Smysly

2. července 2007 v 17:23 |  Ptáci
Pro převážnou většinu ptáků jsou nejdůležizějšími smysly zrak a sluch. Tyto dva smysly mají ptáci mnohem citlivější než člověk. Na rozdíl od lidí mají oční bulvy více zploštělé. Proto mají v hloubce ostrosti jak blízké, tak i vzdálené předměty. Čich a chuť mají ptáci daleko slabší.
Hmat
Mnozí dlouhozobí ptáci, jako napříkad bekasina, mají špičku zobáku bohatě vybavenou hmatovými receptory. V hlubokém bahně pak dokáží doslova vyhmatat svou potravu
Bekasina větší
Zrak tučňáků
Tučňáci nevidí, pro umístění očí po stranách hlavy, plasticky, a proto při lovu ryb pod vodou používají raději echolokace, podobně jako delfíni.
Zorné pole
Obě oči dov poskytují skoro stejný obraz, který se vzájemně překrývá. Tomu se říká binokulární vidění, tzn. vidění ,,oběma očima", které dovoluje živočichům dobře odhadnout vzdálenosti, což je důležité zvláště pro lovce. Sluky mají oči umístěné po stranách hlavy a jejich zorné pole zabírá celý obzor (360°). Každé oko však vidí jiný obraz a jen malá část zorného pole vpředu i vzadu je vnímána plasticky. Dobře však vidí své nepřátele, ať se přibližují z jakékoliv strany.
Sova pálená
Sluka
Echolokace
Gvačaro jeskynní z Jižní Ameriky a salangana z Asie hnízdí v jeskyních podobně jako netopýři se orientují echolokací. Při vletu do jeskyně začnou tito ptáci vydávat mlaskavé zvuky a podle jejich ozvěny od stěn určují svoji pozici, takže bez nesnází naleznou i hnízdo. Echolokace však u nich není tak dokonalá jako u netopýrů, protože používají zvuk nižší frekvence.
Salangana
Sovy
Sovy mají vynikající zrak, ale ještš lepší sluch, přestože nemají ušní boltce. ,,Ouška" na hlavě jsou jen péřové útvary a pro vnímání zvuku nemají význam. Mnohé sovy mají uši na hlavě uloženy v rozdílných úrovních. Sova pak vnímá zvuk každým uchem s nepatrným časovým rozdílem a to jí umožňuje přesnější zaměření kořisti i bez použití zraku.
BLIŽŠÍ SEZNÁMENÍ
Čichem za potravou
Kivi je nelétavý pták z Nového Zélandu. Má velmi slabý zrak a za potravou se vydává v noci. Při lovu červů a larev využívá výborně vyvinutý čich. Má dlouhý tenký zobák, na němž jsou nozdry místo u kořene umístěny až na špičce. Může tak ucítit potravu až 10 cm hluboko pod zemí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 PamelaMANNING26 PamelaMANNING26 | E-mail | Web | 28. prosince 2011 v 19:44 | Reagovat

If you are willing to buy a house, you would have to receive the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/personal-loans">personal loans</a>. Furthermore, my father all the time uses a consolidation loan, which supposes to be the most firm.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama