Morgan

23. června 2007 v 13:23 |  Koně a poníci
Morgan se používá k honebnímu ježdění, skokovým soutěžím, drezúře a všem možným soutěžím pod sedlem i v zápřeži, hodí se i k westernovému a rekreačnímu ježdění, k tahu i k turistice na koni. Za svůj vznik vděčí fenomenálnímu hřebci bezpříkladné výkonnosti, Justinu Morganovi, nespornému praotci prvního amerického plemene.
HISTORIE
Justin Morgan, tmavý hnědák, nebyl vyšší než 14 pěstí (142 cm). Narodil se někdy mezi rokem 1789 a 1793 ve West Springfieldu v Massauchusets a původně se jmenoval Figure. V roce 1975 koupil učitel Justin Morgan, po němž dostal jméno. Uhynul v roce 1821. Pracoval velmi tvrdě u pluhu, při mýcení lesa i v tahu, ale přesto nebyl nikdy za celý svůj život poražen ani v soutěži zápřeži, ani při dostizích, pod sedlem ani v postroji. Všichni morgani jdou ve stopách Justina Morgana a jeho ještě slavnějších synů - Shermana, Woodburyho a Bullrushe. Plemeno mělo velký podíl na vzniku amerického klusáka, amerického jezdeckého koně i tennesíjského mimochodníka. Před epochou mechanizace byly právě remonty tohoto plemene nejhledanějším pro americkou armádu.
STAVBA TĚLA
Hříva: Hříva a kštice jsou bohaté, vlasiny jemné, hedvábné, nikdy hrubé.
Krk: Krk musí být středně dlouhý s výrazným hřebenem, hrdlo bez vady. Kohoutek je výrazný, jen o málo vyšší než než kříž.
Plece: Plece se správně správně svažují u kohoutku a jsou zvlášť silné. Krk je nasazen nízko nad ramenním kloubem.
Uši: Uši jsou zahrocené a posazené daleko od sebe.
Ocas: Výstavní morgan má vždy dlouhý vlající ohon; pokud se nepohybuje, dosahují žíně až na zem.
Záď: Oficiální standard Asociace amerických morganů vyžaduje dokonalou záď a dlouhé zadní nohy - obyčejně jsou velmi dobré.
Nohy: Morganovi holenní kosti jsou krátké. Ačkoliv jsou nohy štíhlé, jsou kostnaté a klouby jsou zvlášť dobře tvarované. Spěnky jsou silné, středně dlouhé a nepříliš strmé.
Trup: Trup je harmonický, hřbet krátký, široký a svalnatý. Hrudník je velký a kulatý, prsa široká a hluboká.
Zbarvení: Morgani bývají hnědáci, tmavý hnědáci nebo ryzáci. nikdy nejsou bílí, šedí nebo strakatí.
Kopyta: Všechna čtyři kopyta jsou obkrouhlá, středně velká, s hladkou a hustou rohovinou.
Hlava: Morgan má středně velkou hlavu čistých obrysů, plynule se zužující od žuchev k chřípí. Profil je rovný nebo lehce prohnutý, nikdy ne klabonosý. Chřípíje jemné, středně velké, pysky malé, pevné a nozdry velké. Oči jsou velké a jasné.
Výška: Výška se pohybuje mezi 143 - 154 cm a může být i o něco vyšší nebo nižší.
OSTATNÍ
Chod: Má dlouhý, rovný a pružný krok, klus je uvolněný,přímí, výborně vyvážený a sebraný, cval je hladký a lehký, přímočarý a vyvážený.
Temperament: Morgan je živý a odvážný kůň, snadno ovladatelný a inteligentní. Je to tvrdý všestranný kůň, velmi silný, s dokonalými proporcemi a vyniká velkou životností.
Výstavní kůň: Moderní morgan. okovaný pro vysokou akci, je populární na všech přehlídkách koní v Americe. Vždy ovladatelný a mnohostranný, pohybuje se s velkým ohněm a nedšením.
Hříbě morgana: Stylizované vyobrazení hříběte morgana v knize standardů Asociace chovatelů morganů v řadě znaků neodpovídá.
Klikni pro uzavření
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Slasy Slasy | 21. července 2007 v 21:51 | Reagovat

take se mi velmi paci kone....ale rodice mi nepovolie na nom jezdit =o(((

2 sarka sarka | 13. srpna 2007 v 20:50 | Reagovat

Slasy:a proc ti to nedovoli???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????,,

3 zuza zuza | 13. září 2007 v 13:02 | Reagovat

to to sou překrásní koně

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama