Dorozumívání

2. července 2007 v 19:08 |  Ptáci
Skoro všichni ptáci mají nějaký hlas. Někteří zpívají, jiní jen volají. Jako volání se označují samostatné zvuky, zatímco zpěv se skládá z řady za sebou jdoucích tónů, které tvoří melodii. Přibližně polovina známých ptáků dovede zpívat i volat. Dravci a většina vodních ptáků umějí volat, ale nedovedou zpívat. Pelikáni a někteří čápi nevydávají hlas vůbec.
Syrinx
Ptáci mají zpěvný hrtan neboli syrinx umístěn na spodní části průdušnice, na rozdíl od člověka, který má hrtan s hlasivkami umístěn hned hned na jejím počátku. Drobné svaly ovládající synrix určují charakter všech zvuků, které ptáci vydávají, protože je již nemohou měnit ani jazykem, ani pomocí rtů či zubů. Proto mohou ptáci zpívat s otevřeným i zavřeným zobákem.
Jiné způsoby dorozumívání
Někteří ptáci vydávají zvuky sloužící k dorozumívání i jiným způsobem. Například samec jeřábka tluče v době toku křídly a vydává tak jakési bubnování. Podobně i datlové bubnují zobákem do kmenů stromů proto, aby ostatním datlům oznámili svou přítomnost.
Jeřábek kanadský
Datel
Pěvci
U většiny druhů zpívají pouze samci, a to převážně jen v době rozmnožování. Ke zpěvu vyhledávají vyvýšená místa na krajích svého teritoria. Zpěv varuje ostatní samce, že místo je již obsazeno a zároveň láká samice. Tomuto zpěvu se říká oznamovací.
Mláďata
Ptačí mláďata vydávají nejméně dva hlasy. Jedním upozorňují rodiče, že jsou hladová, a druhým jim oznamují, že jsou vyděšená nebo poraněná.
Dospělí ptáci
V zalesněném terénu, kde stromy nedovolují rozhled do dálky, komunikují ptáci výhradně zvuky. Například pěnkavy mají více než 25 různých volání. Někteří ptáci ,,rozumějí" i volání ostatních druhů ptáků. Dokáží například rozlišit, zda varování upozorňuje na nepřítele přicházejícího ze vzduchu, nebo po zemi.
BLIŽŠÍ SEZNÁMENÍ
Talentovaní imitátoři
Někteří ptáci napodobují hlasy jiných ptáků, a dokonce i jiné zvuky z okolí. Mezi velmi schopné imitátory patří třeba špaček. Papoušci a majny napodobují cizí hlasy většinou jen v zajetií. Naučí se napodobovat i lidskou řeč a hvízdání.
Špaček obecný
Ara ararauna
Majna Rothschildova
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama