Námluvy a tokání

2. července 2007 v 20:43 |  Ptáci
Námluvy jsou často tou najnápadnější formou ptačího dorozumívání. Obvykle je na samci (kohoutovi), aby k sobě přilákal dvořením samici (slepici). Často musí svádět nelítostné souboje s ostatními samci. Způsoby, jak upoutat pozornost samic jsou různé - samci předvádějí nádherné opeření, zpívají, tancují, přinášejí samicím potravu nebo nabízejí postavená hnízda. Vlastnosti úspěšných samců pak přecházejí na další generace.
Působivý vak
Samec fregatky má na krku červeně zbarvený vak. V době toku ho nafukuje, až vypadá jako velký rudý balón připevněný pod zobákem. Doufá při tom, že tato ozdoba přiláká nějakou samici. Může tak sedět i několik hodin, než o něj některá ze samic projeví zájem a přopijí se k němu.
Stavby
Samci lemčíků staví na zemi zvláštní loubí z větviček, do kterého lákají samice k páření. Aby vzbudili jejich zájem, zdobí svou stavbu různými barevnými předměty.
Manželství
Při námluvách se vytváří mezi partnery určité pouto. U některých druhů trvá svazek jen do té doby, než vyvedou mláďata, jiné druhy, nnapříklad labutě, husy a čápi, uzavírají manželství na celý život. Samec motáka udržuje svazek s několika samicemi, které pak hnízdí v jeho teritoriu.
Zpěv
Drozd patří mezi pěvce. V době toku vyzpěvuje oznamovací píseň z různých vyvýšených míst svého teritoria. Ostatní samce se z doslechu odstěhují, některá ze samic však téměř jistě zůstane.
Turnaje
V době toku se samečci jespáků bojovných setkávají na místech nazývaných tokaniště. Pořádají tu souboje, při kterých roztahují peří na krku. Samice se spáří se samci, kteří v těchto turnajích získají převahu nad ostatními.
Krmení
Samec rybáka rajského obdarovává svou družku potravou. Tím jí naznačuje, že bude dobrý živitel, až nadejde čas snůžky a samice bude potřebovat více potravy.
Tanec
Jeřáby mají rituál námluv podrobně rozpracovaný. Samec se samici ukloní, poskočí nahoru a dolů a pak troubí, dokud samice neodpoví. Samice začne napodobovat jeho pohyby a nakonec je sladí do společného tance.
BLIŽŠÍ SEZNÁMENÍ
Rajka modrá
Samci rajek patří mezi nejkrásnější ptáky na světě. Mají překrásně zbarvené opeření, kterým se snaží přilákat samice. Při toku někdy někdy zaujímají neobvyklé pozice, aby krása jejich opeření co nejvíce vynikla. Samec rajky modré se zavěsí na větev hlavou dolů, rozprostře zářivě modrá pera na hrdle a vydává při tom volání podobné hlasu sirény.
*K rajce modré nemám obrázek*
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Klára Klára | E-mail | Web | 17. února 2009 v 17:44 | Reagovat

Jestli chceš mám obrázky rajky modré

2 a.solda. a.solda. | 23. února 2010 v 18:10 | Reagovat

Ahoj, máš hezkej blog. :)

3 monika monika | E-mail | 22. listopadu 2010 v 16:32 | Reagovat

je to super

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama