Australské travnaté pláně

17. února 2008 v 11:08 | Míninka |  Stepy
Nesmírné křovinaté pláně liduprázdného australského vnitrozemí obývá mnoho jedinečných tvorů - od klokanů až po bandikuty a vakokrky. Převážná část krajiny zvané ,,outback" je velmi vyprahlá a zvířata, která zde žijí, si musejí vystačit s velmi malým množstvím vody. V úrodnějších oblastech jsou zase nucena vyrovnávat se s konkurencí ovcí a jiného dobytka.
PASOUCÍ SE SAVCI
V Austrálii původní přežvýkavci nežijí. Zato je zde rod klokanů se silnými zadními končetinami uzpůsobenými ke skákání. Známe jich 69 druhů, které se dělí do dvou čeledí: klokanovití (Macropodidae) a menší klokánkovití (Potoroidae).
Klokan rudý
Klokan rudý je největší druh klokana - a vlastně i největší vačnatec. Dorůstá výšky 180 cm. Dokáže se pohybovat rychlostí až 69 km/h a jediným skokem umí překonat vzdálenost 9 metrů. Vědecký název dostal podle narudlé barvy hřbetu a hrudi u říjících samců. Samice mají srst modrošedou.
DRAVCI
Jelikož velcí dravci do Austrálie dolétnou, vyskytuje se zde mnoho druhů známých i odjinud. Existuje však řada místních druhů a poddruhů, jako jestřáb halmaherský a raroh australský (falco longipennis).
Orel klínoocasý
Patří k největším australským dravcům - rozpětí křídel u nich dosahuje 2,3 m. Loví-li společně, dokážou často zabít i klokana. Druh obývající Tasmánii je dnes ohorožený.
*K orlovi klínoocasému nemám žádnou fotku*
HMYZ A PAVOUCI
Australské pláně jsou domovem mnoha druhů mravenců a termitů, jako je například ,,magnetický všekaz", který svá termitiště staví přesně orientovaná ve směru od jihu k severu. V trávě žijí cikády, brouci mouchy a pavouci.
Strašilka
V Austrálii žije mnoho druhů strašilek. V roce 2001 byla na ostrově u východního pobřeží objevena strašilka Dryococelus australis, považovaná již za vyhynulou. Tato strašilka je dlouhá 15 cm.
PTÁCI NA ZEMI
Jelikož v Austrálii žije jen velmi málo velkých predátorů, vyskytují se zde hojně běhaví ptáci. Kromě emu jsou to zemní papoušci, jako neoféma tyrkysová a lemčíci, ale i větší ptáci, jako například taboni, kteří snášejí vejce do zvláštních kopulovitých hnízd.
Emu
Emu je druhý největší pták světa a dorůstá výšky 180 cm. Má zakrnělá křídla a neumí létat, ale na svých dlouhých nohách dokáže běžet rychlostí 50 km/h. Je-li zahnán do úzkých, dovede se bránit citelnými kopanci. Živý se kořínky, ovocem a listím.
PTAKOŘITNÍ
Díky izolované poloze se v Austrálii vyvinuli dva jedineční savci, kteří snášejí vejce a patří do řádu ptakořitných: ptakopysk a ježura.
Ježura
Ježura je savec, který snáší vejce, a dosahuje délky asi 50 cm. Existují dva druhy ježur, oba mají krátké končetiny a silné drápy uzpůsobené k vyhrabávání mravenišť a úzký nos s dlouhým lepkavým jazykem, kterým mravence sbírají.
PREDÁTOŘI
Ještě než do Austrálie před zhruba 3 000 lety dorazili s mořeplavci dingové, byl tu jediným predátorem vakovlk, vačnatec vzhledem připomínající vlka. Po rozšíření dingů vyhynul a dnes jsou dingové jedinými velkými šelmami v Austrálii.
Pes dingo
Dingo je divoká forma psa domácího, která však pochází z Asie. Ještě než do Austrálie dorazili Evropané, byli hlavní potravou dingů klokani. Dnes loví také králíky a ovce, takže farmáři pro svá zvířata staví ohrady a divoké psy se snaží vyhubit jedem.
PTÁCI VE VZDUCHU
Mezi četné druhy ptáků australských travnatých plání patří malý papoušci a kakaduové, například kakadu růžový, známý svým pronikavým hlasem. Žije tu také mnoho medosavek, živících se nektarem, nebo hmyzožravé vlhy.
Papoušek vlnkovaný
Tzv. andulka, které dnes chovají lidé na celém světě, je malý papoušek, jehož přirozeným prostředím jsou vyprahlé pláně Austrálie. Divocí papoušci vlkovaní jsou vždy zelení a cestují ve velkých hejnech. Neustále se přemisťují a hledají potravu. Živí se semeny, hlavně ráno, aby se vyhnuli polednímu žáru.
PLAZI A OBOJŽIVELNÍCI
Na travnatých pláních Austrálie najdeme mnoho prudce jedovaných hadů z čeledi korálovcovitých, jako je například smrtelně jedovatá pakobra australská nebo taipan. V Austrálii žije také asi 500 druhů ještěrů, například různí gekoni, scinkové a varani. V řekách na severu nalezneme menší příbuzné obrovských krokodýlů mořských.
Agama límcová
Když se agama límcová poleká, zůstane nehybně ležet, aby vypadala jako kus dřeva. Pokud to nepomůže, roztáhne kožní lem na krku a hlasitě syčí. Ve skutečnosti je ale neškodná. Žije hlavně na stromech, ale také běhá po zemi a jedním skokem dokáže překonat vzdálenost až 9 metrů.
RYBY
Australské vnitrozemí je suché, ale řeky a vodní nádrže se přímo hemží rybami, jako je například velikánská treska murray, cichlidy, gavúni, duhovky a hrouzci. V teplých bahnitých jezírkách najdeme maličké ráčky.
Barramundi
Barramundi je velká ryba dorůstající délky 180 cm. Tře se v řekách a jezerech severní Austrálie a pak plave do moře. Život začíná jako samec a zůstává tak, dokud nedopluje do moře. Potom se po pěti letech stává samicí a plave zpátky do řeky, aby se vytřela. Změnu pohlaví vyvolává slaná voda, která stimuluje hormonální změny v těle ryb.
DROBNÍ SAVCI
Australské pláně jsou útočištěm mnoha drobných savců, zejména malých vačnatců, které nalezneme pouze v Austrálii. Patří k nim vačice, bandikut, vombat a vakokrt. Mnozí z nich v létě upadají do ,,letního spánku", aby přežili strašný žár.
Vombat chluponosý
Vzácný vombat chluponosý patří k největším zvířatům žijícím v norách a dosahuje délky 110 cm. Předními lopatkovitými končetinami si vyhrabává dlouhé nory, ve kterých přes den odpočívá. Podobně jako jiní vačnatci nosí mláďata ve vaku tak dlouho, dokud nejsou schopná samostatného života venku.
POVRCH
Velká západní náhorní plošina
Velká západní rovina zabírá převážnou část západní Austrálie. Dosahuje výšky 300-460 metrů a je převážně porostlá zakrslými akáciemi a eukalypty.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama