Zobáky a potrava

28. června 2007 v 18:02 |  Ptáci
Při hledání a zpracování potravy používají všichni ptáci své silné, ale přitom lehké zobáky. Během času se ptačí zobáky vyvinuly v ideálně tvarované nástroje, vhodné vždy pro tu potravu, kterou se daný druh živí. Příkladem může bát třeba dlouhý tenký zobák kolihy, která jím hledá potravu v měkkém bahně. Někteří ptáci, třeba papoušci nebo sokoli, používají k přidržování potravy i nohy.
Mrchožrouti a piráti
Sup mrchožrout je jakousi zdravotní policíí sava, pátrající po zbytcích potravy zanechaných ostatními zvířaty. Důležitou součást jeho potravy však tvoří také vejce. Malá vejce vezme sup do zobáku, mrští jimi o kámen a tak je rozbije. Pak může sníst tekutý obsah. Větší vejce, třeba pštrosí, jsou na to příliš, rozměrná, a tak si sup pomáhá jinak - vezme kámen a buší jím do vejce tak dlouho, dokud se nedostane dovnitř.
Fregatkyjsou spíše piráti než mrchožrouti. Pronásledují jiné mořské ptáky, dokud neupustí kořist, kterou nesou mládatům. Fregatky ji pak v střemhlavém letu zachytí.
Sup mrchožrout
Fregatka
Tvar zobáku
Zdá se, že při nejmenším tolik, kolik je zdrojů potravy, je i různých způsobů, jakým je ptáci využívají. Supové mají hákovité zobáky masožravců. Takový tvar mají také zobáky všech dravců. Zahnutý zobák jim slouží k trhání masa na menší kousky, které mohou spolknout. Papoušci trhají zahnutým zobákem místo masa ovoce a jejich zobák je krátký, aby s ním mohli louskat tvrdá semena. Všežraví ptáci, jsou jako sojky chocholaté nebo kosi, mají špičaté zobáky přizpůsobené lovu hmyzu a sbírání semen. Větší velikost zobáku jim dovoluje chytat i velké larvy a červy.
Hmyzožravci mají široké ostré zobáčky, kterými vybírají hmyz jako pinzetou, nebo ho mohou lovit v letu ve vzduchu. Husy mají široké vroubkované zobáky, které jim dobře slouží při trhání trávy. Protože ji nedovedou příliš dobře trávit, musí se pást téměř bez přestání.
Strdimilové se živí nektarem. Mají dlouhý tenký zobák, kterým z květů sají svou sladkou potravu.
Krátký silný zobák pěnkav dokáže vyvinout velkou sílu, potřebnou k rozlupování semen.
Supové čistí přírodu. Živí se zdechlinami a nemocnými zvířaty.
Sojka chocholatá je všežravá, a proto její zobák nemá speciální tvar.
Hmyzožravci lovící kořist ze vzduchu mají kolem zobáku štětinky, které jim v tom pomáhají.
Vodní strávníci
Plameňáci chodí se zobákem ponořeným pod hladinou a rychlými pohyby jazyka filtrují z vody drobné korýše. Zobouni létají těsně nad hladinou a pod vodu mají ponořenou jen spodní čelist svého podivného zobáku. Jakmile ucítí, že se zobáku dotkla rybka, okamžitě ho sklapnou. Tenkozobci mají zobáky ohnuté nahoru a při tom, jak s nimi přejíždějí po hladině sbírají vodní hmyz a jeho larvy.
BLIŽŠÍ SEZNÁMENÍ
Larva na vidličce
Na Galapážských ostrovech žije pták pojmenovaný pěnkava bledá, která dokáže při lovu potravy dokonce používat nástroje. Živí se hmyzem a jeho larvami. Po způsobu datlů dobívá svou kořist ze dřeva, ale nikoli za pomoci zobáku, nýbrž vhodně upravenými ostrými větvičkami nebo trny. Nástroj si pěnkava přidrží zobákem a latvu na něj nabodne jako na vidličku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama