Šťastné časy v Córdobě

27. října 2007 v 18:45 | Míninka |  Nejkrásnější města světa
,,LES" SLOUPŮ PŘIPOMÍNÁ SKVĚLOU MINULOST MĚSTA.
Světadíl: Evropa
Stát: Španělsko
Příjezd: Nejbližší mezinárodní letiště je v Seville (125 km) a v Maláze (195 km).
Nejvhodnější doba pro návštěvu: Březen až červen, konec září až říjen.
Ubytování: K dispozici je bezpočet hotelů všech kategorií stejně jako malé penziony. Doporučit lze hotel Amistad u starých městských hradeb.
Spropitné: Až 10% z účtované částky.
Téměř půl století po dobytí Andalusie maurskými bojovníky roku 756 vjel do Córdoby v čele svého vojska mladý, velice vzdělaný muž: Abd ar-Rahmán I., syn Berberky a posledního umajovského chalífy z Damašku. Jeho vstupem do města začal rozkvět starého obchodního místa v jednu z nejsvobodnějších a nejbohatších metropolí starého světa.
ÚNIK Z KRVAVÉ LÁZNĚ
Syn chalífy měl za sebou šest dramatických let. Perští Abbásovci zavraždili jeho otce a zbytek rodiny, aby se zmocnili trůnu. Jako jediný tehdy ve svých 12 letech unikl krvavé lázni a ukryl se v berberské komunitě své matky v pohoří Atlas. Ze severní Afriky přešel později do jižního Španělska, najal si hordu nomádských jezdců a u Sevilly s nimi připravil guvernérovi z Córdoby, místodržiteli Abbásovců, a jeho vojákům krutou porážku.
Abd ar-Rahmán I. se pak bez zaváhání prohlásil vládcem córdobské provincie a jmenoval ji nezávislým emirátem, z něhož později vzešla chalífovská říše Al-Andaluz. Vzpouru zorganizovanou jedním z vrahů svého otce potlačil, jejím vůdcům nechal useknout hlavy a nabalzamované je pak poslal do Bagdádu. Přes své válečnické vystupování spravoval Abd ar-Rahmán I. vnitřní záležitosti svého emirátu s tolerancí a velkorysostí. Prestože sám vyznával jedině Islám, v emirátu toleroval i jiná náboženství.
Multikulturní měšťanská společnost složená z všestranně nadaných Arabů, Berberů, Židů a Vizigótů umožňovala rychlý hospodářský rozvoj. Nová řemeslná odvětví, jako například tkaní hedvábí, dosahovala vynikajících výsledků, vzkvétala také výroba úmělecky tvarovaných kachlů. Půda do té doby ležící ladem se používala v orientálních zahradách nebo při vysazování citrusových plodů a exotické zeleniny.
SPOR VZDĚLANCŮ
Po smrti Abd ar-Rahmána I. v roce 788 podporovalí jeho umajjovští následovníci další rozvoj Córdoby, která se proměnila v hospodářské a duchovní centrum starého světa. Na univerzitách přednášeli vzdělanci a učenci z různých kulturních kruhů, disputovali zde arabští a židovští filozofové. Neomezeni církevními zákazy mohli studenti medicíny při hledání nových poznatků pitvat mrtvá těla. Nemocnice v Córdobě patřily v té době k nejpokrokovějším.
V 10. století měla blahobytná Córdoba asi jeden milion obyvatel, což je třikrít více než dnes. Stály zde skvostné paláce a mešity. Hlavní ulice byly dlážděné a v noci osvícené loučemi. Se svými 113 000 obytnými domy, 80 školami, nejméně 50 nemocnicemi, 900 lázeňskými domy, několika knihovnami a asi 80 000 řemeslnými dílnami předčilo hlavní město Al-Andaluzu všechny královské rezidence všech kontinentů. ,,Na západě září oslňující ozdoba světa, Córdoba!" Nadšeně opěvovala město v jedné básni tehdejší německá abatyše a básnířka Roswitha (Hrotsvit) von Gandersheim.
Nejvýznamnější sakrální stavbou z dob andaluských Umajjovců je Mezquita - Velká mešita, nejskvostnější islámská stavba postavená na Západě. Zvenčí okázale skromná Mezquita ohromuje uvnitř svou absolutní harmonií, kterou vytváří ,,les" 856 sloupů pod dvojítými půlkruhovými a podkovovitými oblouky.
Mezquita
V ŽIDOVSKO-MAURSKÉ ČTVRTI
V těsné blízkosti leží židovsko-maurská čtvrť Jedria se svým středověkým dojmem působícími obytnými domy, stinnými vnitřními dvory a zdmi zdobenými kachlovou mozaikou. Zachovány zůstaly také jedna synagoga, arabské lázně a patricijský dům Palacio de Viana. Pouhá změť trosek naopak zbyla z opodál ležící Madína az-Zahrá (Města květů), obrovské palácové stavby, kterou nechal Abd ar-Rahmán III. postavit pro 20 000 svých sloužících a vojáků.
Palacio de Viana
Córdoba
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 zuzka zuzka | Web | 1. listopadu 2007 v 18:17 | Reagovat

Ahoj máš hezký blog nezpřátelíme se? Odpověz mi na blog.

2 zuzka zuzka | Web | 1. listopadu 2007 v 19:58 | Reagovat

Ahoj máš hezká blog, nezpřátelíme se? Odpověz na mi na blog.

3 zuzka zuzka | Web | 1. listopadu 2007 v 20:48 | Reagovat

Promin za tu chybu

4 zuzka zuzka | Web | 2. listopadu 2007 v 12:11 | Reagovat

Koukni na můj blog mám tam bleskovku

5 mini summer dresses mini summer dresses | E-mail | Web | 16. ledna 2013 v 5:19 | Reagovat

I was looking for sites related to Offshore Software development, when I saw your post.
http://www.pathdress.net

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama