Asii, na pevnině a na mnohých ostrovech.
Dingové se snado kříží s domácími psy a v některých částech Austrálie představují kříženci asi jednu třetinu dingů.
Potravu tvoří králíci, hlodavci, malí a střední klokani a ptáci. Dingo však oportunisticky využívá všech příležitostí a může se živit i ovocem, různými rostlinnými částmi a zdechlinami.
Sociálním chováním a systémem smeček připomíná vlka obecného.
Hierarchie ve smečce
Mladí samci bývají samotářští a potulní. Dospělý dingové obvykle tvoří ustálené smečky, ale tam, kde je populace řídká a silně roztroušená, žijí spíše v párech. Ve vrhu je obvykle pět štěňat, rodí se po třiašedesáti dnech březosti. Starší členové smečky je učí znát jejich postavení v hierarchii jemnými štípanci a jinými způsoby podřizování.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Simona Simona | E-mail | 20. srpna 2007 v 12:15 | Reagovat

ja vakt krasny blog

2 radektomek radektomek | E-mail | Web | 26. září 2007 v 17:24 | Reagovat

to je ale pekny zvire a dik za tohodle Dinga

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama