Migrace

7. července 2007 v 14:19 |  Ptáci
Dvakrát do roka se mnoho ptáků vydává na dlouhou cestu - migraci. Na jaře táhnou do severněji položených oblastí Evropy a Severní Ameriky, kde mají dostatek prostoru a potravy k tomu, aby zde přes léto úspěšně vyhnízdili. Než nastane zima, odstěhují se opět do jižních krajin, kde je tepleji a snáze se jim shání potrava. Příští jaro se vše opakuje.
Klíny na obloze
Mnoho velkých vodních ptáků, jako husy, labutě nebo kachny létá v klínových formacích ve tvaru písmene V. Na špici se jednotliví ptáci střídají, rozrážejí vzduch a vytvářejí vzdušné proudy, které ostatním pomáhají v letu.
Cesty
Někteří arktičtí rybáci dlouhoocasí vykonávají rekordní cesty od pólu k pólu a zpět dlouhé přes 36 000 km. Také chaluhy urazí na tahu téměř stejné vzdálenosti. Rorýsi obecní a budníčci větší hnízdí v Evropě a Rusku a přezimují v Africe a jižní Asii. Čáp bílý táhne v Africe přes rovník a přezimuje na jihu kontinentu. Američtí sokoli stěhovaví táhnou z Kanady až na jih Jižní Ameriky.
Čáp bílý
Sokol stěhovavý
Chaluha velká
Způsoby orientace
Ptáci, kteří táhnou ve dne, využívají pro svoji orientaci význačné body v krajině, například řeky a údolí, a řídí se také podle postavení Slunce. Ti, kteří táhnou v noci, se orientují podle postavení hvězd. Někteří, třeba holubi, umějí pro orientaci využít i magnetické pole Země.
Holub
Migrace v hejnech
Mnoho druhů ptáků táhne v obrovských hejnech kůli bezpečnosti před dravci. Hejno špačků může čítat až milion jedinců. Rodiče tak mohou dovést své potomky do teplých krajin, avšak u některých druhů táhnou jako první mláďata, staří ptáci až v druhé vlně.
Špaček obecný
BLIŽŠÍ SEZNÁMENÍ
Hibernace
V coloradské poušti v Severní Americe žije lelekm který je jediným ptákem, který hibernue. V zimě, když ubývá potravy, zalezou tito lelci do skalních trhlin a upadnou do zimního spánku. Zpomalí se jim srdeční tep i dýchání a jejich tělesná teplota klesne na polovinu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama