Vejce a líhnutí

6. července 2007 v 14:54 |  Ptáci
Často ještě před dokončením hnízda začíná samice snášet vejce. Mnoho druhů snáší denné jedno vajíčko, ale většinou jim to trvá poněkud déle. Počet vajíček zavisí na tom, jakou mají mláďata šanci přežít. Albatros snáší pouze jediné vejce, protože je dlouhověký a má poměrně málo nepřátel. Kachny mívají obvykle nepřátel mnoho, a proto kladou i více než 20 vajec, aby aspoň některá mláďata přežila.
Vjíčka jsou různá
Vajíčka snášená v otevřeném terénu jsou obvykle zbarvena tak, aby měla stejnou barvu jako okolí. Taková vejce mají třeba kulíci. Vejce sov jsou ukryta před zraky nepřátel, a proto musejí být barevná. Alkouni snášejí vejce na skalní římsy nad mořem, proto mají kuželovitý tvar, aby se neskutálela.
Sovy mají vejce čistě bílá.
Alkouni mají kuželovitá vejce.
Kulíci mají maskovaná, kuželovitá vejce.
Vývoj vejce
Uvnitř čerstvě sneseného vejce je na povrchu žloutku tzv. zárodečný terčík. Žloutek a vaječný bílek tvoří veškeré zásoby živin pro zárodek (embryo) po celou dobu jeho vývoje. Před tím, než se mládě začne z vajíčka proklubávat, vytvoří se mu na zobáku zvláštní výrustek, tzv. vaječný zub. Ten mu pomáhá při rozbití skořápky. Doba inkubace, to znamená doba, po kterou se mládě vyvíjí uvnitř vejce, závisí na druhu ptáka.
Líhnutí
Když je mládě ve vejci dostatečně vyvinuté, udělá nejprve do skořápky malý otvor, aby mohlo začít dýchat. Je to pro něj vyčerpávající práce a mládě pak může po několik hodin, či dokonce dní, odpočívat.Konečná fáze líhnutí pak trvá obvykle méně než hodinu.
Dva typy mláďat
Čerstvě vylíhlá mláďata vyžadují rozdílnou péči rodičů. Ptáci jako třeba kulíci, kachny nebo bažanti mají mláďata, která hned po vylíhnutí opouštějí hnízdo. Dobře vidí, umějí chodit a sama se živí. Říká se jim nekrmivá. Krmivá mláďata (nidikoidní) se líhnou slepá, holá a jsou odkázána na potravu od rodičů. V hnízdě setrvávají do doby, než se naučí létat. Taková mláďata mají třeba pěvci a dravci.
Kulík nilský
Bažant obecný
Kachna (samice)
BLIŽŠÍ SEZNÁMENÍ
Tabon holubí
Samec australského tabona holubího staví z tlejících rostlin obrovské hromady, které přikrývá pískem. Do nich snášejí samice vejce, která se vyvíjejí v teple vznikajícím při hnití rostlin. Samec udržuje vhodnou teplotu přihrabáváním nebo zmenšováním hnízdní hromady. Mláďata se líhnou asi za 4 měsíce.
Toto je Tabon Scrubfowl nikoli tabon holubí... K tabonovi holubímu nemám obrázek... Vím jen, že má černé opeření.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Pepa Pepa | E-mail | 16. listopadu 2009 v 10:52 | Reagovat

Dobrý den,kde se dají sehnat nějaká vajíčka?

2 BallardSILVIA22 BallardSILVIA22 | E-mail | Web | 9. února 2012 v 5:13 | Reagovat

If you're in the corner and have no cash to get out from that point, you would need to receive the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/home-loans">home loans</a>. Just because it should help you for sure. I take consolidation loans every single year and feel good because of this.

3 amanda amanda | 10. května 2012 v 21:50 | Reagovat

dobry den pottreboovala bych vedet jak dlouho trva nez se vylihne holubi vajicko
Dekuji

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama