OBECNĚ

24. prosince 2007 v 19:36 | Míninka |  Medvídkovité šelmy
KMEN: Chordata
TŘÍDA: Mammalia
ŘÁD: Carnivora
ČELEĎ: Procyonidae
DRUHY: 20
Klasifikační poznámka: Mnozí odborníci stále zařazují pandu červenou mezi medvídkovité do čeledi Procyonidae. V současných studiích je však řazena společně s pandou velkou mezi medvědovité šelmy do zvláštní podčeledi Ailurinae - pandy.
Typickými zvířaty čeledi medvídkovitých jsou mývalové. Troufale se přibližují při shánění potravy k lidem a dokážou uplatnit své hbité ruce při otevření dveří. Kromě mývalů čeleď zahrnuje nosály, frety, kynkažu, olinga a pandu červenou. Společným znakem medvídkovitých jsou kroužky na ocase a tmavá maska na obličeji. Jsou to typicky stromová zvířata a vyskytující se v lesích celé Ameriky. Panda červená žije v západní Číně a v Himálaji.
ANATOMIE
Všiichni členové čeledi medvídkovitých jsou střední velikosti, mají krátké nohy a při chůzi se opírají o celou plochu chodildla jako medvědi (jsou plantigrádní, ploskochodci). Obvykle mají zašpičatělí čenich, poměrně dlouhé tělo, široký obličej, zaoblené nebo špičaté uši, srst hnědou nebo šedou. Všechny druhy mají krátké drápy a tlapy předích nohou mývalů se vyvinuly v citlivé, velmi pohyblivé ruce.
Převážně stromové druhy jako fretové a kynžaku mají rotační kotníkové klouby a když konzumují potravu nebo sestupují ze stromů, visí na zadních nohách. Kynkažu dokáže viset pouze za ocas.
POTRAVA
Většina druhů této čeledi jsou všežravci a složení jejich potravy se mění podle lokality, sezony a dostupnosti potravních zdrojů. Požírají ovoce, kořeny, výhonky a ořechy, také hmyz a malé obratlovce. např. ptáky, obojživelníky a plazy. Kynkažuové se většinou živí ovocem a plody a jsou to významní šířitelé semen v deštném lese. Mývalové používají své hbité ruce při lovu korýšů, ryb a jiné kořisti ve vodních tocích. Jejich mlsnost je vede také do městských oblastí, kde činí nájezdy na nádoby s odpadky a beze strachu se dožadují potravy od obyvatel domů. Panda červená pojídá hlavně listy bambusu a tak se vyhýbá konkurenci s pandou velkou, s níž se současně vyskytuje v některých krajích a která se většinou živí bambusovými stvoli.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama