Vidět a vychutnat si Madrid

2. srpna 2007 v 23:39 | Míninka |  Nejkrásnější města světa
NEJLEPŠÍM PRŮVODCEM PO ŠPANĚLSKÉM HLAVNÍM MĚSTĚ JE NÁHODA.
Přijezd: Mezinárodní letecké spojení.
Nejvhodnější doba pro návštěvu: Jaro a podzim
Ubytování: K dispozici jsou hotely všech cenových kategorií. Blízko centra nedaleko obrazárny Prado se nacházejí například Belle-Epoque-Hotel Palac a slavný Ritz, jež jsou však velmi drahé.
Spropitné: Asi 5% z účtované částky.
Extra tip: Palác El Escorial dostavěný v roce 1584, středověká města Segovia a Toledo.
Tomu, kdo se pokusí projít v Madridu systematicky všechny pamětihodnosti, hrozí, že jeho záměr ztroskotá již jen na jejich množství. Trocha plánování sice neškodí, ale hlavní město Španělka, které návštěvníkům nabízí nepřeberné množství smyslových vjemů, je nejlepší si vychutnat tak, jak je naservíruje náhoda - při bloudění ulicemi a při chvilkách ve venkovních kavárnách a barech tapas.
Již cestou z letiště do centra si příchozí může vychutnat velkoměstský ráz Madridu. Cesta vede přes široké bulváry plné zeleně, přes obrovská, většinou kruhová náměstí a kolem pompézních architektonických staveb. Míjí hlavní poštu, která svým stylem připomíná svatební dort, anticky působící triumfální oblouky, banky skrývající se v budovách připomínajících renesanční zámečky, ale i hypermoderní mrakodrapy, jako jsou oba (záměrně) šikmé výškové domy - dvojčata v Puerta Europa dostavěném roku 1996.
Historie Madridu začala na západním okraji historického středu města, kde postupem času vyrostl monumentální královský palác. Právě zde na horním břehu Río Manzanares si nechal roku 852 arabský dobyvatel emír Muhammad I. postavit Alcázar, pevnostní palác Mayrit. Po vyhnání Maurů v 11. století používali křesťanští panovníci Alcázar jako lovecký zámek a z jména Mayrit se vyvinul název Madrid užívaný pro přilehlou malou osadu. Z Madridu se pak roku 1561 stalo hlavní město Španělska.
Alcázar
KRÁLŮV ÚTĚK OKNEM
Ještě téměř 200 let sloužil Alcázar jako rezidence katolických králů, pak roku 1734 vyhořel a byl nahrazen Palaciem Real, zámkem desekrát větším než londýnský Buckinghamský palác. Řada jeho sálů s nástropními freskami, zlaceným štukováním a lustry o hmotnosti téměř 100 kg se zdá být téměř nekonečná. Jako poslední král zde sídlil Alfons XIII., který roku 1931 ve strachu před demonstrujícími republikány uprchl oknem vedoucím na terasu do exilu. Současný král Juan Carlos I. používá tuto monumentální stavbu již jen k reprezentačním účelům, například pro přijímání státních delegací.
Na portrétech malovaných dvorními malíři mají monarchové, kteří Palacio Real obývali, pěkné a ušlechtilé obličeje. Skutečnosti bližší jsou portréty shlížející ze stěn muzea Prado. Některé z panovníků habsburské linie zachytil ve věrnější podobě například slavný Velasquez. Také Tizian zobrazil na jednom portrétu Karla V., teprve 27letého, ale churavějícího krále již jako starce. Spíše jako demaskující než idealizující působí v sále 32 Goyův skupinový portrét rodiny krále Carlose IV.
Na náměstí Mayor, nejkrásnějším náměstím Madridu, přihlížela vrchnost ze svého balkónu popravám, býčím zápasům a upalování kacířů. V součastnosti slouží tato volná plocha obklopená šlechtickými domy obyvatelům Madridu jako ideální místo na venkovní posezení u kávy nebo aperitivu, čtení novin, diskutování s přáteli nebo pouhé němé pozorování všeho, co se děje kolem.
SMĚS RŮZNÝCH STYLŮ
Ať již de člověk z Plza Mayor kamkoliv, vždycky se dostane do některé části města. V jeho bezprostřední blízkosti se nacházejí pokroucené uličky, průchody branami, schůdky a náměstíčka starého města. Mnoho domů má ještě fasády podle habsburského vkusu, které by mohli zrovna tak dobře stát ve staré Vídni nebo v Santa Cruz, původně vězení, dnes budova ministerstva zahraničních věcí.
Madrid je jakýmsi muzeem architektonických stylů pod širým nebem. Historická kaple del Obispo je příkladem přísně gotického slohu, zatímco jeden z nejkrásnějších iberských portálů může návštěvník obdivovat na starém hospicu, který se v průběhu dějin proměnil v muzeum.
U příjemného náměstí Plaza de Santa Ana potěší oko budova Teatro Espanol ve stylu ušlechtilého klasicismu, na Plaza de Cibeles zase Španělská banka postavená ve stylu víděňské zdobné neorenesance. Styl art deco v jeho čisté formě nabízí na Gran Via multikino Palacio de la Música, styl art nouveau - španělskou secesi - zastupuje budova Autorského svazu.
Návštěvník, který dokáže všechny zajímavé památky oběhnout za několik hodin, si zaslouží něco na posilněnou. Naštěstí je vždy na dohled bar nevo taverna, které ke každému nápoji servírují famózní ,,tapas" (tučné jednohubky). Tapas mohou být naložené mušle, kousek tortilly, sýr, šunka, olivy nebo speciální laskominy mistra kuchaře. Bez nich by člověk patrně těžko přečkal čas až do večeře, která se v restauracích začíná servírovat nejdříve ve 22 hodin.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama