Jihoamerické pampy

11. července 2007 v 22:32 |  Stepy
Tropické travnaté porosty Jižní Ameriky se od afrických savan značně liší. Africké savany jsou obrovské travnaté oblasti, kde se pasou početná stáda velkých zvířat. Jihoamerické pláně jsou mnohotvárnější, na mnoha místech se objevují močálovitá místa a husté keře. A tak místo pasoucích se stád býložravců tu najdeme spíš velké hlodavce, jako například kapybary a aguti, tapíry a pekari, a také spoustu ptáků.
PTÁCI NA ZEMI
Mnoho ptáků jihoamerických savan a pamp žije na zemi, neboť zde není dostatek stromů. Kromě nanduů hledají v trávě bobživu i tinamy, křepelky a pěnkavy pátrající po semínkách.
Nandu pampový
Nandu pampový je veliký pták, který sice neumí létat, ale dovede velmi rychle běhat. Přestože jejich stavy lovem a v důsledku obdělávání půdy prořídly, ještě dnes můžeme vidět třicetihlavá hejna. V době hnízdění se samec páří s několika samicemi. Pak si na zemi postaví mělké hnízdo, kde trpělivě sedí na vejcích všech svých samic.
HLODAVCI A VYDRY
Bažineté oblasti savan jsou ideálním prostředím pro velké hlodavce. Kromě kapybar, agutiů a nosálů červených (koati) se mezi rákosím prohání mnoho drobných hlodavců, například mary, divoce žijící morčata a myši. Vyskytuje se zde rovněž vydra obrovská, která je mnohem větší než její evropští příbuzní.
Kapybara
Kapybary jsou největší ze všech žijících hlodavců a dosahují délky až 1,25 m a váhy přes 55 kg. Jsou poměrně plaché a žijí ve skupinách na březích řek - objeví-li se nějaký predátor, například jaguár, rychle se potopí pod hladinu. V honbě za potravou prohledávají listí, ale v zemědělských oblastech občas kradou melouny a zrní.
PLAZI A OBOJŽIVELNÍCI
Bažiny a řeky skýtají dostatek prostoru pro mnoho plazů a obojživelníků. Kromě hadů, jako jsou hroznýši a chřestýši, tu objevíte kajmany, říční želvy, leguány a ještěrky, například rodu teju. Často zahlédnete jedovaté stromové žáby, například česky dosud nepojmenovanou Bufo rufus.
Hroznýš královský
Hroznýši patří k velkým škrtičům, kteří usmrcují svou kořist udušením. Polykají ji v celku a pak ji celou řadu dní tráví. Díky speciálně uzpůsobeným čelistem dokážou široce roztáhnout tlamu. Pozřou-li opravdu veliké sousto, napříkad celou kapybaru, je pohlcený živočich jasně patrný jako hrbol postupně se pohybující v těle hada.
DRAVCI
Ptáci a malý tvorové žijící v jihoamerických savanách představují bohatě prostřený stůl pro dravé ptáky, jako jsou například jestřáby, káně černá, karančo, čimago, sokoli, luňáci a lelkové. Kondor královský a havranovitý se na mršiny prudce střemhlav vrhají z výšky.
Kondor královský
Kondoři mají rozpětí křídel téměř 1,8 m. Živí se převážně zdechlinami. Jsou to dobří letci a celé hodiny tráví kroužením po obloze, přičemž pátrají po mršinách na zemi. Kondoři mají vynikající zrak a také čich, což je u ptáků neobvyklé.
RYBY
V řekách a mokřinách jihoamerických savan žije víc druhů ryb než v kterémkoli jiném srovnatelném habitatu. Najdeme zde tetry, zlaky nachové, drobnústky, nenasytné masožravé pirani, i jejich neškodné příbuzné: ryby kolosomy zvané pacu.
Piraňa
Pirani dosahují délky sotva 38 cm, ale plavou společně v tak obrovských hejnech, že svými jako břitva ostrými zuby dokážou za pouhých pár minut ohlodat velké zvíře až na kost. Ke kořisti je obvykle přiláká pach krve.
HMYZ
Jihoamerické savany jsou domovem obrovského množství hmyzích druhů, od much a brouků až po překrásné motýly. Převládajícím druhem jsou nicméně termiti a mravenci.
Mravenec
V tropické Jižní Americe žije přes 150 druhů mravenců. Své anglické jméno army ant čili ,,mravenec vojenský" získal jeden druh proto, že jeho příslušníci za kořistí pochodují hromadně. Nestaví si mraveniště, ale společně jich i přes milion nocuje pod širým nebem.
BÝLOŽRAVCI
Na travnatých pláních mnho velkých býložravců nenajdeme. Žije tu ovšem například lama huanako, jelenec pampový, mazama venezuelský a mazama zakrslý. Rozšířením dobytkářských rančů se tato stáda znatelně zmenšila.
Jelenec pampový
Tetto malý sudokopytník kdysi brázdil zejména argenstinskou pampu. Dnes ho zemědělská výroba a lov z těchto oblastí vytlačili, takže žije už jen v oblasti Cerrado a Gran Chaco.
VŠEŽRAVCI
Mezi všežravce patří mimo jiné i pekarovití, například pekari páskovaný, a tapíři. Oba druhy jsou vzdálenými příbuznými někdejších koní. Mravenců a termitů je všude tolik, že poslouží jako potrava i pro celkem velká zvířata, jako je mravenečník či pásovec. Dikobrazi se živí lodyhami rostlin a ovocem.
Pásovec obrovský
Pásovec obrovský je zavalité zvíře s krátkými končetinami, které dorůstá délky až jednoho metru. Pohybuje se pomalu, což je u stepních zvířat neobvyklé, ale za to je chráněn pevným pancířem z rohovitých destiček. Při napadení rychle odběhne do své nory nebo se stočí do klubíčka. Živí se hlavně termity, které vyhrabává z termitišť silnými zahnutými drápy na předních končetinách.
PREDÁTOŘI
Na travnatých pláních loví hlavně kočkovité šelmy: jaguár, kočka jaguarundi, ocelot a puma. Najdeme i další malé kočky, jako například kočku pampovou i dva druhy psovitých šelem: vzácný pes hřivnatý a ještě vzácnější pes pralesní (viz psovité šelmy).
Puma
Puma americká, jinak horský lev či kuguár, je elegantní kočkovitá šelma Severní i Jižní Ameriky. Dospělí jedinci dorůstají délky 3 m a váhy 100 kg. I přes tuto velikost se ale její hlas podobá jen hlasitějšímu mňoukání domácí kočky. Loví jen jelenovitou zvěř a lamy huanako.
LÉTAVÍ PTÁCI
Mnoho ptáků, které spatříme poletovat nad jihoamerickými savanami, jsou stěhovavé druhy, jako například rorýsi, žluvy a střízlíci. K místním druhům patří anhingy, datlové, papoušci, arové, hrdličky a lejskové. Z hmyzožravých ptáků je znám hrnčiřík, lenivky, kolibříci a tangary.
Leskovec červenoocasí
Tento pestrobarevný pták hřaduje v korunách stromů a kývavými pohyby hlavy pátrá po hmyzu. Když spatří kořist, spustí se střemhlav z větve a po útoku se opět vrátí na svůj hřad. Někdy zabíjí hmyz tak, že jím udeří o větev. Tito ptáci kladou 2-4 vejce do důlku v zemi, který vyhloubí samička.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 NN NN | 11. dubna 2008 v 16:27 | Reagovat

moc pekne stranky

2 LUCKA LUCKA | 13. listopadu 2008 v 20:19 | Reagovat

SES NECHUTNA PICA

3 Anna Anna | 20. listopadu 2008 v 17:33 | Reagovat

Fakt dobré stránky potřebovala jsem něco na projekt a tady sem to našla fakt super!!!!

4 eliksa eliksa | E-mail | 6. března 2009 v 12:17 | Reagovat

jsou to moc poekne stranky a pomohly mi mve skole dekujuu a at pomahaji  i jinzm lidem

5 Martin Martin | 29. března 2009 v 18:08 | Reagovat

mě teda taky pomohli jedna blbá učitelka nám dala projekt a tady sem našel co sem potřeboval

6 ???????????????? ???????????????? | 23. prosince 2009 v 19:43 | Reagovat

[2]: A co si myslíš že si ty????

7 anonym xD anonym xD | E-mail | 21. února 2010 v 20:37 | Reagovat

Díky za informace,hodili se mi při dělání referátu.

8 dr. Azbest dr. Azbest | 3. ledna 2011 v 17:33 | Reagovat

Boha! Pravopis!
Leskovec červenoocasí , stepy ...
Hruuuuza !!!

9 jakub jakub | 5. prosince 2011 v 11:27 | Reagovat

ses taky píča

10 Paquita Paquita | 2. února 2016 v 18:13 | Reagovat

skvela stranka

11 MarcoS MarcoS | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 13:24 | Reagovat

Přidal jsem svůj blog do oblíbených

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama