Sladká vůně Porta

25. července 2007 v 16:07 | Míninka |  Nejkrásnější města světa
VÍNO A SARDINKY DOPOMOHLY MĚSTU NA ŘECE DOURO K BLAHOBYTU.
Příjezd: Mezinárodní letiště Sá-Carneiro 10 km severně od Porta.
Nejvhodnější doba pro návštěvu: Polovina března až začátek června, září až začátek listopadu.
Ubytování: Hotely všech kategorií.
Spropitné: 5-10 % z účtované částky. Extra příplatky za zvláštní služby.
Místní speciality: Tripas - vnitřnosti.
Extra tip: Polodenní výlet k mořským lázním Foz do Douro při ústí řeky, k přístavišti u Atlantského oceánu Porto de Leixoes a k románsko-gothickému obrannému kostelu ze 14. století v Leca de Brazilio.
Počínaje čistým románským stylem nejstarších cískevních staveb až po vzletnou secesi Café Majestic - sotva existuje nějaká architektonická výrazová forma, jejíž prvky by návštěvník v Portu neobjevil. Druhé největší město Portugalska sice neoplývalo žádným koloniálním bohatstvím, zato mělo ctižádostivé radní, církevní hodnostáře a měšťanské mecenáše, kteří značně dbali na to, aby se představy o kráse panující v jejich době promítly do architektonické podoby města.
Kolem roku 200 př. n. l. založili Římané 6 km nad ústím řeky Douro do Atlantského oceánu ne jejím severním břehu obchodní osadu, kterou nazvali Portus Cale (přístav Cale). Z tohoto označení byl později odvozen název země Portugal, tedy Portugalsko. Na stejném místě vzniklo postupně přístavní město Porto. Vizigóti si později toto místo zvolili za sídlo biskupa. Po 300 let trvající nadvládě Arabů se Porto v 11. století stalo hlavním městem tehdejšího hrabství Portugal.
Portus Cale
Osídlování centra města bylo ve středověku mimořádně komplikované. Proto vytvoření stavebních základů někdy až pětipodlažních panských domů musela být na žulovém svahu nad Dourem vytesána terasa za terasou. Na nejvyšším místě byla ve 12. století vystavěna katedrála, která od těch dob jako symbol vzdoru převyšuje svými dvěma hranatými věžemi městskou čtvrť. Katedrála se začala stavět v románském slohu, ale později se při stavbě uplatnily prvky slohu nového, gotiky. O několik měsíců dříve byla dokončena stavba nejstaršího kostela v Portu, románského Sao Martinho de Cedofeita, jehož originální jméno (,,cedo feita" znamená doslova ,,rychle udělaný") oslavuje pracovní tempo stavitelů.
ANGLICKÝ RECEPT
Výstavba byla financována především ze zisků, které přinášel kvetoucí obchod s vínem z horního povodí řeky Douro. Již Římany oceňované portugalské červené se jako ,,ušlechtilé víno" dostalo až do Velké Británie. Roku 1860 smíchal jeden anglický obchodník normální červené víno kvůli delší trvanlivosti s trochou pálenky - a výsledky byly nečekané; britští zákazníci byli nadšeni novým aperitivem.
Portské víno se rychle proslavilo po celém světě. Receptura byla sice později trochu pozměněna a začalo se vyrábět portské s různou mírou sladkosti, ale odbyt neustále stoupal. V současnosti vlastní britští, holandští a němečtí velkoobchodníci na jižním předměstí Vila Nova de Gaia obrovské sklady portského vína, z nichž se v bezvětrných dnech vznáší nad Dourem a protilehlou historickou částí města svůdně sladká vůně.
Také vývoz konzervovaných sardinek a korku přispěl k prosperitě Porta stejně jako v pozdější době rozrůstající se textilní průmysl. V západní části historického centra začali vyrůstat - poprvé v městském uspořádání - moderní obchodní a obytné čtvrti s velkolepě pojatými náměstími, širokými ulicemi a parkovými plochami. Na konstrukci novodomých mostů vedoucích přes řeku Douro se podíleli slavní inženýři, například Gustave Eiffel, architekt slavné pařížské věže. Jako zázrak techniky byl roku 1886 oslavován most Ponte de Dom Luis I.., jehož dvě vozovky spojují ve výšce 10 a 68 m centrum Porta se čtvrtí obchodníků s vínem.
Za duševní základ úspěchu se v Portu iznačují občanské cnosti houževnatost a touha po svobodě.
V pozdním středověku prosadilo nměšťanstvo po špatných zkušenostech se šlechtou privilegium, podle něhož se ve městě nesměl usadit žádný urozený člověk. Několikrát zde došlo k povstání proti přestupkům vrchnosti. Také Napoleonova vojska zde v roce 1808 utrpěla krutou porážku. Jako první město Portugalska se Porto roku 1891 vzbouřilo proti monarchii a i od diktátora Salazara (1889-1970) si udrželo výrazný odstup.
KULTURNÍ METROPOLE EVROPY
Pýchu mnoha z asi 300 000 obyvatel města ovšem stále ještě uráží fakt , že portské víno je ve světě známější než samo krásné Porto. Alespoň na vlastním kontinentu se však i na této zkušenosti roku 1994 alespoň něco změnilo. V tomto roce bylo totiž Porto spolu s dalšími městy prohlášeno za ,,evropské město kultury", což je titul, který zvyšuje turistickou atraktivitu oblasti.
Místní obyvatelé se rádi návštšvníkům pochlubí historickými budovami, jako je například domělé rodiště, Jindřicha Mořeplavce (1394-1460), který se sice po moři neplavil, zato však mořeplavbu ovlivnil tím, že kromě jiného podporoval vývoj nového typu lodi, karavely, jež měla lepší plavební vlastnosti a větší manévrovací možnosti než původní typy lodí.
Turisty ovšem nejvíce přizahují staré malebné čtvrti, jako je například spleť uliček vedoucích na náměstí Ribeira, a sladká vůně portského vína. V institutu Solar Vinho do Porto je v současnosti možno ochutnat 200 různých druhů portského.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sabinka sabinka | E-mail | Web | 27. července 2007 v 11:35 | Reagovat

gratuluju! postupuješ do 3. kola soutěže o nej blog na stránce www.zelva-pes-krecek.blog.cz... Přeju hodně štěstí do dalších kol

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama