Stavba hnízda

3. července 2007 v 14:03 |  Ptáci
Ne všichni ptáci budují hnízda. Lelci a někteří dravci kladou svá vejce na holou zem. Mnoho druhů ptáků svá hnízda lepí z různého materiálu.Drozdi a sojky chocholaté používají bláto, kolibříci pavučiny. Rorýsi stavějí svá hnízda z vlastních lepkavých slin.
Hrnčiřík
Hrnčiřík rezavý z Jižní Ameriky staví z jílu hnízda v podobě koulí, jež vyhlížejí jako starobylé pece chleba.
Papuchalci
Papuchalci hnízdí v koloniích poblíž moře. Vejce kladou do opuštěných nor, nebo si vyhrabávají vlastní.
Misková hnízda
Tvar hnízda ve tvaru misky je ze všech nejčastější. Použáví ho i králíček obecný. Každý druh má svůj ,,recept" na stavbu a podle tvaru hnízda a použitého materiálu jej lze i dost přesně určit. Králíček staví své hnízdo z mechu a pavučin až na samém konci větví, kam za ním nemohou nepřátelé. Také pěnkavy používají ke stavbě pavučiny, mech a trávu a jejich hnízda jsou vystlána chmýřím.
Králíček obecný
Sliny a bláto
Vlaštovčí hnízda na stěnách, pod střechami budov nebo v jeskyních mají tvar misek a jsou slepena slinami z kuliček bláta vyztuženého stébly tráv. Materiál pro stavbu vyhledávají vlaštovky v kalužích za letu. Jednotlivá hnízda jsou umístěna často velmi blízko sebe. Vlaštovky loví hmyz za letu, a proto si nekonkurují s ptáky lovícími na zemi.
Šití
Krejčiříci žijí v Asii a Austrálii. Jsou pozoruhodní tím, že sešívají listy do podoby jakéhosi vaku, ve kterém pak vystavějí hnízdo. Místo jehly používají své zobáky a za nitě jim slouží rostlinná vlákna.
BLIŽŠÍ SEZNÁMENÍ
Společné bydlení
Snovači jsou drobní ptáci obývající Afriku a Asii. Často staví svá hnízda ve velkém množství na jednom stromě. Snovač pospolitý z jižní Afriky staví na stromě nejprve společnou střechu, pod kterou si pak jednotlivé páry postaví svá hnízda v podobě visutých košíků. Hnízda jsou složité spletena z trav a stábel rákosu.
*Ke snovačovi pospolitému nemám foto*
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama