Rhodéský ridgeback

19. července 2007 v 9:10 | Míninka |  Psi
Původ: Pochází z Jižní Afriky, kde byl vyšlechtěn z původních psů afrických Křováků a evropských plemen, která si přivedli holandštní přistěhovalci (mastifů, dog, erdelteriérů, chrtů, bladhaundů). Od roku 1922 má svůj standard, od roku 1924 mezinárodně uznaný.
Popis: Větší silný a svalnatý pes s pruhem obrácené srsti na hřbetě. Hlava dlouhá, mezi ušima široká, s plochou lebkou, výrazným stopem a suchými pysky. Oči dále od sebe, kulaté. Uši vysoko nasazené, středně velké, u nasazení široké a pozvolna se zužující, přiléhající k hlavě. Krk delší, silný, bez laloku. Tělo s hlubokým prostorným, ale ne příliš širokým hrudníkem, pevným hřbetem a dobře osvalenými žebry. Končetiny rovné, silné, osvalené, suché. Ocas u kořene silný, postupně se zužující, nesený v mírném zatočení vzhůru. Srst krátká, hustá, hladká a lesklá, s charakteristickým ,,ridgem", tedy pruhem obrácené srsti na hřbetě. jež je typickým znakem plemene. Zbarvení: Světle až červeně pšeničené. Velikost: ideální kohoutková výška u psů 63-68 cm, u fen 61-66 cm při hmotnosti 30-38 kg.
Charakteristika: Živý, pohyblivý a vytrvalý pes, aktivní i při vysokých teplotách. Vůči cizím si uchovává odstup, vůči své rodině je oddaný a ve vztahu k dětem spolehlivý.
Zvláštní nároky: Vyžaduje hodně pohybu v přírodě a důsledné vedení bez přílišné tvrdosti. K jeho zvlásnutí je zapotřebí i fyzická síla. Hodí se spíše do domu se zahradou než do městského bytu.
Užití: Původně lovecký pes, užívaný dokonce i k lovu lvů, ale také ke střežení stád dobytka před nebezpečnými šelmami. Dnes převážně společenský pes sportovního typu, dobrý hlídač.
Výskyt: Ještě nedávno velmi vzácný, dnes je na vzestupu. Stále populárnější i u nás.
Možná záměna: Pouze s thajským rigdebackem, jenž jako jediný má rovněž ridge na hřbetě, je však vzácnější, výrazně menší a má vztyčené uši.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sabinka sabinka | E-mail | Web | 19. července 2007 v 18:08 | Reagovat

pokud by jsi chtěla tak můžeš přihlásit svůj blog do soutěže o nej blog na www.zelva-pes-krecek.blog.cz a nebo na můj mail mosnerova.sabina@seznam.cz podrobnosti uveřejním

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama