Norský lundehund

18. července 2007 v 11:35 |  Psi
Původ: Na ostrovech severního Norska Vaeroy a Rost, kde byl odpradávna používán k lovu papuchalků (alkovití ptáci). Díky reproduktivní izolaci se vyvinul ve svérázné plemeno s několika výraznými anatomickými odchylkami, které mu umožňovali pohyb v těžkém skalnatém terénu a vytaování papuchalků z jejich úzkých nor.
Popis: Malý kvadratický pes, lehčího typu. Od všech ostatních existujících plemen se odlišuje šesti prsty na každé tlapě, z nichž pět je plně funkčních, dále uvolněnými rameními klouby, jež dokáže roztáhnout do vodorovné linie, schopností zvrátit hlavu až na hřbet a vodotěsně uzavřít vnější zvukovod. Hlava středně velká, suchá, oči mírně šikmo položené, vztyčené uši trjúhelníkovitého tvaru. Trup kvadratický, s dlouhým a prostým hrudníkem. Ocas středně dlouhý, vysoko nasazený, hustě osrstěný, nesený stočený přes hřbet nebo svěšený. Zbarvení: %Cervenohnědé až plavohnědé, s černými konečky chlupů, černé nebo šedé, s býlími odznaky nebo bez nich. Velikost: Psi v kohoutku 35-38 cm, feny 32-35 cm. Hmotnost u psů asi 7 kg, u fen o kilogram méně.
Charakteristika: Veselý, živý, neúnavný. Vyžaduje důslednou výchovu, protože je poněkud svéhlavý. Staletí prožitá v těžkých podmínkách z něj učinila drsného a odolného psa, kterému nevadí celoroční pobyt venku.
Užití: Dřívě k lovu papuchalků, jenž však je dnes v Norsku přísně zakázán. V současnoti chován výhradně jako pes společenský, který je zároveň dobrým hlídačem.
Zváštní nároky: Potřebuje hodně pohybu, nejlépe v přírodě.
Výskyt: Vyskytuje se prakticky pouze ve Skandinávii.
Možná záměna: Malá postava a anatomické zvláštnosti (viz popis) záměnu prakticky vylučují.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama