Puli

23. července 2007 v 13:11 | Míninka |  Psi
Původ: Předkové puliho se zřejmě dostali do cýchodní Evropy v době stěhování národů s kočovnými asijskými pastevci. I když k přímé práci u ovcí byli jeho předkové využíváni po celý středověk, plánovitý chov začal až v roce 1910 zásluhou doktora Raitsise, který popsal a roztřídil všechna maďarská ovčácká plemena.
Popis: Středně velký pes obdélníkového formátu se zvláštní provazovitou srstí, která by měla dosahovat až k zemi. Na rozdíl od většiny ostatních dlouhosrstých plemen se požaduje srst zplsnatělá, ovšem v navzájem oddělených šňůrkách. Hlava poměrně malá, ukrývající se v chlupech, stejně jako uši a oči. Ocas zatočený nad hřbetem a rovněž bohatě osrstěný. Zbarvení: černé (příp. s rezavohnědým nádechem), všechny odstíny bílé a šedé. Velikost: psi 40-44 cm, feny 37-41 cm, hmotnost v rozmezí 9-18 kg.
Charakteristika: Živý a energetičtí psi, velmi vytrvalí, vitální, odolní vůči nepřízni počasí. Exteriér začal hrát v chovu roli až v posledních desetiletích, přičemž je stále přikládán velký význam tomu, aby si psi zachovali typický temperament.
Zvláštní nároky: Velmi náročný na péči o srst, která nevíc probíhá úplně jiným způsobem než u většiny dlouhosrstých plemen. Nerozčesává se, ale rozplétá a rozsříhává nůžkami. Udržet ji v dokonalé čistotě je prakticky nemožné, i proto se puli více než pro držení v bytě hodí k trvalému pobytu venku.
Užití: Ovčácký pes, dnes většinou chovaný jako neobvyklý společník a spolehlivý hlídač.
Výskyt: Mimo Maďarsko vzácný, častěji se chová jen v USA. V několika exemplářích se vyskytuje i u nás.
Možná záměna: S velmi vzácným španělským vodním psem (perro de afua Espaňol), jenž působí celkově méně ušlechtilím a úpravným dojmem, má kratší srst, bývá vyšší a může být i hnědý nebo dvojbarevný. S komondorem, který je výrazně vyšší a vždy bílý.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zuzanečka Zuzanečka | Web | 25. července 2007 v 14:13 | Reagovat

Ahoj pokud máš nějakého domácího mazlíčka tak se zapoj do mé soutěže o nejhezčího domácího mazlíčka budu moc ráda a nebo je tam i soutěž o nej vtip k obrázku který uvidíte..;-)...a je tam i bleskovka č.17

2 Evitka Evitka | E-mail | Web | 29. září 2007 v 20:45 | Reagovat

Ahoj. Znáte někdo krásnějšího psa, než je puli? Nechápu, jak bez něj někdo může žít.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama