Liška polární

9. června 2007 v 14:14 |  Psovité šelmy
Alopex Lagopus
Délka: 53-55 cm
Ocas: 30 cm
Hmotnost: 4 kg
Sociální jednotka: skupina
Stav ochrany: běžný druh
Rozšíření: severní Kanada, Aljaška, Grónsko severní Evropa, severní Asie (Pobřežní pásma včetně plochých mořských břehů i útesů, pásma nad přílivovou zónou, mezi linií nejvyššího přílivu a odlivu a v mělkých vodách, Polární regiony včetně tundry a ledovců)
Liška polární (pesec) má dva barevné typy čili fáze. Lišky bílé fáze jsou v zimě skoro čistě bílé, a tedy výborně maskované ve sněhu a na ledu. Tato fáze se vyskytuje v pravé teundře, otevřených planinách bez stromů a s travnatými kopečky. Lišky modré fáze spíše ve smíšených pobřežních a křovinatých biomech a jsou v zimě světle šedohnědé s modrým odstínem.
Potrava lišky polární je velmi rozmanitá - hlavně lumíci, ale také ptáci, vece, krabi, ryby, hmyz, zdechliny tuleňů a kytovců, plody, semena a odpadky po lidech.
Socienty jsou taktéž měnlivé, skládají se z párů samec - samice, větších skupin nerozmnožujících se jedinců nebo rozmnožujícho se páru s pomocnými samicemi.
Hloubý rozlehlé nory se složitým systémem doupat pro úkryt a rozmnožování, Reprodukce těsně souvisí s dosupností potravy: když jsou hojní lumíci, je ve vrhu více než patnáct štěňat, zatímco v průměrném roce je šest až deset.
Letní kožichy
Letní srst lišky polární je o polovinu tenčí a řidčí než zimní. Lišky bílé fáze jsou v létě šedohnědé až šedé ma hřbetě a šedé na spodině těla; lišky modré fáze jsou hnědší a tmavší.
Balík srsti
Liška polární má malé uši. tupý čenich a ktrátké nohy a ocas, protože z těchto tělesných částí se teplo ztrácí nejrychleji. Všechny kromě nosu jsou porostlé hustou srstí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vicky Vicky | Web | 9. června 2007 v 17:02 | Reagovat

Ahoj na mym blogu je bloskovka a je celá o koníkách tak přijď!!! :o)

2 chemi chemi | Web | 11. ledna 2009 v 8:15 | Reagovat

mít tak lišku jako domácího mazlíčka...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama